$
כלכלה ומדיניות

כצפוי, מדורו ניצח בבחירות בונצואלה; המערב מאיים בסנקציות

מדורו, נהג האוטובוס לשעבר, זכה בכהונה שנייה של 6 שנים. האופוזיציה טוענת שההליך היה "פארסה שהולידה דיקטטורה" שתוביל לגל סנקציות מערביות מחודש נגד הממשלה הסוציאליסטית שנאבקת במשבר כלכלי עמוק

שירות כלכליסט 11:3021.05.18

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו זכה כצפוי בכהונה נוספת בת 6 שנים, בעוד יריביו העיקריים מחרימים את ההצבעה בטענה להפרות מסיביות של תקינות ההליך במה שהגדירו כפארסה שהולידה דיקטטורה.

 

 

 

ניצחונו של נהג האוטובוס לשעבר בן ה-55, שנבחר לראשונה לנשיאות לאחר מותו של הוגו צ'אבס ב-2013, עשוי להוביל כעת לגל סנקציות מערביות מחודש נגד הממשלה הסוציאליסטית, בעודה נאבקת עם משבר כלכלי הרסני.

 

ועדת הבחירות של ונצואלה, שמנוהל ע"י נאמניו של מדורו, טוען שהוא קיבל 5.8 מיליון קולות, לעומת 1.8 מיליון שקיבל יריבו הנרי פלקון - מושל לשעבר שפרש מהאופוזיציה כדי שיוכל להתמודד.

 

 

הנשיא הנבחר ניקולס מאדורו הנשיא הנבחר ניקולס מאדורו צילום: רויטרס

 

"הם לא העריכו אותי כראוי", אמר מדורו לתומכיו מעל במה מחוץ לארמון הנשיאות במרכז הבירה קראקס, בעוד סביב מהדהדים זיקוקים וקונפטי נופל על הקהל.

 

שיעור ההצבעה בבחירות היה רק 46.1%, כך נמסר מוועדת הבחירות, הרבה פחות מ-80% שנרשמו לבחירות הקודמות לנשיאות ב-2013. לטענת האופוזיציה גם המספר הזה מוגזם, ובמציאות הוא קרוב יותר ל-30%. "ההליך הוא ללא ספק חסר לגיטימיות, וככזה איננו מכירים בו", אמר פלקון.

 

פלקון, חבר לשעבר של המפלגה הסוציאליסטית שעבר לאופוזיציה ב-2010, אמר שהוא זועם על כך שהממשלה הציבה כמעט 13,000 דוכנים שכונו "עמדות אדומות" בקרבת הקלפיות ברחבי המדינה.

 

כמו כן התבקשו ונצואלנים רבים, רובם עניים, לסרוק "כרטיסי מולדת" באוהלים אדומים לאחר ההצבעה, בתקווה לזכות ב"פרס" שהובטח ע"י מדורו. הכרטיסים הללו דרושים במדינה כדי לקבל הטבות כמו הקצבת מזון או לבצע העברות כספים.

 

למרות אי הפופולריות שלו בעקבות הקריסה הכלכלית בארצו, מדורו נבחר בזכות החרם של האופוזיציה, וגם בעקבות איסור שהוטל על שני יריביו העיקריים מלהתמודד מולו, ומשימוש נרחב בכספי מדינה לצורך הקמפיין שלו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x