$
כלכלה ומדיניות

כריסטין לגארד נגד טראמפ: "במלחמת סחר אין מנצחים, ובד"כ שני הצדדים מפסידים"

יו"ר קרן המטבע הזהירה כי בעקבות צעדו של טראמפ והתגובה האירופית עלולה להיווצר האטה בצמיחה העולמית. נציבת המסחר של האיחוד האירופי: "אם תפרוץ מלחמת סחר נאלץ להגן על מקומות העבודה באירופה"

שירות כלכליסט 16:5207.03.18

אירופה וקרן המטבע העולמית קוראים לדונלד טראמפ לסגת מסיפה של מלחמת הסחר אליה הוא מוביל, וזאת לאחר התפטרותו של יועצו הכלכלי הבכיר שנתנה דחיפה לאלה שמעודדים אותו ללכת עד הסוף עם המכסים שברצונו להטיל על פלדה ואלומיניום מיובאים.

 

 

 

עזיבתו של גארי קוהן, שהתנגד ללאומנות הכלכלית של טראמפ, פגעה במניות, במחירי הנפט ובדולר ביום רביעי, לאור עליית הסבירות לתחילתם של צעדי תגמול מסחריים שידכאו את צמיחת הכלכלה העולמית.

 

טראמפ מתכנן להטיל מכס של 25% על פלדה מיובאת ו-10% על אלומיניום מיובא בתגובה ליבוא של חומרי גלם זולים אל ארה"ב, במיוחד מסין, מה שלדבריו פוגע בתעשייה ובמקומות העבודה האמריקאים.

 

אך המהלך הזה סביר שיגרור תגובה נגד יצוא מארה"ב, ויסבך את הניסיונות להציל את הסכם הסחר הצפון אמריקאי NAFTA.

 

גארי קוהן, היועץ הכלכלי של דונלד טראמפ שהתפטר גארי קוהן, היועץ הכלכלי של דונלד טראמפ שהתפטר צילום: בלומברג

 

"במלחמת סחר אין מנצחים, ובד"כ שני הצדדים מפסידים", כך אמרה יו"ר קרן המטבע העולמית, כריסטין לגארד. לדבריה, סביר שקנדה – הספקית הגדולה ביותר של פלדה ואלומיניום לארה"ב, ואירופה – שאת יבוא המכוניות ממנה טראמפ שם לו למטרה – יטילו בתגובה מכסים על סחורות  מארה"ב. "צעדה של ארה"ב והתגובה האירופית עלולים לגרום להאטה בצמיחה ובמסחר העולמי. אמרה לגארד.

 

כריסטין לגארד. חוששת כריסטין לגארד. חוששת צילום: בלומברג

 

אולם למרות האזהרות, לפי שעה נראה שטראמפ מוכן למלחמת סחר. "כשאנחנו מפגרים מאחורי כל מדינה אחרת, מלחמת סחר אינה דבר כל כך גרוע", הוא אמר במסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה השוודי סטפן לופבן, אשר הגיב לדבריו ואמר: "אני משוכנע שמכסים מוגדלים יפגעו בכולנו בטווח הארוך".

 

האיחוד האירופי מצידו כבר גיבש רשימה של מוצרים אמריקאים – מבורבון ועד אופנועי הארלי דייוידסון – עליהם יוטלו מכסים אם טראמפ לא יעצור.

 

"במלחמת סחר אין מנצחים, ואם היא לא תפרוץ נוכל לעבוד עם חברינו האמריקאים ושאר בני בריתנו על נושאי הליבה של הבעיה – ייצור/מסחר יתר (overcapacity)", אמרה נציבת המסחר של האיחוד האירופי, ססיליה מלמסטרום. "אבל אם היא אכן תפרוץ, נאלץ לנקוט בצעדים שיגנו על מקומות העבודה באירופה", הוסיפה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x