$
כלכלה ומדיניות

בלעדי לכלכליסט

אינדונזיה אוסרת כניסת ישראלים בתגובה לאירועים בעזה

מדובר בשינוי כיוון מפתיע ביחסה של המדינה המוסלמית הגדולה בעולם לישראל: רק לפני שבועיים היא תיכננה להעניק לישראלים ויזות תייר. כיום תיירים ישראלים מטיילים באינדונזיה על בסיס ויזה זמנית

יואב סטולר 20:4921.05.18

אינדונזיה ביטלה את הוויזות שהוצאו עבור אזרחים ישראל והחליטה לאסור כניסת ישראלים אל תחומי המדינה בתגובה לאירועים בעזה, כך נודע ל"כלכליסט". זאת אחרי שלפני כשבועיים בלבד אינדונזיה, המדינה המוסלמית הגדולה בעולם, צפויה הייתה להעניק לישראלים ויזות תייר, בצעד חסר תקדים ביחסים בין המדינות.

 

 

 

על אף שהשתיים לא מקיימות ביניהן יחסים דיפלומטיים, כיום נוהגים ישראלים רבים לצאת לטיול באינדונזיה כשמספר חברות מציעות טיסות עם החלפה והוצאת ויזת זמנית במסגרת קבוצה ישראלית. כמו כן, לאינדונזיה וישראל יחסים כלכליים שעליהם אמונה לשכת המסחר ישראל-אינדונזיה יחד עם שגרירות ישראל בסינגפור.

 

ג'קרטה, אינדונזיה ג'קרטה, אינדונזיה צילום: בלומברג

 

העיצומים שעליהם החליטו בממשלת אינדונזיה קיבלו תוקף כבר בשבוע שעבר. החלטה שלוותה בגינויים החריפים שהשמיעו בממשלה המקומית נגד הפעילות הישראלית בעזה שמכונה על ידם כתוקפנית ואכזרית.

 

הישראלים שהיו אמורים לעשות את דרכם אל הבירה ג'קרטה החלו לקבל מאז השבוע שעבר התראות מצד החברות שמציעות את הטיולים אל היעד המוסלמי. אותן אמירות בגין ביטול אפשרי של הטיול לוו יחד עם תיאור ניסיונות מצד החברות ואנשי שגרירות ישראל בסינגפור במטרה לשנות את הגזרה. בין החברות הישראליות שמציעות טיסה לג'קרטה ניתן למצוא גם את אל על, איסתא וחברות נוספות.

 

בתחילת חודש מאי, לשכת המסחר ישראל-אינדונזיה דיווחה על התקדמות במאמצים להענקת ויזות תיירות לישראלים. יושב ראש לשכת המסחר, עמנואל שחף, נשמע אז אופטימי והביע תקווה להפשרת היחסים בקרוב. עם זאת, על רקע ביטול אשרות הכניסה, המחאה הנחרצת וההאשמות החמורות שיוצאות מג'קרטה צעד כזה בשלב זה נראה רחוק מתמיד.

 

לקוחות חברת הטיולים "אקו" שמשווקת טיולים מאורגנים לאינדונזיה קיבלו הערב מכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", בו הודיע המנכ"ל, רונן רז, על ביטול הטיול שתוכנן כבר מחר לאינדונזיה למשך כשלושה שבועות. "לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים אנו נאלצים להודיע על ביטול הטיול לאינדונזיה לשמורות הטבע. מאז שהתקבלה ההודעה על ביטול הוויזות בשבוע שעבר פעלנו מול מספר גורמים לביטול רוע הגזירה, שגרירות אינדונזיה בסינגפור והסוכנות המקומית בסינגפור, הסוכן שלנו באינדונזיה, ושגרירות ישראל בסינגפור שעוסקת גם בענייני אינדונזיה. המגעים נמשכו גם במהלך סוף השבוע ובחג. בסופו של דבר היום אחר הצהרים הגיעה תשובה משגרירת ישראל בסינגפור שכנראה אפסו הסיכויים, כאשר אנשי הקשר שלה הודיעו שלא יוכלו לשנות את ההוראה שניתנה מגורמים ממשלתיים בג'קרטה".

 

לדברי רז, "הסיבות לביטול אישורי הוויזות שנמסרו לנו נעות בין פיגועי הטרור האיסלמי שאירעו לאחרונה ועד מחאה על פעילות ישראל בעזה". פיגוע הטרור שהזכיר המנכ"ל אינו קשור בהחלטה של הממשלה המקומית לאסור את כניסת הישראלים למדינה, ומדובר במתקפת טרור רצחנית שבוצעה לאחרונה במדינה. אינדונזיה גם היום נמצאת תחת אזהרת מסע בסיכון גבוה מאוד מטעם המטה ללוחמה בטרור הישראלי, שמזהיר מפני פיגוע אפשרי שינסה לבצע הג'יהאד האסלמי במדינה.

 

בתגובה לפניית "כלכליסט", מסרו במשרד החוץ כי הם מכירים את ההחלטה ומנסים לשנותה. מלשכת המסחר ישראל-אינדונזיה לא נמסרה תגובה.

 

נכון למועד פרסום הכתבה, מחברת "אקו" ומרונן רז לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x