כלכלה ומדיניות

דרמה בסין: הממשלה השתלטה על ענקית ביטוח, היו"ר יועמד לדין

לפי הודעת הרגולטור בסין, אנבנג הפרה חוקים ותקנות באופן שעשוי "לסכן מאוד את נזילותה"; ההשתלטות תימשך כשנה, ובמסגרתה תנוהל החברה, המדורגת במקום ה-139 ברשימת 500 החברות העשירות בעולם, על ידי פקידי ממשל

שירות כלכליסט 10:0023.02.18

ממשלת סין השתלטה היום על קבוצת הביטוח אנבנג (Anbang Insurance Group) והודיעה כי היו"ר שלה יעמוד לדין, במהלך דרמטי שמדגיש את נכונותה של בייג'ין להצר את צעדיהם של קונגלומרטים עתירי הוצאות, כחלק ממאבקה בגופים המהווים סיכון פיננסי.

 

אנבנג הפרה חוקים ותקנות באופן שעשוי "לסכן מאוד את נזילותה", הודיעה נציבות רגולציית הביטוח הסינית (CIRC) בהודעה שפרסמה על ההשתלטות.

 

ה-CIRC אמרה גם שיושב הראש של אנבנג, וו קסיאהוי (Wu Xiaohui), שהוא גם אחד מבעלי המניות המרכזיים שלה, יעמוד לדין עבור פשעים כלכליים. וו נעצר ביוני לאחר שצרותיו הלכו ונערמו, בהיותו אחד הקונים הסינים האגרסיביים ביותר של נכסים מעבר לים.

 

במהלך ההשתלטות, אשר תימשך כשנה החל מיום שישי, קבוצת אנבנג תנוהל ע"י קבוצת פקידים מה-CIRC, מהבנק המרכזי ומסוכנויות רגולציה וגופים ממשלתיים אחרים.

 

משרדי ענקית הביטוח אנבנג בבייג'ינג משרדי ענקית הביטוח אנבנג בבייג'ינג צילום: רויטרס
קבוצת הניהול הזמנית תנסה להבנות מחדש את נכסי ענקית הביטוח, בעודה ממשיכה להפעיל את אנבנג כרגיל, תוך הגנה על האינטרסים של לקוחותיה ובעלי המניות שלה, כך אמרה ה-CIRC.

 

השתלטות הממשלה על אנבנג, ששווי נכסיה עומד על 310 מיליארד דולר, והיא מדורגת במקום ה-139 ברשימת 500 החברות העשירות בעולם של גולבל פורצ'ן, היא מכה קשה עבור הקולנגלומרט שידוע בעיקר בזכות רכישתו את מלון הוולדורף אסטוריה בניו יורק.

 

ההשתלטות חסרת התקדים על חברה פרטית מראה גם כמה רחוק מוכנה המפלגה הקומוניסטית השלטת ללכת בניסיונה המתגבר להפחית סיכונים כלכליים, ומאותתת על כוונותיה גם לחברות פרטיות אחרות שנוטלות על עצמן סיכונים פיננסיים.

 

עורך דין מבייג'ין שעובד עבור ה-CIRC אמר שפקידים בכירים עוקבים אחר אנבנג כבר מהשנה שעברה, כאשר חובותיה ממכירת מוצרי בנקאות צללים הלכו וגדלו, ועוררו שאלות באשר לנזילותה של החברה. "במובן מסוים החברה נעשתה גדולה מכדי שתוכל ליפול", הוא אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x