שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

טראמפ: "תתכונני רוסיה, הטילים שלנו בדרך לסוריה"; הרובל צולל

נשיא ארה"ב התייחס בציוץ הראשון של הבוקר לאיומים מצידה של רוסיה לפיהם כל טיל שישוגר לעבר סוריה ייורט. "אל לכם להיות שותפים לחיה שרוצחת אנשים באמצעות גז ונהנית מכך", הוסיף. במוסקבה מיהרו להגיב: "טילים יורים על מחבלים, לא על ממשלות. אולי ארה"ב מנסה להשמיד ראיות לשימוש בנשק כימי"

שירות כלכליסט ו-ynet 14:1911.04.18

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פתח כהרגלו את הבוקר בציוץ בחשבון הטוויטר שלו. טראמפ התייחס בציוץ לאיומים מצידה של רוסיה לפיהם כל טיל שישוגר לעבר סוריה ייורט וכתב: "תתכונני רוסיה, כי הם (הטילים) מגיעים - חדשים ו'חכמים'. אל לכם להיות שותפים לחיה שרוצחת אנשים באמצעות גז ונהנית מכך". בתגובה לכך מזנק הדולר בשיעור של 3% מול הרובל הרוסי בהמשך לירידות של הימים האחרונים.

 

מוקדם יותר היום (ד') שגריר רוסיה באו"ם וסילי נבנזיה פנה למקבילתו האמריקנית ניקי היילי וביקש ממנה "להימנע מהתוכניות שארצות הברית מפתחת בנוגע לסוריה".

 

 

 

טראמפ ופוטין בפסגת G20 טראמפ ופוטין בפסגת G20 צילום: אי פי איי

 

במקביל, מועצת הביטחון של האו"ם לא העבירה הצעת החלטה רוסית התומכת בשליחת פקחים של הארגון למניעת הפצת נשק כימי לאזור התקיפה הכימית בפרברי דמשק.

 

בציוץ נוסף שפנה לרוסיה כתב טראמפ: "היחסים שלנו עם רוסיה גרועים היום מאי פעם, וזה כולל את המלחמה הקרה. אין לזה סיבה. רוסיה צריכה אותנו כדי לעזור לכלכלה שלה, משהו שיהיה קל מאוד לעשות, ואנחנו צריכים שכל המדינות ישתפו פעולה. לעצור את מירוץ החימוש?".

 

דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זחרובה מיהרה להשיב לטראמפ, ואמרה שאת הטילים החכמים ארה"ב צריכה לירות לעבר מחבלים, ולא לעבר ממשלה חוקית. זחרובה, שארצה מכחישה שסוריה השתמשה בנשק כימי, הוסיפה שירי הטילים של ארה"ב עשוי להיות ניסיון להשמיד ראיות לשימוש בנשק כימי בסוריה.

 

 

 

שגריר רוסיה בלבנון הזהיר אמש את ארה"ב ואמר שרוסיה תגיב לכל תקיפה בסוריה - ותיירט טילים עוינים ותגיב למקורות הירי. בראיון לערוץ אל-מנאר של חיזבאללה אמר אלכסנדר זסביקין שארה"ב ובעלות בריתה רואות בהתפתחויות האחרונות במזרח רוטה ככישלון עבורן, ומנסות לעכב את תוצאות הפסגה המשולשת של מנהיגי רוסיה, איראן וטורקיה שנערכה באנקרה. פוליטיקאים רוסים נוספים הזהירו שמבחינת רוסיה, תקיפה אמריקנית בסוריה תיחשב לפשע מלחמה.

 

רחובות דומא לאחר ההפצצה סוריה ומתקפת הגז רחובות דומא לאחר ההפצצה סוריה ומתקפת הגז

 

בינתיים בסוריה, לפי הדיווחים, נערכים לתקיפה אמריקנית אפשרית. העיתון הצרפתי "לה פיגארו" דיווח שמחשש לתקיפה אווירית של ארה"ב הצבא הסורי מפנה כמה בסיסים, בהם בסיס חיל האוויר דומייר, באזור הרי קלמון בגבול סוריה ולבנון. החיילים והטילים מאותו בסיס, כך נכתב בעיתון הצרפתי, מועברים לבסיס הרוסי בחמיימים. אתמול דיווחו כלי תקשורת שמזוהים עם האופוזיציה שהצבא הסורי, חיזבאללה ואיראן, נוקטים אמצעי זהירות בבסיסים ובמוצבים מחשש לתקיפה של ארה"ב.

 

הלילה הזהירה רשות פיקוח התעופה האירופית "יורוקונטרול" חברות תעופה, וביקשה מהן לפעול בזהירות באזור מזרח הים התיכון עקב הסיכויים לכך שתתבצע תקיפה אווירית נגד סוריה ב-72 השעות הקרובות. על הודעת הרשות, קיים סיכוי לשיגור טיל קרקע-אוויר או טיל שיוט לעבר שטחה של סוריה במסגרת התגובה לתקיפה הכימית בפרברי דמשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x