$
כלכלה ומדיניות

פה אחד: נשיא סין שי ג'ינפינג נבחר לכהונה נוספת

בחירתו מחדש של שי, המכהן כבר חמש שנים בתפקיד, לא הוטלה בספק, בשל העובדה כי הפרלמנט נשלט בידי נציגי המפלגה הקומוניסטית. ביום ראשון האחרון תוקנה החוקה כך שיוכל להמשיך לכהן כל חייו

שירות כלכליסט 09:3117.03.18

הפרלמנט הסיני, שמתפקד ברובו כחותמת גומי, בחר פה אחד מחדש את שי ג'ינפינג לנשיא המדינה. להצבעה, שנערכה ב"אולם העם הגדול" במרכז בייג'ינג, היו עדים עיתונאים.

 

הרשות המחוקקת מאוישת רובה ככולה בנציגים שנאמנים למפלגה הקומוניסטית השלטת, כלומר שבחירתו מחדש של שי, חמש שנים לאחר שנבחר לראשונה לתפקיד, כלל לא הוטלה בספק. הפרלמנט הצביע ביום ראשון לתקן את החוקה כך שיוסרו המגבלות על משך הכהונה של הנשיא, כלומר ששי יוכל להמשיך לכהן כל חייו.

 

שי ג'ינפינג בוועידת דאבוס ב-2017 שי ג'ינפינג בוועידת דאבוס ב-2017 צילום: איי אף פי

 

 

הלוחם בשחיתות לשעבר, וונג קישאן, שהוא בן ברית קרוב של הנשיא, נבחר גם הוא - לתפקיד סגן הנשיא, במהלך שהיה אמנם צפוי, אך מהווה חריגה מהקונבנציה ומשקף את סמכותו הדומיננטית של שי. וונג קד שתי קידות ואז ניגש ללחוץ את ידו של שי לאחר שהוכרזו התוצאות באולם העם, בו הן נערכו. רק אדם אחד הצביע נגד וונג מתוך 2,970 המצביעים.

 

וונג, המוכר בתור "לוחם האש" בזכות תפקידו במלחמה נגד שחיתות ובעיות כלכליות אחרות במשך השנים, הוא גם בעל ניסיון בהתנהלות מול ארה"ב, בזכות תפקידו הקודם כסגן הנשיא, במסגרתו ניהל שיחות כלכליות מול וושינגטון. הוא היה שחקן מרכזי במלחמתו של שי נגד השחיתות, במסגרתה נכלאו עשרות פקידים בכירים, כולל ראש ביטחון הפנים מזר האימה זו וינגקאנג, שמרצה כעת מאסר עולם.

 

יחסיה של סין עם ארה"ב צפויים להיות חלק מרכזי מעיסוקו, כך אומרים דיפלומטים שמקורבים לשלטון.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x