$
כלכלה ומדיניות

נתניהו בדאבוס: "גוגל קנו את ווייז במיליארד דולר. היא כנראה שווה פי 20-15 היום"

ראש הממשלה התראיין לפאריד זאקריה בפורום הכלכלי העולמי: "ישראל היא גם מעצמת מים - אנחנו ממחזרים קרוב ל-90% ממי השופכין שלנו"

שירות כלכליסט 08:4726.01.18

"חברה ישראלית לטכנולוגיות רכב אוטונומיות, שממוקמת סמוך למשרד שלי בירושלים נמכרה לאחרונה לאינטל בסכום של 15 מיליארד דולר. אבל הדבר החשוב יותר לגבי החברה הזו הוא שאינטל נתנה לה את המפתחות ל-30 מהעסקים שלה ברחבי העולם בתחום הרכב האוטונומי. אתה משתמש בטכנולוגית הניווט של Waze? זו חברה ישראלית שנמכרה, אני חייב להחמיא לגוגל, אני חושב שאפגש עם אריק שמידט הערב. הם קנו אותה בסכום אפסי, עבור מיליארד דולר. היא כנראה שווה פי 15-20 היום" - כך אמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו, בראיון לפאריד זאקריה בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס.  

 

 

 

לשאלה מה המדינות שבהן ביקר ראש הממשלה, כמו הודו למשל, מנסות לקבל מישראל, השיב נתניהו: "שני דברים: הן רוצות ביטחון, הגנה מפני הטרור. אין מדינה טובה מישראל באספקת המודיעין רב הערך הזה, שגם מונע ממטוסים להתפוצץ בשמיים. זו לא רק בעיה עבור המדינה שסובלת מהאסון הזה אלא לכל התעופה האזרחית הבינלאומית. ישראל היא הכוח המוביל בהגנה על החיים ועל המתקנים החיוניים של מדינות רבות. זה הדבר הראשון וכולן רוצות אותו כיוון שהגיצים של האסלאם הקיצוני מגיעים לכל יבשת ולכל מדינה.

 

"הדבר השני שהן רוצות הוא העתיד. לא רק לבלום את הרע, אלא גם לאחוז בטוב. אנחנו נמצאים בעולם של שינוי אדיר... זו למעשה הצטלבות של נתונים - נתוני עתק, בינה מלאכותית וקישוריות. זה משנה תעשיות. ישראל בנתה תעשיית רכב תוך שנים ספורות. 85% מערך המכונית, יהיה בקרוב תוכנה, וכל יתר הדברים, הגוף, השאסי, המנוע - זה שולי. אז למעשה מכוניות הן מחשבים על גלגלים. כעת יש לנו תעשיית רכב כיוון שבתחום הזה אנחנו תחרותיים".

 

בנימין נתניהו בדאבוס בנימין נתניהו בדאבוס צילום: איי פי

 

 

עוד אמר נתניהו בהקשר הזה: "ישראל היא לא רק מעצמת IT, היא גם מעצמת מים. אנחנו ממחזרים קרוב ל-90% ממי השופכין שלנו. הבאה בתור היא ספרד עם רק 20%, לשם השוואה. לכן, אם יש מדינה שצריכה מים ורוצה למחזר את מי השופכין שלה, שתגיע לישראל. אם אתם רוצים חקלאות מדויקת, אתה יודע למה הכוונה? הכוונה שאנחנו מטיסים מל"טים בשמיים, חיישנים בשדות, נתוני עתק, השקייה בטפטפות, דישון בטפטפות, ואנחנו משקים את הצמח הפרטני. אין עלות ממוצעת או אובדן משאבים. זה יעיל מאוד.

 

כשנשאל ראש הממשלה האם ג'ארד קושנר יעשה שלום במזרח התיכון, השיב: "הצוות של הנשיא מאוד מוכשר. יש להם יכולות רבות. אנשים לא מבינים שהאנשים האלה בצוות הותירו את חותמם בשווקים, בנדל"ן. זו לא עסקת נדל"ן משום בחינה שהיא, אלא בעיה בהכרה בזכות הקיום של ישראל, בעיה של אי הכרה במדינה יהודית בשום גבול. אך יש לה גם היבטים של נדל"ן, ואני חייב להגיד שהם מאוד יצירתיים ואני מחכה לראות מה הם יציעו, אבל אני לא שולל את זה כיוון שאני חושב שאנחנו צריכים שלום".

 

נתניהו נשאל גם על עתידו הפוליטי: "אתה עומד בפני חקירות רציניות בישראל", אמר זאקריה, "ראש הסגל שלך הסכים להעיד בפני הרשויות או לפחות לשתף פעולה לגבי חקירה. כיצד העולם צריך לראות את זה? האם על העולם להסתכל על זה ולהגיד, זאת הדמוקרטיה הישראלית בפעולה, בה אין אדם מעל החוק, מעל ביקורת, מעל החקירות או שאתה רואה זאת כציד מכשפות פוליטי?"

 

נתניהו השיב: "אין אדם מעל החוק בישראל וזה גם המקרה כאן. אבל אני גם בטוח שלא יצא מזה כלום כיוון שאין שם כלום. אני חושב שזה רק עניין של זמן ובשנה הבאה, הזמן אותי בשנה הבאה - נקיים את הריאיון פעם בשנה - ותראה אם צדקתי. אתה תראה שצדקתי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x