שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ארה"ב: קצב הצמיחה הואט ל-2.3% ברבעון הראשון, אך עדיין מעל הצפי

שיעור הצמיחה היה נמוך מזה שנרשם בשלושת הרבעונים הקודמים, אך גבוה מהתחזיות המוקדמות שעמדו על 2%. הוצאות הצרכנים עלו ב-1.1% בלבד, לעומת 4% ברבעון הרביעי של 2017

שירות כלכליסט 15:3227.04.18

כלכלת ארה"ב צמחה בשיעור שנתי של 2.3% בשלושת החודשים הראשונים של 2018, כך לפי נתונים המתפרסמים היום (ו')

 

קצב הצמיחה לרבעון היה מעט איטי יותר מהרבעון הקודם, אולם היה גבוה מהצפוי. כלכלנים שנסקרו בידי מרקטווץ' צפו לצמיחה של 2% בתמ"ג.

 

ההוצאה הפרטית - מנוע הצמיחה העיקרי של כלכלת ארה"ב - עלתה ב-1.1% בלבד לאחר עלייה של 4% ברבעון הקודם - שהייתה הגדולה ביותר מזה שלוש שנים. האמריקאים הוציאו כסף רב במהלך עונת החגים האחרונה שהיתה הטובה ביותר שנרשמה מאז 2010, אולם בתחילת 2018 חלה הפוגה במכירות, אז עברו יותר קונים למתווה של חיסכון.  גם מזג האוויר הקר הכביד על ההוצאה הפרטית.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

 

עם זאת, העסקים האיצו את הקצב. השקעות במבנים רשמו עלייה ל-12.3% וההשקעה בציוד עלתה ב-6.1%. ההשקעות במגורים רשמו שינוי מועט בלבד. ערך המלאים, המוסיף לרמת התמ"ג, ועלה ל-33.1 מיליארד דולר, לעומת 15.6 מיליארד דולר.

 

הייצוא עלה ב-4.8% והייבוא עלה בקצב איטי יותר של 2.6%. גירעון מסחרי קטן יותר מוסיף לרמת התמ"ג. האינפלציה, כפי שנמדדה על בסיס מדד מחירי הוצאות הצרכנים (PCE), עלתה בשיעור שנתי של 2.7% ברבעון הראשון. שיעור האינפלציה, לעומת אותה התקופה אשתקד, עלה במעט ל-1.8%, לעומת 1.7%.

 

 

 

בתמונה הכללית מפגינה הכלכלה סימני האצה, זאת בזכות שיפור בשוק העבודה, בעלייה  בשכר ובהשקעות בעסקים ובזכות רפורמת המס של הנשיא טראמפ, אולם יידרשו שבועות מספר כדי לקבל תמונה מדויקת יותר.

 

במקביל, האינפלציה רושמת עלייה זוחלת וייתכן כי הדבר יביא את הפד להעלאות ריבית אגרסיביות יותר, שיכולות להאט את הכלכלה ולהביא לירידות נוספות בשוקי המניות. המשקיעים גם מודאגים ממלחמת הסחר המתפתחת עם סין.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x