$
כלכלה ומדיניות

מלחמת הסחר: למקסיקו יש קלף ששווה לארה"ב 4 מיליארד דולר

לפי רויטרס, במידה וטראמפ יטיל מכסים נוספים על השכנה מדרום מעבר לאלומיניום ופלדה, היא עשויה להרחיב את תגובת הנגד ולהטיל מכסים גם על תירס וסויה אמריקאיים - ממוצרי היצוא הרווחיים ביותר עבור ארה"ב

שירות כלכליסט 08:5616.06.18
מקסיקו עשויה לאיים על יבוא של תירס ופולי סויה מארה"ב, בשווי של 4 מיליארד דולר מידי שנה. זאת במידה והנשיא טראמפ יסלים את מצב הסחר עם מכסים נוספים. על כך דיווחה סוכנות רויטרס.

 

מוקדם יותר החודש הטיל הנשיא האמריקאי מכסים על יבוא אלומיניום ופלדה מקסיקאים. מקסיקו סיטי הגיבה במהירות עם מכסים חלופיים, תוך שהיא פוגעת בעשרות סחורות אמריקאיות מיובאות, ביניהן פלדה, תפוחים וחזירים.

 

עם זאת, מקסיקו נמנעה עד כה מהטלת מכסים על חלק מהמוצרים הרווחים ביותר ליצוא עבור ארה"ב: דגנים וגרעינים. פגיעה ביצוא תירס ופולי סויה המשמשים לפיטום הפרות, התרנגולות והחזירים המקסיקאים, תהיה פגיעה בבטן הרכה של וושינגטון.

תירס תירס צילום: shutterstock

 

 

הטלת מכסים על המוצרים הללו תהיה בגדר מפלט אחרון עבור מקסיקו, מפני שהמהלך צפוי לפגוע גם בשוק המקומי. בעשורים האחרונים הגרעינים האמריקאיים הזולים הצמיחו את תעשיית הבקר המקסיקאית, מה שהפך אותה ליצואנית בולטת בעולם.

 

עם זאת, מקסיקו כבר החלה להגדיל את יבוא הדגנים מספקיות כמו ברזיל וארגנטינה. מסחר מול המדינות הדרום אמריקאיות עשוי לרכך במעט את הפגיעה בתעשיית החקלאות של מקסיקו, אם אכן תחליט להעניש את היצוא האמריקאי בתחום זה.בתרחיש כזה ינזקו בעיקר מדינות כמו מיזורי, קנזס ונברסקה. כולן תמכו בטראמפ בבחירות האחרונות ב-2016.

 

על פי אחד המקורות שדיברו עם רויטרס, מקסיקו נמנעה עד כה מלהטיל מכסים על יבוא גרעינים ודגנים אמריקאיים במטרה להחזיק קלף חזק במו"מ מול וושינגטון. כמו כן, כדי למזער פגיעה במשק המקומי.

 

כרגע מאיימת על מקסיקו הנחיית הבית הלבן לבחינת אפשרות להטיל מכסים על יבוא רכבים ממקסיקו. אם אכן יוטלו מכסים כאלה, הדבר יפגע בתעשיית הרכב המקומית, ששוויה 67 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x