$
כלכלה ומדיניות

סין לא רוצה שטראמפ יקרא על פרויקט הדגל הכלכלי שלה

לאחר התקפות הבית הלבן על תוכנית "מייד אין צ'יינה 2025", המיזם שאמור להפוך את סין למעצמה טכנולוגית שתאפיל על ארה"ב, הממשל הסיני הנחה לצנזר את הסיקור המקומי בנושא

שירות כלכליסט 08:3727.06.18
לאחר התקפות הבית הלבן על תוכנית "מייד אין צ'יינה 2025" הנחה הממשל הסיני את סוכנויות הידיעות הממשלתיות להמנע מחשיפה תקשורתית של הפרויקט. על פי החזון הממשלתי, המיזם יהפוך את סין למעצמה טכנולוגית, שתאפיל גם על ארה"ב. כך על פי דיווח של ה"סאות' צ'יינה מורנינג פוסט".

 

לטענת אחד המקורות, הגבלת הפרסום על התוכנית החלה כבר בתחילת מאי. אז הגיעה משלחת אמריקאית לבייג'ינג, כדי לפתוח בשיחות סחר בין שתי המעצמות.

במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול בבירה הסינית לא היה כל איזכור למייד אין צ'יינה 2025 מטעם שרי המדע והטכנולוגיה שנכחו במקום. זאת על אף שהוועידה עסקה בתערוכת הייטק בצ'ונגצ'ינג, העיר המאוכלסת ביותר בסין.

מייד אין צ'יינה 2025 מהווה איום על תעשיות אמריקאיות ביניהן בינה מלאכותית, תרופות ורכבים חשמליים. המכסים בגובה 25% שהטיל טראמפ על סחורות סיניות בשווי 50 מיליארד דולר נועדו להעיב על הצלחת הפרויקט.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג. מוריד את המסך נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג. מוריד את המסך צילום: איי פי

 

במטרה לעכב את התפתחות התעשיות בבייג'ינג הכריזה ארה"ב גם על חסימת השקעות חברות סיניות בחברות טכנולוגיות אמריקאיות.

 

התקשורת האמריקאית הגדילה משמעותית את נסיונות ההסברה שלה לגבי העובדות שמאחורי הפרויקט. זאת משום שהוא נחשב לאחד הגורמים המרכזיים להטלת המכסים מצד ארה"ב. ככל שעלה הסיקור האמריקאי, צינזרה סין את סיקורה המקומי. ב־12 החודשים האחרונים פרסם הממשל הסיני 190 מאמרים בנושא מייד אין צ'יינה 2025. עם זאת, בשלושת החודשים האחרונים צנח מספר הפרסומים לתשעה, וב־30 הימים האחרונים אוזכר הפרויקט על ידי הממשל פעמיים בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x