שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מי נפגע ומי לא: כך נראית באמת סגירת הממשל האמריקאי

בחצות שעון ארה"ב נכנסה לתוקף השבתה חלקית של הממשל האמריקאי לאחר שלא הושג רוב להצעת התקציב בסנאט. אילו רשויות ושירותים מושבתים, אילו ממשיכים לפעול, איך זה משפיע על העובדים ומדוע ההשבתה הנוכחית - ה-18 במספר בהיסטוריה של ארה"ב - היא תקדימית?

שירות כלכליסט 14:5420.01.18

לממשל הפדרלי נגמר המימון היום (שבת) בבוקר, במה שמסמל את תחילתה של השבתה חלקית של הממשל. בעוד לרשות הקונגרס עמדו מספר ימים להימנע מכך, המו"מ על חוק התקציב נכשל בשישי בלילה.

 

 

מה זה אומר עבור תוכניות פדרליות?

עבור תוכניות פדרליות המשמעות היא שכל שירותי הממשל החיוניים - כמו בדיקות ביטוח לאומי ופעולות שקשורות לבטיחות הציבור - ממשיכים לפעול. אך תוכניות וענפים פדרליים אחרים ייסגרו. למשל, כל הפארקים הלאומיים סגורים ותוכנית ביטוח הבריאות, המדיקייר, לא מקבלת חברים חדשים.

 

תכניות נוספות שיושפעו מההשבתה הן:

בדיקות אתרים ע"י הסוכנות להגנת הסביבה ומינהל המזון והתרופות, אשר מיועדות ל"אתרים שמכילים פסולת מסוכנת, מי שתייה ומתקנים כימיים"; שירות מס הכנסה, אשר לא יוכל לבצע בדיקות אימות מספרי ביטוח לאומי או הכנסה, מה שקרוב לוודאי יעכב מתן הלוואות והחזרי מס. ההשבתה יכולה גם להיות מזיקה במיוחד בהינתן העומס שבו כבר נתונה רשות המסים האמריקאית בעודה מתמודדת עם חוק המיסוי הרפובליקני החדש; מוסדות רפואיים לאומיים יפסיקו לממן מלגות מחקר ומחלקת שירותי הבריאות תפסיק להעביר כספי רווחה למדינות השונות.

 

 

הקונגרס בוושינגטון הקונגרס בוושינגטון צילום: איי אף פי

 

 

מה זה אומר עבור עובדים פדרליים?

ברוב ענפי הממשל העובדים יגיעו לעבודה כרגיל כיוון שהם עובדים בשירות חיוני. העובדים שכן יושפעו לעומת זאת יישלחו לחופשה כפויה, שבמהלכה הם לא יקבלו משכורת ולא יורשו לעבוד כלל. במהלך ההשבתה של 2013 לדוגמא, 850 אלף מתוך 2.1 מיליון העובדים הפדרלים שאינם עובדי דואר הוצאו לחופשה. חשוב לציין שעובדים אלה לא יהיו זכאים לפיצוי על העבודה שהוחמצה, אלא אם הקונגרס יחליט אחרת.

 

מה זה אומר מבחינה היסטורית?

זו אינה הפעם הראשונה שהממשל נכנס להשבתה - אבל זו הנוכחית היא תקדימית בכמה מובנים.

 

מאז שינוי תהליך חקיקת התקציב ב-1974, התרחשו 18 השבתות של הממשל, ורובן היו קצרות. מתוך שמונה ההשבתות שאירעו במהלך כהונתו של רונלד רייגן למשל, אף אחת לא נמשכה יותר משלושה ימים. שתי הארוכות ביותר התרחשו בדצמבר 95' (21 יום) וספטמבר 2013 (18 יום).

 

אך דבר אחד שייחודי להשבתה הנוכחית הוא השליטה המפלגתית בקונגרס ובבית הלבן. הרפובליקנים מחזיקים בשתי הלשכות של הענף המחוקק כמו גם בנשיאות, דבר שאמור לעזור לממשלה דווקא להימנע מהשבתה. זוהי הפעם הראשונה שהממשל מושבת תחת שליטה חד-מפלגתית מאז 1979. מה ששונה הפעם הוא גם שההשבתה תכלול הוצאה לחופשה כפויה של עובדים, דבר שלא קרה במרבית ההשבתות בעבר - ומעולם לא קרה בהשבתה כמו זו מ-79' - כזו שכאמור התרחשה תחת שליטה חד-מפלגתית.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x