$
כלכלה ומדיניות

גוברים הסיכויים למלחמת סחר עולמית: טראמפ הטיל מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום לארה"ב

הצו, שמעורר סערה גדולה בארה"ב ובאירופה, מטיל מכס בשיעור של 25% על פלדה מיובאת ו-10% על אלומיניום. מקסיקו וקנדה יוחרגו. הצו ייכנס לתוקף בעוד 15 ימים

שירות כלכליסט 22:4708.03.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם הערב (ה') על הצו להטלת מכסי ייבוא על פלדה ואלומיניום. הצו מטיל מכס בשיעור של 25% על פלדה מיובאת ו-10% על אלומיניום, והוא ייכנס לתוקף בעוד 15 ימים.

 

השכנות מדרום ומצפון - מקסיקו וקנדה - מוחרגות מהצו לעת עתה. להחרגה של מקסיקו וקנדה לא נקבע לוח זמנים, אך לפי בכיר בממשל לא מדובר בהסכמה ללא מגבלת זמן - והיא כפופה לכך שיתבצעו שינויים בהסכם הסחר בין שלוש המדינות (NAFTA) באופן שיענה לדרישות הנשיא.

 

הצו פותח אפשרות להחרגת מדינות נוספות מדרישות המסוי, בדומה למקסיקו ולקנדה - ומדינות שירצו בכך נדרשות לפתוח במו"מ מול ארה"ב ולשכנע את הממשל שניתן לבחור באמצעים חלופיים שיפתרו את יחסי הסחר הבלתי צודקים לשיטת הנשיא במצב הנוכחי.

 

הצו פותח אפשרות לשינוי בשיעור המס ביחסי הסחר מול מדינות ספציפיות, ובהקשר זה עלה שמה של אוסטרליה, לאחר שבישיבת ממשלה הדגיש הנשיא את ה"שותפות ארוכת הטווח" בין שתי המדינות.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. חתם על הצו למרות כל האזהרות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. חתם על הצו למרות כל האזהרות צילום: איי אף פי

 

 

מבחינה פרוצדוראלית, הצו מתפרסם כחלק מהחוק המאפשר לנשיא להטיל צווים לצורך ההגנה על הביטחון הלאומי, כאשר הרציונל הוא ששתי הסחורות שבמוקד הצו, הפלדה והאלומיניום, הן חיוניות להגנה על התעשייה האמריקאית.

 

החלטת הנשיא על מכסי המגן מעוררת מחלוקת עזה בוושינגטון, כאשר כמה מהמתנגדים החריפים ביותר למהלך הם חברי קונגרס רפובליקנים, שותפים למפלגת השלטון. ההחלטה אף הובילה לפרישתו של היועץ הכלכלי המוערך של טראמפ גארי קוהן שהשתתף היום בפעם האחרונה בתפקיד בישיבת השרים של הנשיא.

 

יו"ר קרן המטבע כריסטין לגארד הזהירה אתמול כי בעקבות צעדו של טראמפ והתגובה האירופית עלולה להיווצר האטה בצמיחה העולמית. לגארד אמרה: במלחמת סחר אין מנצחים, ובד"כ שני הצדדים מפסידים". נציבת המסחר של האיחוד האירופי אמרה: "אם תפרוץ מלחמת סחר נאלץ להגן על מקומות העבודה באירופה" .

 

ביום ראשון השבוע הגיבו בכירים באירופה בזעם על כוונתו של טראמפ להטיל מכסי יבוא על מתכות. שעות מספר לאחר שטראמפ צייץ בטוויטר ש"מלחמות סחר הן דבר טוב, וקל לנצח בהן", נשיא נציבות האיחוד האירופי ז'אן קלוד יונקר אמר שהאיחוד מוכן להגיב בכוח נגד יבוא של מוצרים כגון אופנועי הארלי דייוידסון, ביגוד של לווי'ס, ובורבון אמריקאי.

 

איומו של יונקר מגדיל את הסיכוי למצב גלובלי של בדלנות, בעוד ארגון הסחר העולמי הזהיר שהפוטנציאל להגברת המתחים הוא "אמיתי", וקרן המטבע העולמית הזהירה שההגבלות סביר שיפגעו בכלכלות הגלובלית והאמריקאית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x