שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

שוק הקנאביס הקנדי יסמן את הדרך לשאר העולם

הפרלמנט אישר מכירה וצריכה של מריחואנה לבגירים במדינה. המשקיעים כבר חוגגים והרגולטורים נערכים

עדי ברק 13:0721.06.18

בעוד כשלושה חודשים יוכל כל קנדי מעל גיל 18 לרכוש ולצרוך קנאביס להנאתו. כמו כן תותר נשיאה של עד 30 גרם קנאביס. כך פסק ביום שלישי הפרלמנט הקנדי.

קנדה היא האומה השנייה בעולם המאשרת לגליזציה והראשונה מבין המדינות החברות ב־G7. הקדימה אותה רק אורוגואי שהתירה ייצור, מכירה וצריכה ב־2013. כמו כן, תשע מדינות בארה"ב והעיירה קולומביה שבצפון קרוליינה מאפשרות צריכת קנאביס לצרכי פנאי.

 

"לילדינו היה קל מדי להשיג מריחואנה ולפושעים קל מדי לקצור את הרווחים", צייץ ראש ממשלת קנדה טרודו. "היום אנחנו משנים את זה". טרודו והמפלגה הליברלית קידמו את הלגליזציה במהלך קמפיין הבחירות ב־2015. לטענתם, היא תסדיר את השימוש בסם בקרב קטינים ותפחית את הפשיעה הנלווית לו.

 

כחלק מהמגבלות הרגולטוריות, תתאפשר רכישת מריחואנה רק מקמעונאיות מורשות, אך לא במקומות המוכרים אלכוהול או מוצרי טבק. הרשויות יוכלו להעלות את הגיל המינימלי לרכישה, אך לא להורידו מתחת ל־18. בנוסף, הממשלה עדכנה את חוקי הנהיגה כך שיכללו התייחסויות לנהיגה תחת השפעת קנאביס.

 

 צילום: בלומברג

 

לפי נתוני המרכז הקנדי לצריכת חומרים והתמכרויות, 21% מבני 15–19 בקנדה צרכו סמים ב־2015 ו־10% מהמבוגרים מעל גיל 25 העידו כי מעשנים מריחואנה. הגיל החציוני להתחלת צריכת קנאביס עמד בשנה זו על 17.

 

תאריך היעד המקורי ללגליזציה היה יולי 2018. עם זאת, המחוזות והנפות בקנדה אמרו כי ידרשו להם 8– 12 שבועות בכדי לערוך את ההסדרה הדרושה בחקיקה, ותאריך היעד הרשמי יהיה במהלך ספטמבר.

 

ג'סטין טרודו ג'סטין טרודו צילום: איי פי

 

על פי New Frontier Data שחוקרת את שוק הקנאביס, המכירות בקנדה צפויות להגיע ל־8.6 מיליארד דולר קנדי ב־2018 ול־9.2 מיליארד דולר קנדי ב־2025. אף שהיצוא בחיתוליו, קנדה צפויה להשתלט על השוק העולמי במקומה של ארה"ב.

 

בהיותה אחת הכלכלות הגדולות בעולם, מדינות השוקלות לגליזציה, ביניהן צרפת, ספרד, צ'כיה ואיטליה, בוחנות עתה מקרוב את הנעשה באוטווה. בינתיים, המשקיעים נערכים כבר חודשים לרגע האישור. מאז הועלתה הצעת החוק הושקעו מיליארדי דולרים בחברות קנדיות בתחום, בין הבולטות שבהן, אפריה, קאנופי גרות' ואורורה קנאביס. 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x