כלכלה ומדיניות

סין במחווה לארה"ב: מפסיקה את החקירה בנושא יבוא הדורה

בכירים משתי המדינות נפגשים בוושינגטון במטרה להגיע להבנות בנושאי סחר חוץ; סין מכחישה את הדיווח שלפיו הציעה לארה"ב חבילת צעדים שנועדה לצמצם את גירעון הסחר האמריקאי מולה ב-200 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 09:2118.05.18

סין הודיעה היום (ו') כי תזנח את החקירה בנוגע להצפת השוק הסיני בדורה אמריקאית זולה. ההודעה מגיעה כמחוות פיוס במהלך ביקור משלחת סינית רשמית בוושינגטון ועל רקע הניסיונות למנוע מלחמת סחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

 

 

הודעתה של סין על הפסקת החקירה, שבמסגרתה הוקפא אשתקד יבוא אמריקאי לסין בהיקף של 1.1 מיליארד דולר, מגיעה שעות לאחר דיווח שלפיו בייג'ינג הציעה חבילת פתרונות שנועדה לצמצם את גירעון הסחר האמריקאי מולה ב-200 מיליארד דולר; סין הכחישה את הדיווח. 

 

"אכיפת הצעדים נגד הצפת שוק ונגד סובסידיות על יבוא דורה מארה"ב ישפיעו באופן משמעותי על יוקר המחייה ואינם לטובת הציבור", נאמר בהצהרה מאת משרד המסחר הסיני.

 

ההודעה על כוונתה של סין לערוך שורה של ויתורים ולהגדיל את הרכישה של מוצרים אמריקאיים נעשתה ביום הראשון של מפגש בן יומיים בין נציגי מסחר סינים לאמריקאים בוושינגטון, שבו ינסו הצדדים לפתור את מחלוקות הסחר ביניהם. 

 

 דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג צילום: איי פי

מקור אמריקאי המקורב לשיחות אמר לרויטרס כי יצרנית המטוסים האמריקאית בואינג תהיה אחת המרוויחות הגדולות מהצעתה של סין לצמצם את הגירעון המסחרי, אם הנשיא דונלד טראמפ יסכים להצעה. בואינג היא היצואנית הגדולה ביותר בארה"ב ומוכרת רבע מהמטוסים המסחריים מתוצרתה ללקוחות סיניים.

 

גורם נוסף המקורב לעניין אמר כי חבילת הפשרות הסינית עשויה לכלול את ביטולם של מכסים סיניים בהיקף 4 מיליארד דולר על מוצרים חקלאיים מארה"ב כגון פירות, אגוזים, חזיר, יין ודורה.

 

על פי הודעת הבית הלבן, המפגשים מתקיימים כחלק מ"שיחות סחר מתמשכות". הבית הלבן ציין כי טראמפ כבר נפגש עם המשלחת הסינית, שבראשותה סגן ראש הממשלה ליו הי. שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, עומד בראש המשלחת האמריקאית.

 

"נציגים רשמיים של ארה"ב הבהירו את מטרתו הברורה של הנשיא ליחסי סחר הוגנים עם סין", כך לפי הודעת הבית הלבן.

 

אתמול אמר טראמפ כי הצלחת השיחות עם סין מוטלת בספק. "סין נהפכה מפונקת. האיחוד האירופי נהפך מפונק. מדינות אחרות נהפכו מפונקות, מאחר שהן תמיד מקבלות מארה"ב 100% ממה שהן רוצות".

 

 בתוך כך, נציב הסחר של ארה"ב, רוברט ליטייזר, אמר כי מדינות צפון אמריקה שחתמו על הסכם הסחר המשותף (נפט"א) רחוקות מלחתום על הסכם חדש. "מדינות נפט"א אפילו לא קרובות להגיע להסכם. יש פערים משמעותיים בנושאים הקשורים לקניין רוחני, חקלאות, מקומות עבודה, אנרגיה ועוד", נאמר בהצהרה מטעמו. הוא הוסיף כי ארה"ב תמשיך לנהל משא ומתן כדי להועיל לעובדים האמריקאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x