כלכלה ומדיניות

טראמפ חתם על צו שימנע את הפרדת הילדים

סוף לזוועה בגבול מקסיקו? נשיא ארה"ב חתם על צו שיפסיק את קריעת ילדי המסתננים מהוריהם העצורים. בממשל מעריכים עם זאת כי הצו עלול להיתקל בבעיות משפטיות. יו"ר בית הנבחרים: מחר נצביע על חוק שימנע את ההפרדה. תקדים בפייסבוק: 10 מיליון דולר גויסו לילדי המסתננים

ynet 22:3120.06.18

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם הערב (יום ד') על צו נשיאותי הקובע כי מעתה מסתננים לארה"ב הנעצרים בגבול עם מקסיקו לא יופרדו עוד מילדיהם. טראמפ הדגיש עם זאת כי אין מדובר בסיומה של מדיניות ה"אפס סובלנות" למסתננים שעליה הכריז ממשלו. קודם לכן הערב, כשהודיע על כוונתו לחתום על הצו, אמר טראמפ כי הוא מקווה שאחרי החתימה – תיעשה בקונגרס חקיקה שתתאם את רוח הצו ותגבה אותו. בממשל מעריכים כי יהיו מי שיקראו תיגר על הצו בבית המשפט.

 

 

יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, הודיע מוקדם יותר כי חברי הבית יצביעו מחר על הצעת חוק שנועדה לשים סוף להפרדת הילדים. "לפי הצעת החוק שעליה נצביע, כשאנשים יועמדו לדין בגין כניסה שלא כחוק לתחומי ארה"ב, המשפחות יישארו מאוחדות תחת פיקוחה של המחלקה לביטחון המולדת עד לסיומו של ההליך המשפטי הארוך בעניינן".

 

ילדים כלואים במתקן מעבר בטקסס ילדים כלואים במתקן מעבר בטקסס צילום: איי פי

 

ארה"ב, נזכיר, סוערת בשל מדיניותו של ממשל טראמפ, שבמסגרתה ילדים החוצים שלא כחוק עם הוריהם או עם מלווה בגיר אחר את הגבול ממקסיקו לארה"ב נלקחים מהם – ונשלחים למתקנים נפרדים. אלפי ילדים כבר נקרעו בחודשים האחרונים ממשפחותיהם וממלוויהם.

  

ההפרדה נעשית במסגרת מדיניות ה"אפס סובלנות" שעליה הכריז ממשל טראמפ: במסגרת מלחמתו בהסתתנות הבלתי חוקית לארה"ב החליט ממשל טראמפ שכל מי שנתפס חוצה את הגבול שלא כחוק יעמוד לדין, אבל את הילדים אי אפשר להעמיד לדין לפי החוק. לכן, כדי שאפשר יהיה להגיש כתב אישום נגד הוריהם, מועברים ההורים לטיפול רשויות אכיפת החוק – ואילו הילדים נשלחים למתקנים נפרדים, ומשרד הבריאות והרווחה הוא שמטפל בהם. כיוון שהם נחשבים לקטינים השוהים בארה"ב ללא מלווה בגיר, המשרד רשאי גם לשלוח אותם למשפחות אומנה. בעבר היה נהוג שמהגרים ללא עבר פלילי חמור משוחררים ממעצר בעודם ממתינים לדיון בבקשת המקלט שלהם.

 

ההחלטה להפריד את הילדים מהוריהם ולהחזיק אותם במתקנים נפרדים גררה בשבועות האחרונים ביקורת קשה על הממשל הן מגורמים בארה"ב עצמה והן מרחבי העולם. טראמפ מצדו המשיך בימים האחרונים להגן על המדיניות הזו, וטען כי חוסר הנכונות של הדמוקרטים להגיע להסכמה בקונגרס על רפורמה בחוקי ההגירה היא שמעכבת מציאת פתרון לבעיה. בימים האחרונים גברה הביקורת על טראמפ גם במפלגה הרפובליקנית שלו, ויועציו החלו להזהיר אותו יותר ויותר כי הפרשה פוגעת בממשל.

