$
כלכלה ומדיניות

המשקיעים יכולים להירגע? סוף למשבר הפוליטי באיטליה

הממשלה החדשה צפויה להיות מושבעת היום, במה שנראה כסיומה של דרמה פוליטית גדולה; אמנם מדובר בממשלה ימנית פופוליסטית בראשות קרלו קוטארלי, אך פאולו סבונה התומך בפרישת איטליה מגוש היורו לא ימונה כשר אוצר כפי שתוכנן בתחילה, ובמקומו ישמש בתפקיד ג'ובאני טריה

רן אברמסון 09:3601.06.18
ממשלה חדשה תושבע היום (ו') אחר הצהריים באיטליה. במה שנראה כסיומה של דרמה פוליטית גדולה שערערה את אמון המשקיעים בכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו, אישר אמש הנשיא סרג'יו מטארלה את רשימת השרים שהציג בפניו ראש הממשלה המיועד ג'וזפה קונטה. בתגובה להודעה על ההסכמות ירדה תשואת האג"ח ל-10 שנים של ממשלת איטליה ב-95 נ"ב (0.95%) עד ל-1.04%, זאת לאחר שמוקדם יותר השבוע היא הגיעה ל-2.73% בשל חששות המשקיעים מהמצב באיטליה.

 

 

 

שתי המפלגות שירכיבו את הקואליציה, "הליגה" הימנית-קיצונית ו-"חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית, הטילו על קונטה, משפטן מאוניברסיטת פירנצה, את מלאכת הרכבת הממשלה בסוף השבוע שעבר. ביום שני השבוע פוצצו המפלגות את הנסיונות להרכיב ממשלה אחרי שהנשיא סירב לאשר את מינויו לשר אוצר של פאולו סבונה, כלכלן שידוע כתומך נלהב של פרישת איטליה מגוש היורו. המפלגות סירבו להציג מועמד חלופי, והנשיא הטיל על בכיר לשעבר בקרן המטבע הבינ"ל, קרלו קוטארלי, את מלאכת ההרכבה של ממשלת טכנוקרטים שתוביל את איטליה עד שייערכו בה בחירות חוזרות.

 

מימין: קוטארלי ומטארלה מימין: קוטארלי ומטארלה צילום: איי אף פי

 

ואולם, ברגע האחרון הודיעו קונטה ומנהיגי המפלגות, לואיג'י די מאיו מחמשת הכוכבים ומתאו סלביני מהליגה, כי הם מסכימים למנות לשר לתפקיד שר האוצר את ג'ובאני טריה, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת טור ורגאטה ברומא. סאבונה ישמש כשר לעניינים אירופיים בממשלה החדשה ושר החוץ יהיה אנצו מואברו מילאנזי, שהיה יועצו של ראש הממשלה לשעבר מריו מונטי.

 

די מאיו ישמש כסגן ראש הממשלה ושר התעסוקה והפיתוח הכלכלי, שיהיה אמון גם על ענייני סחר. סלביני ישמש כסגן ראש ממשלה ושר הפנים, שיהיה אמון על מדיניות ההגירה.

 

"הודות לכולם, החלפת הממשלה הפכה למציאות" כתב די מאיו בפוסט בפייסבוק אחרי שהנשיא אישר את הממשלה החדשה. קונטה מסר הצהרה קצרה שבה הודיע שממשלתו תתמקד ב"שיפור איכות חייהם" של תושבי איטליה.

 

 

 

אבל הרכב הממשלה, שבחזיתה הוצבו מומחים ולא פוליטיקאים, העלה חששות שמדובר בסך הכל בעלה תאנה לאידאולוגיה הפופוליסטית של שתי המפלגות שמרכיבות את הקואליציה. מאוריציו מרטינה, היו"ר בפועל של המפלגה הדמוקרטית (PD) מהשמאל-מרכז, אמר כי "ממשלת הליגה וחמשת הכוכבים היא ימנית ופופוליסטית ומסוכנת לאיטליה – יש בה שילוב של קיצוניות ויורו-סקפטיות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x