$
כלכלה ומדיניות

קרן המטבע מזהירה: שיא חדש ברמת החוב העולמי

נתוני הקרן מתייחסים לשנת 2016, ולפיהם מדובר ברמה של 164 טריליון דולר, כולל חובות של ממשלות, משקי בית וחברות; סין, יפן וארה"ב אחראיות ליותר ממחצית החוב

שירות כלכליסט 22:1518.04.18

החוב העולמי הגיע לשיא חדש בשנת 2016, כששלוש מדינות - סין, יפן וארה"ב - אחראיות ליותר ממחציתו. כך לפי דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית המתפרסם היום (ד').

 

 

 

מדובר ברמת חוב כוללת של 164 טריליון דולר - 225% מהתל"ג העולמי - כולל חובות של ממשלות, משקי בית וחברות. לפי קרן המטבע, בהשוואה לשיא שנרשם בשנת 2009, היחס לתוצר גדל ב-12%.

 

 

נשיאי ארה"ב וסין נשיאי ארה"ב וסין צילום: איי פי

 

סין לבדה אחראית לכמעט 75% בעליית היקף החוב הפרטי מאז המשבר הפיננסי העולמי.

 

קרן המטבע מזהירה לפיכך כי מדינות בעלות חוב במינוף גבוה הן פגיעות יותר להידוק בתנאים הפיננסיים העולמיים. עוד מסרה כי הכלכלות המפותחות נחות על זרי הדפנה בעוד ממוצע הגירעון שלהן לא משתנה.

 

 

 

עוד נמסר כי ארה"ב היא הכלכלה המפותחת היחידה הצפויה לגלות עלייה ביחס חוב-תוצר במשך חמש השנים הבאות, זאת הודות לרפורמת המס הגדולה שהעביר לאחרונה ממשל טראמפ ולהגדלת ההוצאות. בקרן המטבע אומרים כי התחזיות ביחס לארה"ב דומות לאלו שפרסם לאחרונה משרד התקציב של הקונגרס. לפי תחזית זו, הגירעון הפדראלי עשוי לעלות על רמה של טריליון דולר בשנתיים הקרובות ולהשתוות לתל"ג תוך עשור - רמה שלא נראתה מאז מלחמת העולם השנייה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x