$
כלכלה ומדיניות

"הסיכויים לחתימה על נוסח מחודש להסכם NAFTA הולכים ומתפוגגים"

כך מעריכים כלכלני גולדמן זאקס בהתייחסם להשלכות הטלת המכסים מצד ארה"ב בנוגע להסכם הסחר הצפון אמריקאי

שירות כלכליסט 08:3901.06.18
ההחלטה של נשיא ארה”ב דונלד טראמפ שהתפרסמה אתמול (ה') להפסיק את החרגתן של קנדה ומקסיקו ממכסי המגן שהוא הטיל על פלדה ואלומיניום מורידה את הסיכויים לחתימה על נוסח מחודש להסכם הסחר הצפון אמריקאי (NAFTA) – כך לפי כלכלנים של בית ההשקעות גולדמן זאקס.

 

 

 

אתמול הודיעה ארה"ב כי היא לא תאריך את תקופת הפטור מהמכסים של 25% על פלדה ו-10% על אלומיניום שהיא העניקה לאיחוד האירופי, קנדה ומקסיקו. שר המסחר האמריקאי וילבור רוס אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC כי המשא ומתן בין ארה"ב לבין קנדה ומקסיקו על תיקונים ב-NAFTA, שנכנס לתוקפו ב-1994, לא התקדם מספיק כדי להאריך את הפטור עבור שתי השכנות של ארה"ב מהמכסים.

 

 

נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

"ההחלטה להטיל מכסים גם על קנדה ומקסיקו מעידה על כך שהסיכויים לחתימה על נוסח מחודש להסכם NAFTA הולכים ומתפוגגים", כתבו כלכלנים של גולדמן זאקס, "עמדת המשא ומתן של הממשל היא בלתי צפויה לעתים קרובות, ולכן קיים סיכון בפרשנות יתר של אירועים מבודדים. עם זאת, הצעד שנקט הממשל ביום חמישי פוגע בצפי לחתימה קרובה על הסכם, וזאת שבועות ספורים לאחר שנדמה היה כי הסכם 'רזה' שיכלול רק את ענף הרכב נמצא בהישג יד", נכתב.

 

 

 

עוד ציינו הכלכלנים כי למכסים, שהוטלו גם על אוסטרליה, דרום קוריאה וברזיל, לא תהיה השפעה כלכלית משמעותית. "ההשפעה של המכסים על האינפלציה צריכה להיות קטנה. אנחנו מעריכים שהם לא יעלו אותה ביותר מנקודת בסיס אחת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x