$
כלכלה ומדיניות

בריטניה והאיחוד האירופי הסכימו לתקופת מעבר של שנתיים לאחר הברקזיט

בריטניה והאיחוד הסכימו על נוסח לגבי הטיפול בנושא אירלנד, לנוכח החלוקה בין צפון אירלנד הכפופה לבריטניה ואירלנד העצמאית הנמנית על מדינות האיחוד

שירות כלכליסט 15:0619.03.18

האיחוד האירופי נענה לדרישת בריטניה לתקופת מעבר של שנתיים לאחר הברקזיט, שאמור להתבצע במרץ 2019. בתקופת מעבר זו בריטניה תמשיך להיות כפופה לבין הדין האירופי אך לא תהיה זכאית להצביע בעניינים הנוגעים לעתידו של האיחוד.

 

 

 

מזכיר הברקזיט דייוויד דייוויס וראש צוות המו"מ מטעם האיחוד מישל ברנייר נמצאים בבריסל ואמורים לתדרך עיתונאים בשעה הקרובה. השניים צפויים לחתום על ההסכם בפסגה שתיערך בימים חמישי ושישי.

 

בריטניה מנסה בתקופה האחרונה להשיג הבטחה בכתב מהאיחוד האירופי באשר להסכם המעבר. עסקים רבים מגבירים את הלחץ כדי שהמעבר יהיה חלק ויציב ככל שניתן. הם נעשים יותר ויותר מודעים לכך שכל הסכם שיושג בפסגה השבוע יהווה התחייבות פוליטית – ולא יהיה מחייב משפטית עד שהסכם הפרישה הסופי ייחתם בתחילת השנה הבאה.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

גישתו של דייוויס תקיפה, כולל במה שקשור למציאת פיתרון למצב בצפון אירלנד. "למרות שאין הסכם לגבי הגישה התפעולית הנכונה, אנחנו יודעים מה עלינו לעשות ובכוונתנו לעשות זאת", אמר. הוא הוסיף לגבי הסכם המעבר: "התאריך הוא 20 בדצמבר, ואלה אכן 21 חודשים, שהוא מספר קרוב מספיק לשנתיים שביקשנו בהתחלה".

 

לדבריו הסכם המעבר משמעו שלעסקים יש כעת וודאות לגבי התקופה שמיד אחרי הברקזיט, ושהם יכולים להתקדם עם החלטות ההשקעה שלהם ולהיות בטוחים שלא יהיו הפרעות. אך ברנייר חזר על אזהרתו שהמעבר יהפוך לוודאי רק כאשר יאושרר הסכם הפרישה הסופי.

 

"עלינו לדבוק בפתרון מעשי כדי להימנע מסגירת גבולות וכדי להגן על שיתוף הפעולה בין הדרום לצפון", אמר ברנייר. בריטניה והאיחוד הסכימו לכלול בנוסח שפורסם היום גם התייחסות לאופן בו יטופל נושא אירלנד. זאת לנוכח החלוקה בין צפון אירלנד הכפופה לבריטניה ואירלנד העצמאית הנמנית על מדינות האיחוד.

 

ברנייר הוסיף: "המעבר יימשך זמן מוגבל וכך ביקשו הממשלה הבריטית והאיחוד האירופי. חלק נכבד מהסכם היציאה הסופי גובש גם כן, אך שעדיין יש עבודה רבה לפנינו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x