  

אוהלים שהוקמו כדי לקלוט ילדי מהגרים אוהלים שהוקמו כדי לקלוט ילדי מהגרים צילום: רויטרס

הפגנה בקפיטול: "טראמפ, אין לך ילדים?"

 

היום נתקל טראמפ בהפגנה נדירה בגבעת הקפיטול. כשהנשיא יצא מפגישה עם פוליטיקאים רפובליקנים שנועדה לפתור את המשבר הפגינו נגדו חברי קונגרס דמוקרטים והניפו תמונות של ילדים שהופרדו מהוריהם. "תפסיק להפריד את הילדים!", צעק לעברו חואן ורגאס, חבר קונגרס דמוקרטי מקליפורניה. "אדוני הנשיא, אין לך ילדים?", המשיך ורגאס. "איך היית מרגיש אם היו מפרידים את הילדים ממך?". "אנחנו לא נלך מכאן!", צעק חבר קונגרס נוסף. בשל המשבר שלחו 12 סנאטורים רפובליקנים מכתב לתובע הכללי ג'ף סשנס, וקראו למשרד המשפטים לחדול מיד מההפרדה.

 

מחאה אחרת בוושינגטון הייתה נגד קירסטן נילסן, השרה לביטחון המולדת. נילסן אכלה ארוחת ערב במסעדה מקסיקנית בוושינגטון, כשלפתע התפרצו למקום כמה מפגינים והחלו להשמיע קריאות בגנותה. "בושה!", קראו לעברה המפגינים שהגיעו למסעדה. "די להפרדת המשפחות!", אמרו. "אם הילדים לא אוכלים בשקט, גם את לא תאכלי בשקט". נילסן שילמה את החשבון ועזבה אחרי כעשר דקות. כ-60% מהאמריקנים אומרים כי הם מתנגדים להפרדת הילדים.

 

 

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, שטראמפ תקף אותו ולעג לו שוב ושוב בשבועות האחרונים בעקבות ההתנגשות ביניהם סביב פסגת ה-G7, התערב הערב בסערת הפרדת הילדים ואמר כי מעשה כזה הוא מעשה שגוי ובלתי מתקבל על הדעת. זו ההצהרה החריפה ביותר שפרסם עד כה גורם רשמי בקנדה, כשברקע ניסיונותיה של קנדה למנוע מלחמת סחר עם ארה"ב. רק שלשום אמר טרודו כי אין בכוונתו לשחק בפוליטיקה סביב הסערה.

 

בינתיים גוברים המאמצים הפרטיים לסייע לילדים שנקרעו מהוריהם. בקמפיין שהשיקו גולשים בפייסבוק גויסו כבר יותר מעשרה מיליון דולר למען הילדים, והנהלת הרשת החברתית של מארק צוקרברג טוענת כי זהו מבצע מימון ההמונים הגדול ביותר אי פעם. את המבצע השיקו ביום שבת בני הזוג האמריקנים שרלוט ודייב וילנר, ומטרתם הראשונית הייתה לגייס 1,500 דולר למען עמותה המספקת שירותים משפטיים למהגרים. ברשת NBC דווח כי בשיא הגיוס גדל הסכום המצטבר בכ-4,000 דולר בדקה.

  

היום דיווחה סוכנות הידיעות AP שתינוקות וילדים קטנים שהופרדו מהוריהם נשלחו לשלושה מקלטים "לגיל הרך" בדרום טקסס. עורכי דין ופעילים הומניטריים שביקרו במקלטים ראו תינוקות ופעוטות בוכים בחדרי המשחקים. הממשל מתכנן לפתוח מתקן נוסף, ביוסטון, שאליו יישלחו מאות. העירייה ביוסטון מתנגדת לצעד. גורם מקסיקני סיפר שבאחד המקרים הופרדה מהוריה ילדיה בת 10 הסובלת מתסמונת דאון. קורי לבנדובסקי, לשעבר מנהל בצוות הקמפיין של טראמפ, עורר זעם כשנשאל בראיון לפוקס ניוז על הדיווח והגיב בזלזול כשחיקה קולות בכי: "ווה ווה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x