$
כלכלה ומדיניות

ביל גייטס: "ארה"ב בדרך למשבר כמו זה של 2008"

מייסד מיקרוסופט והאיש השני בעושרו בעולם, סבור כי אין ספק שצפוי משבר כלכלי "אלא שלא ידוע מתי. באפט כבר דיבר על כך והוא מבין את הנושא הרבה יותר טוב ממני". עם זאת הוסיף: "למרות התחזית לקשיים עתידיים, אני די אופטימי לגבי האופן שבו החדשנות והקפיטליזם ישפרו את המצב עבור בני אדם בכל מקום"

שירות כלכליסט 18:1028.02.18

המשבר הכלכלי של 2008 נחשב ע"י כלכלנים רבים כהתרסקות הכלכלית הגדולה ביותר מאז השפל הגדול של 1929. כעת טוען ביל גייטס שארה"ב נמצאת בדרכה למשבר כלכלי נוסף באותו הנוסח.

 

 

 

המשבר של 2008 הוביל למיתון גדול, אשר הביא לאובדן 8.8 מיליון מקומות עבודה בארה"ב. השווי הנקי של משקי הבית ברחבי אמריקה נפל ב-19 טריליון דולר, ומספר המשפחות חסרות הבית עלה.

 

מייסד מיקרוסופט, האיש השני בעושרו בעולם, ענה אתמול לשאלות באתר המדיה החברתית Reddit. כשאחד המשתמשים שאל אותו, "האם אתה חושב שיהיה לנו משבר כלכלי דומה לזה של 2008 בעתיד הקרוב?", ענה גייטס. "כן. קשה לומר מתי אבל זה ודאי", ענה גייטס. "למזלנו עברנו את הקודם בצורה טובה יחסית".

 

גייטס הזכיר את חברו הטוב המיליארדר והפילנטרופ וורן באפט ואמר: "וורן דיבר על כך והוא מבין את הנושא הרבה יותר טוב ממני".

 

וורן באפט ןביל גייטס (ארכיון) וורן באפט ןביל גייטס (ארכיון) צילום: רויטרס

 

גייטס, שהונו מוערך בכ-92 מיליארד דולר, סיים את תשובתו באומרו: "למרות התחזית לקשיים עתידיים אני די אופטימי לגבי האופן בו חדשנות וקפיטליזם ישפרו את המצב עבור בני אדם בכל מקום". גייטס הוסיף כי הוא מאמין שהעולם הולך ומשתפר כמעט בכל מדד אובייקטיבי.

 

לפני כמה שבועות אמר גייטס במסגרת סשן שאלות ותשובות בניו יורק: "השיפור לא קורה בצורה אוטומטית. זה בגלל שלאנשים אכפת, ובזכות המצאות מדעיות".

 

בחודש ינואר פרסם גייטס מאמר במגזין "טיים" ובו ציין כי חלקה היחסי של אוכלוסיית העולם שחיה בעוני קיצוני – המוגדר ע"י הבנק העולמי כמחיה מפחות מ-1.9 דולר ליום – ירד מיותר משליש מאוכלוסיית העולם ב-1990, לבערך עשירית ממנה כיום. ב-2016 אמר גייטס שאפשרי לבער את העוני בעולם עד שנת 2030.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x