שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

חרף הסנקציות - צפון קוריאה ייצאה פחם לדרום קוריאה וליפן

לפי דיווח ברויטרס המסתמך על גורמי מודיעין אירופיים, משלוחי הפחם - לפחות שלושה - עברו דרך נמלי ים ברוסיה

שירות כלכליסט 14:5326.01.18

קוריאה הצפונית ייצאה פחם לרוסיה בשנה שעברה, ופחם זה הועבר לקוריאה הדרומית וליפן, במה שכנראה מהווה הפרה של הסנקציות של האו"ם. כך אומרים שלושה גורמים משירותי המודיעין במערב אירופה לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

מועצת הביטחון של האו"ם אסרה על רכישת פחם מקוריאה הצפונית באוגוסט שעבר. זאת מתוקף הסנקציות שנועדו לנתק אותה מהמטבע הזר הדרוש לה לשם תוכנית הפיתוח של נשק גרעיני וטילים ארוכי-טווח.

 

אולם המדינה הקומוניסטית שלחה מאז פחם לנמלים רוסיים לפחות שלוש פעמים, שם פורק המטען והועמס מחדש על ספינות המיועדות לקוריאה הדרומית או ליפן. כך על פי מקורות המודיעין.

 

 

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און צילום: איי.אף.פי

 

 

גורם בתחום הספנות במערב אירופה אמר בנפרד כי חלק מהמטענים הגיעו ליפן ולקוריאה הדרומית באוקטובר אשתקד. גורם ביטחוני בארה"ב אישר את המסחר בפחם דרך רוסיה ואמר כי עודנו ממשיך.

 

"נמל נקודקה ברוסיה הופך למרכז שילוח לפחם המגיע מקוריאה הצפונית". כך לדברי אחד מגורמי הביטחון באירופה, שהתראיין בעילום שם בשל רגישותו של העניין.

 

הנציגות הרוסית בארה"ב הודיעה לוועדת הסנקציות של מועצת הביטחון ב-3 בנובמבר כי רוסיה מצייתת לסנקציות. "רוסיה לא רוכשת פחם מקוריאה הצפונית ולא משמשת כנקודת מעבר למשלוחי פחם לאף מדינה שלישית". כך על פי ציטוט באינטרפקס של גורם רשמי בשגרירות רוסיה בקוריאה הצפונית.

 

שני משפטנים המתמחים בדיני סנקציות אמרו לרויטרס כי נראה שהעסקאות מהוות הפרה של הסנקציות של האו"ם. רויטרס לא יכלה לאשר כי הפחם שנפרק בנמל הרוסי הוא אותו הפחם שנשלח לקוריאה הדרומית וליפן. כמו כן לא הצליחה רויטרס לוודא אם הספינות שיצאו מרוסיה לקוריאה הדרומית וליפן ידעו מהיכן הפחם שבמטענן הגיע.

 

ביום ד' השבוע הטיל משרד האוצר האמריקאי סנקציות על חברה שבבעלותה אחת הספינות בשל משלוח הפחם מקוריאה הצפונית לרוסיה ב-5 בספטמבר.

 

לא ברור אילו חברות קיבלו רווחים ממשלוחי הפחם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x