$
תעשייה ופיננסים

הפסימיות של האנליסטים נעלמה: "מחיר הנפט בדרך ל-80 דולר"

הבנקים הגדולים בארה"ב אוכלים את הכובע לאחר שהביעו ספק בכמעט כל צעד שעליו הכריז ארגון אופ"ק בניסיון לבלום את הירידה החדה במחירי הנפט

שירות כלכליסט 17:3802.02.18

הבנקים הגדולים בוול סטריט מפרסמים לאחרונה שטף של תחזיות שוריות באשר למחיר הנפט, ונראה כי הן מכירות בהצלחת הקיצוצים שהחיל ארגון OPEC (אופ"ק). 

אמון זה מצד גולדמן זאקס, מורגן סטנלי וג'יי. פי. מורגן הוא חדש יחסית. אנליסטים בוול סטריט הטילו בשנים האחרונות ספק בכמעט כל צעד שעשה הארגון על מנת לבלום את הירידה החדה במחירי הנפט זה עשורים, אולם כעת המנגינה השתנתה, ו"הסדר החדש בנפט" – כפי שב-2014 בחר גולדמן זאקס לאותת – הינו כעת "בהשהייה".

 

מטה אופ"ק מטה אופ"ק צילום: בלומברג

 

ב-2014 חזו גולדמן זאקס ובנקים נוספים כי כל מאמץ מצד אופ"ק לבלום את ההיצע של הזהב השחור לא ישפיע יותר מדי על מחירו, שכן תעשיית הפצלים בארה"ב תמלא את החסר. אנליסטים הביעו ספק בהצלחת כל הסכם לצמצום הייצור במדינות אופ"ק, אולם הופתעו כשלא רק שב-30 בנובמבר נחתם בהצלחה גדולה הסכם להגבלת הייצור, אלא שאף מדינות שאינן חברות בארגון, כמו רוסיה, הסכימו גם הן לקצץ בייצור הנפט.

 

ההיסטוריה של אי-עמידה במכסות ייצור מצד אופ"ק גרמה בוול סטריט לסקפטיות רבה בהצלחת ההסכם. ציפו שם כי בתוך לא יותר משישה חודשים הההסכם יקרוס. בפועל, בדיוק ההפך קרה.

 

ובכל זאת, בוול סטריט הביעו ספק באשר לכוחם של הקיצוצים לפתור את ההיצע האדיר של הנפט בשוק והזהירו מעלייה מחודשת בהיצע ב-2018. אולם כעת הם שוקלים מחדש את הפסימיות שלהם, וכמה בנקים אף אומרים כעת כי העודף במלאים נעלם.

 

גם סוכנות האנרגיה הבין- לאומית (IEA) ראתה בתעשיית הפצלים איום לתוכנית של אופ"ק. חרף מנהגה לשמור על ניטרליות בכל הנוגע למדיניות השוק הזהירה הסוכנות כי הקיצוצים יביאו לתוצאה ההפוכה מהרצויה משום שכשהנפט יגיע לרף של 60 דולר לחבית – יוצף השוק בנפט אמריקאי.

 

ואמנם, העלייה במחירים כתוצאה מקיצוצי אופ"ק דרבנה את הייצור בארה"ב לשיא של 47 שנה ושל 10 מיליון חביות ליום בנובמבר. אולם כעת התחזיות הן שמחיר הנפט ישוב לרמות שעד כה נראו לא סבירות – זאת חרף ההיצע האמריקאי.

 

אתמול (ה') העלה גולדמן זאקס בשליש את התחזית שלה למחיר הנפט בששת החודשים הקרובים ל-82.5 דולר לחבית; ג'יי פי מורגן מפרסם עתה תחזית למחיר של 70 דולר לחבית נפט מסוג ברנט ב-2018 – כמעט 50% גבוה יותר מתחזית הבנק בתחילת אוקטובר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x