$
כלכלה ומדיניות

תקדים בספרד: רה"מ ראחוי הודח בהצבעת אי אמון בשל שחיתות

יו"ר המפלגה הסוציאליסטית פדרו סאנצ'ס ירכיב ממשלה חדשה, זאת לאחר שהתגלתה פרשת שחיתות במפלגת השלטון; ראחוי הוא רה"מ הראשון שמודח באי אמון בספרד המודרנית

רן אברמסון 12:5201.06.18

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הודח מתפקידו היום (ו') בצהריים בהצבעת אי אמון שנערכה בפרלמנט במדריד. במקומו של ראחוי ירכיב יו"ר המפלגה הסוציאליסטית פדרו סאנצ'ס ממשלה חדשה.

 

 

 

ראחוי הודח על רקע פרשיית שחיתות נרחבת שהתגלתה במפלגתו – המפלגה השמרנית. אף שלא נמצאו ראיות למעורבותו של ראחוי בשחיתות, נמצא רוב גדול מספיק בפרלמנט כדי להדיח אותו ואת ממשלתו, שהיתה ממשלת מיעוט. "אנחנו הולכים לפתוח דף חדש לדמוקרטיה בארצנו", אמר סאנצ'ס בפרלמנט אחרי ההצבעה. ראחוי הוא ראש הממשלה הראשון בספרד המודרנית, כלומר, מאז מותו של הרודן פרנסיסקו פרנקו בשנת 1975, שמודח בהצבעת אי אמון.

 

הרוב להדחת ראחוי הושג כבר אתמול, כשנציגי המפלגה הלאומית הבאסקית בפרלמנט הודיעו שהם יצטרפו למחנהו של סאנצ'ס. עוד מפלגות בולטות שהצביעו להדחת ראחוי נוסף על הסוציאליסטים והבאסקים היו שתי מפלגות קטאלניות, ומפלגת פודמוס השמאלית-קיצונית. בסך הכל הושג רוב של 180 חברי פרלמנט שתמכו בהצעה, לעומת 169 שהתנגדו לה.

 

 

 

בנאומו האחרון כראש ממשלה שנערך במהלך הדיון על הצעת האי אמון, אמר ראחוי כי "זהו כבוד לעזוב את התפקיד כשספרד נמצאת במצב טוב יותר משהייתה כשנכנסתי אליו".

רה"מ ראחוי רה"מ ראחוי צילום: בלומברג

 

המפלגה הסוציאליסטית הגישה את הצעת האי אמון לפני כשבוע, לאחר שבית משפט הרשיע בכירים ב"מפלגת העם" הספרדית (PP) בראשותו של ראחוי, בשורה של מעשי שוחד, הלבנת כספים והתחמקות מתשלום מס. לפי החשדות, ראשי סניפים ובכירים בדרג השלטון המקומי של המפלגה לקחו שוחד לכיסם וכן למימון הפעילות הפוליטית שלהם בתמורה להטיית מכרזים וזאת במשך כשלושה עשורים. הפרשה נחשפה רק ב-2009. הדמות הבכירה ביותר שהורשעה היא גזבר המפלגה לואיס ברסנאס, שעליו נגזרו 33 שנות מאסר וקנס של 44 מיליון יורו.

 

ראש הממשלה החדש סאנצ'ס עומד להיות הראשון בספרד שאחרי עידן פרנקו שלא נבחר בבחירות. בדומה לראחוי, גם הוא צפוי לעמוד בראש ממשלת מיעוט בשל ריבוי המפלגות הקטנות והבינוניות בפרלמנט. מסיבה זו גדולים הסיכויים שבספרד ייערכו בחירות בחודשים הקרובים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x