כלכלה ומדיניות

בריטניה: רומן אברמוביץ' הפסיד את גמר הגביע - לאחר שאשרת השהייה שלו לא חודשה

תוקפה של ויזת העסקים של המיליארדר שמחזיק בקבוצת הכדורגל צ'לסי פגה לפני כחודש והוא עזב את הממלכה עד שזו תוארך. לדברי חבר בפרלמנט הבריטי יכול להיות ש"הממשלה מתחילה לחבב פחות את האוליגרכים הרוסים"

שירות כלכליסט 10:3921.05.18

בריטניה מעכבת את חידוש הוויזה לאוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ' אשר תוקפה פג בחודש שעבר.

 

אברמוביץ' המתגורר בלונדון ובבעלותו נמצאת בין היתר קבוצת הכדורגל צ'לסי, נמצא במקום ה-13 ברשימת האנשים העשירים בבריטניה, ולפי ה"סאנדיי טיימס", הונו מגיע ל-9.3 מיליארד פאונד. הוא עזב את בריטניה לאחר שפגה ויזת המשקיע שלו ולא נכח בנצחונה של צ'לסי בגמר הגביע האנגלי בשבת האחרונה. הוא גם לא התייצב להעיד בשבוע שעבר בבית משפט בלונדון בעניין סכסוך בין שני אוליגרכים רוסים אחרים - וולדימיר פוטנין ואולג דריפסקה.

 

הלחץ גובר לנקיטת צעדים נגד אוליגרכים רוסים בלונדון אחרי הרעלת קצין הביון הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו יוליה במרץ. אז הבטיח שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון שבכוונתו "ללכת בעקבות הכסף", בתגובה להתקפה. 

 

רומן אברמוביץ' רומן אברמוביץ' צילום: רויטרס

 

דייויד דוידוביץ', שותפו של אברמוביץ' בחברת האחזקות מילהאוס, אמר לבית המשפט שהאחרון נמצא בשווייץ ומתכונן שם להופיע כנאשם במשפט אחר.

 

"משהו קורה עם הויזה שלו. אני לא יודע מה וגם הם לא. אני מקווה שזה ייפתר בקרוב", כך אמר אחד מעמיתיו של אברמוביץ'.

 

אדם המקורב לאברמוביץ' אמר שבקשת חידוש הויזה לא נדחתה, אך שהרשויות בבריטניה מעכבות אותה מבלי לתת לכך הסבר.

 

בוב סילי (Seely) חבר פרלמנט שמרני אמר: "או שיש לכך הסבר תם, או שהממשלה מתחילה פחות לחבב את רעיון האוליגרכים הרוסים בבריטניה. בכל מקרה, מניעת ויזה מאוליגרכים הוא דבר שחשוב שיקרה."

 

"הדברים האלה קורים מסיבות מסתוריות. זה בטח מאוד מתסכל עבורו לא לראות את קבוצתו האהובה צ'לסי," כך אמר וויליאם בראודר, מנהל קרן שמנהל קמפיין נגד זרימת כסף רוסי אל תוך ערים מערביות.

 

אברמוביץ' עשה את הונו בשנות ה-90 הסוערות ברוסיה כשרכש נכסי נפט וגז מהמדינה, ואז מכר אותם בחזרה לקרמלין ברווח גדול. מאז שקנה את צ'לסי הוא שהה רוב זמנו בלונדון, שם הוא מחזיק באחוזה במה שמכונה "שדרת המיליארדרים" ב-Kensington Palace Gardens.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x