$
כלכלה ומדיניות

הון או עיתון: מה באמת עומד מאחורי ההשתלחויות של טראמפ באמזון ובזוס?

נשיא ארה"ב טוען כי אמזון "משתמשת בדואר האמריקאי כנער המשלוחים שלה", וכי היא מתחמקת מתשלום מסים; ואולם לפי דיווחים, הוא זועם על הסיקור לו הוא זוכה ב"וושינגטון פוסט" שבבעלות בזוס

רפאל קאהאן 21:5403.04.18

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שוב תוקף את אמזון ואת המנכ"ל שלה, ג'ף בזוס.

 

 

 

"אני צודק בטענה שאמזון עולה לדואר האמריקאי סכומי עתק בכך שהיא משתמשת בו כנער המשלוחים שלה. אמזון צריכה לשאת בעלויות האלה (פלוס), ולא האמריקאים משלמי המסים. מיליארדים רבים של דולרים. למנהלי הדואר אין מושג (או שיש להם)", צייץ הנשיא בטוויטר אחר הצהרים.

 

 

בשבוע שעבר צייץ טראמפ כי "הבעתי את דאגתי בנוגע לאמזון הרבה לפני הבחירות. בניגוד לאחרים, היא משלמת מעט או כלל לא משלמת מסים למדינות והנהגות מקומיות, משתמשת בשירות הדואר שלנו כנער שליחויות פרטי (מה שגורם הפסדים עצומים לארצות הברית) וגורמת לאלפים רבים של קמעונאים לפשוט רגל".

 

הטענות של טראמפ נכונות בחלקן.  אמזון הצליחה לפני כמה שנים להימנע מתשלום מסים מקומיים למרות שהיא מוכרת בכל ארה"ב. תכנון המס שלה מאפשר לה להתחמק מעלויות מיסוי שלקמעונאים שמחזיקים חנויות פיזיות אין אפשרות להימנע מהן. 

 

זאת ועוד, אנליסטים בוול סטריט מצאו כי השימוש בדואר האמריקאי חוסך לאמזון כמעט 50% מעלויות השילוח לעומת שימוש בחברות כגון פדקס או UPS. עם זאת הדואר האמריקאי רשם הפסדים של מיליארדי דולרים בשנה לפני שחתם עם אמזון על שימוש בלעדי בשירותיו.

 

באחרונה נרמז כי יועצים של טראמפ מנסים לבטל את הסכם המיליארדים של חטיבת הענן של אמזון עם משרד ההגנה האמריקאי וה-CIA. יש גם דיווחים על כך שתובעים כלליים במדינות רפובליקניות קיבלו הנחיה לפעול לחקירות הגבלים עסקיים נגד החברה של בזוס.

 

אבל המאבק בין טראמפ לבזוס הוא לא רק על מיסוי או רגולציה. לפי דיווחים, היריבות נובעת גם מאחזקותיו של בזוס בעיתון "הוושינגטון פוסט" הוותיק, שמותח לא פעם ביקורת על התנהלות הנשיא ומדיניותו. זאת ועוד, בזוס לא הסתיר מעולם את העדפותיו הפוליטיות, שנמצאות בצד הדמוקרטי של המפה.

 

טראמפ ובזוס טראמפ ובזוס צילום: אי פי איי

 

לפי דיווח ב"ואניטי פייר", טראמפ אמנם "לא אוהב את הניו יורק טיימס, אך הוא מכבד אותו כי זה העיתון של העיר שלו. לעומת זאת אין לו שום כבוד לוושינגטון פוסט".

 

בזוס דוחה את הטענות שלפיהן הוא מכתיב את הקו המערכתי של העיתון. בנוסף, יש לזכור שהוא משקיע בכלי תקשורת נוספים, כגון אתר הביזנס אינסיידר, שלא תוקפים את טראמפ בתדירות גבוהה במיוחד.

 

 

 

למרות זאת, הנשיא סבור שבזוס משתמש בפוסט ככלי נשק פוליטי. מבחינתו של הנשיא, "הוושינגטון פוסט" ו"הנשיונל אינקוויירר" (הצהובון שדיווח על לא מעט מפרשיותיו של טראמפ) נמצאים באותה ספירה. "טראמפ הצליח להשפיע על דייוויד פקר, בעליו של האינקוויירר, כדי שישתיק את ניסיונות הפרסום על פרשיותיו המיניות. כך שמבחינתו, בין אם זה נכון או לא, הוא יודע שניתן להשפיע על התקשורת", אמר מקור ל"ואניטי פייר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x