$
כלכלה ומדיניות

דיווחים: התעלה הסעודית שתהפוך את קטאר לאי יוצאת לדרך

ריאד הזמינה חמש חברות בינלאומיות להתמודד במכרז על חפירת התעלה, שתהיה באורך של 60 ק"מ ובעומק של 200 מטר; היא תחסל את הגבול היבשתי היחיד שיש לקטאר, ובכך תעמיק את בידודה מסעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים

שירות כלכליסט 21:3822.06.18

סעודיה פרסמה מכרז לחפירת תעלה שתפריד בינה לבין קטאר, ותהפוך למעשה את הנסיכות שעמה היא מסוכסכת לאי בודד. לפי דיווחים בתקשורת הסעודית השבוע, הממשלה בריאד הזמינה חמש חברות בינלאומית להתמודד במכרז על חפירת התעלה. הן יכולות להגיש את ההצעות עד יום שני, והזוכה תוכרז בתוך 90 יום. אחד מתנאי המכרז הוא שחפירת התעלה תושלם בתום שנה מיום התחלת העבודות.

 

אף שממשלת סעודיה סירבה להגיב לפרסום, ערוץ החדשות אל-ערביה שבבעלות ממשלת סעודיה, וחשבון הטוויטר הרשמי של היועץ למלוכה סעיד אל-קח'טני דיווחו גם הם על ההתפתחויות.

 

ריאד מעולם לא אישרה באופן רשמי את כוונתה לחפור תעלה המפרידה בינה סעודיה לבין קטאר, מאז דווח על כך לראשונה בחודש אפריל. אם תיחפר התעלה, היא תחסל את הגבול היבשתי היחיד שיש לקטאר, ובכך תעמיק את בידודה מסעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים, שניתקו עמה את קשרי המסחר והקשרים הדיפלומטיים בשנה שעברה. המדינות טענו כי קטאר היא מדינה תומכת טרור ושהיא מנסה תדירות להתערב בענייניהן הפנימיים.

 

 

 

לפי הדיווחים על מאפריל על התוכנית לחפירת התעלה, היא צפויה להיות באורך של 60 ק"מ וברוחב של 200 מטר. חלק מגדול התעלה עתיד לשמש כאתר פסולת גרעינית. לפי הערכות, עלות הפרויקט צפויה להגיע ל-750 מיליון דולר.

 

 

קטאר קטאר צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x