$
כלכלה ומדיניות

האינפלציה בארה"ב - בקצב המהיר ביותר זה 6 שנים

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% בחודש מאי, וב-2.8% ב-12 החודשים האחרונים. בחזית ההתייקרויות נמצאים מחירי הדלק, שירותי הבריאות, שכר הדירה ומחירי הנדל"ן

שירות כלכליסט 17:4012.06.18
מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% במאי, כך הודיעה היום הממשלה האמריקאית, יום לפני פגישת הבנק הפדרלי בוושינגטון שצפויה להביא לעלייה נוספת בשיעורי הריבית בארה"ב.

 

מדד הליבה, שאינו כולל את המזון והאנרגיה, עלה אף הוא ב-0.2%.

 

 

 

מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-2.8% ב-12 החודשים האחרונים, יותר מהעלייה של 2.5% באפריל. זהו השיעור הגבוה ביותר מאז תחילת 2012.

 

האינפלציה ממשיכה לעלות האינפלציה ממשיכה לעלות צילום: shutterstock

 

בחזית העלייה ביוקר המחיה נמצאים מחירי הדלק, שירותי הבריאות, שכר הדירה ומחירי הנדל"ן העולים. העלייה בעלויות שירותי הבריאות האיצה שוב אחרי האטה שנרשמה בשלהי 2017, ואותו הדבר נכון בנוגע למחירי הדיור. מחירי הדלק טיפסו בהתאם למה שה-IEA כינה ביקוש קשיח, התפוקה המופחתת של אופ"ק, והתפתחויות גאופוליטיות אחרות.

 

אמריקאים משלמים כיום פחות על מכוניות חדשות ומשומשות, כרטיסי טיסה ושירותי תקשורת, אך אלה אינם מספיקים כדי להפוך את מגמת העלייה ביוקר המחייה.

 

העלייה היציבה באינפלציה נוגסת בהכנסות משקי הבית. השכר השעתי הריאלי עלה רק ב-0.1% במאי, לאחר שלא השתנה במשך כל השנה שעברה.

 

הבנק הפדרלי, הדרוך בשל עליית האינפלציה, נראה מוכן להעלות את שיעורי הריבית. הוא צפוי לנקוט פעולה מחר עם תום הועידה בת היומיים שלו.

 

השאלה הגדולה נותרה האם הבנק הפדרלי יעלה את שיעורי הריבית פעם נוספת לפני סוף 2018, כפי שתוכנן, או שינקוט צעדים יותר אגרסיביים כפי שצופים רבים בוול סטריט.

 

התשובה נמצאת כנראה בשיעורי האינפלציה הצפויים בקיץ. אם היא תישאר באזור יעד שני האחוזים, סביר שהבנק הפדרלי ימשיך באותו מסלול, אך אם המחירים ימשיכו לעלות והכלכלה תישאר חזקה, הבנק יוכל להעלות את שיעורי הריבית לפחות עוד פעמיים השנה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x