שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

חסיד מכסי המגן הפך ליועץ הקרוב לטראמפ

התפטרות היועץ הבכיר גארי קוהן הותירה את פיטר נבארו כדמות הכלכלית המשפיעה ביותר על הנשיא. שר המסחר: "לא רוצים לפוצץ את העולם"

שירות כלכליסט 08:2208.03.18

התפטרותו של גארי קוהן, היועץ הכלכלי הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בלילה שבין שלישי לרביעי העלתה מאוד את הסבירות למלחמת סחר בין ארה"ב לאיחוד האירופי וסין.  

 

קוהן ניסה לגרום לנשיא טראמפ לחזור בו מההחלטה להטיל מסי יבוא על פלדה ואלומיניום. לפי הכרזתו של הנשיא מיום חמישי שעבר, ארה"ב תטיל מס של 25% על יבוא פלדה ו־10% על יבוא אלומיניום. התפטרותו של קוהן שמה קץ להשערות כי בסופו של דבר המהלך לא יצא אל הפועל. הסיבה העיקרית לכך היא שעם עזיבתו של קוהן נותרו הכלכלן פיטר נבארו ושר המסחר ווילבור רוס שתי הדמויות הכלכליות המשפיעות ביותר על הנשיא טראמפ. נבארו הוא כלכלן מאוניברסיטת אירווין, קליפורניה, שעם כניסתו של טראמפ לבית הלבן מונה לעמוד בראש גוף חדש בשם המועצה הלאומית לסחר.

 

מצפים לשיתוף פעולה

 

בראיון שנתן לפני יותר משנה לאתר החדשות הימני האמריקאי ברייטבארט, הסביר נבארו את השקפת עולמו על מצבה של ארה"ב בזירת הסחר הבינלאומית. "זה קרב כלכלי", הוא הכריז. "ובאופן עקרוני, מכסחים אותנו. אנחנו צריכים להכיר במהות העימות, לנקוט את כל הצעדים האפשריים להגן על העובדים האמריקאים ולהגן על היצרנים האמריקאים".

 

דונלד טראמפ וגארי קוהן. "עכשיו טראמפ יוכל להיות טראמפ" דונלד טראמפ וגארי קוהן. "עכשיו טראמפ יוכל להיות טראמפ" צילום: אי.אף.פי

 

כעת, כשקוהן הודיע שיסיים את תפקידו, אין מי שיפקח על נבארו ויכתיב לו את הטון. "פיטר תיחזק את המוניטין שלו בכך ששמר על פרופיל נמוך והיה אסיר למופת במהלך התקופה שלו בשבי", אמר גורם בבית הלבן ל־CNBC . "כשהגיעה ההזדמנות שלו, הוא לקח אותה וניצח".

 

גורם נוסף התייחס גם הוא לסוגייה ואמר כי "המשמעות היא כינון מחדש של המסגרת האינטלקטואלית והפרסונאלית, זו שהייתה אמורה להיות מיד אחרי שטראמפ נבחר. עכשיו טראמפ יכול להיות טראמפ".

 

כאמור, שר המסחר רוס נחשב גם כן לתומך נלהב במדיניות פרוטקציוניסטית, ואף היה זה שארגן את המפגש בין טראמפ לבין ראשי תעשיית הפלדה האמריקאית שבמהלכה הכריז טראמפ על הטלת מכסי המגן בשבוע שעבר. עם זאת, בראיון לערוץ CNBC אתמול אמר רוס כי טראמפ צפוי לגלות גמישות מסויימת בהטלת המכסים, ואף להקל עם קנדה ומקסיקו. "אנחנו לא מנסים לפוצץ את העולם. אנחנו לא מחפשים מלחמת סחר, ונתחשב בבנות הברית שלנו. אנחנו מאמינים שבסופו של יום יהיה תהליך של עבודה משותפת עם המדינות שהן החברות שלנו", אמר רוס. קנדה ומקסיקו חתומות עם ארה"ב על הסכם הסחר החופשי הצפון אמריקאי (NAFTA) והן ממוקמות במקום הראשון והשלישי, בהתאמה, ברשימת יצואניות הפלדה לארה"ב. הטלת מסי מגן על פלדה שמיובאת מהן תהווה הפרה של NAFTA.

 

זינוק בגירעון הסחר

 

נציבת הסחר של האיחוד האירופי ססיליה מלסטרום כינסה מסיבת עיתונאים שבה היא אישרה כי האיחוד גיבש רשימת מוצרים אמריקאיים שעליהם הוא מתכוון להטיל מסי יבוא אם ארה"ב אכן תטיל את המכסים על פלדה ואלומיניום. מלסטרום אמרה כי האיחוד, גוש הסחר הגדול בעולם, דוחה על הסף את נימוקיו של טראמפ לפיהם חוקיות הטלת מכסי המגן מעוגנת בזכות של ארה"ב לשמור על בטחונה הלאומי. לדברי מלסטרום, האיחוד ומדינות נוספות יגישו תלונה לארגון הסחר העולמי ברגע שארה"ב תטיל מכסים. "אנו לא מבינים כיצד האיחוד האירופי, שהוא חבר בברית נאט"ו, יכול להיות איום לבטחונה הלאומי של ארה"ב", ציינה מלסטרום. עוד היא הסכימה להגיד כי ברשימת המוצרים שגיבש האיחוד נמצאים כמה סוגים של וויסקי בורבון, כמה סוגי חמאת בוטנים, מיץ תפוזים ומיץ חמוציות.

 

על רקע האירועים הללו נודע כי הגירעון המסחרי של ארה"ב בינואר גדל לרמתו הגבוהה ביותר זה עשור. הגירעון עמד בינואר על 56.6 מיליארד דולר, זאת לעומת 53.9 מיליארד דולר בדצמבר. הגירעון המסחרי של ארה"ב מול סין, מטרה להתקפות תדירות מצד טראמפ, גדל בינואר ל־36 מיליארד דולר – הרמה הגבוה ביותר מאז ספטמבר 2015. הגירעון של ארה"ב מול קנדה הגיע ל־3.6 מיליארד דולר והוא הגדול ביותר מאז דצמבר 2014.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x