שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ביום השנה להשבעת טראמפ - הממשל האמריקאי הושבת

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר לא הגיעו להסכמות על הצעת התקציב שאישר מוקדם יותר בית הנבחרים, וההשבתה - הראשונה מאז 2013 - נכנסה לתוקף בחצות שעון ארה"ב

שירות כלכליסט 08:0520.01.18

הממשל האמריקאי הושבת הלילה בחצות שעון ארה"ב, לראשונה מאז 2013 - לאחר שהרפובליקנים לא השיגו רוב להצעת התקציב שאישר בית הנבחרים. השבתת הממשל נכנסה לתוקף שנה בדיוק ליום השבעתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב.

 

 

 

 

ההשבתה נכנסה לתוקף בחצות לאחר לילה מותח שעבר על המחוקקים בארה"ב; בית הנבחרים, שבשליטת הרפובליקנים, אישר ברוב של 230-197, תקציב זמני עד ל-16 בפברואר. ההצבעה שלחה את התקציב הזמני לסנאט, והנשיא דונלד טראמפ הפעיל לחצים לאישור החוק, טרם פקיעתו של התקציב הזמני הקודם הלילה.

 

טראמפ נועד עם מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, שאותו הוא הזמין אל הבית הלבן, אולם לאחר 90 דקות נפרדו השניים ללא הסכמות ובכך לא הושג רוב בסנאט להצעת התקציב הזמנית שאישר בית הנבחרים.

 

אם הצעת התקציב הייתה מאושרת בסנאט, היא היתה מאריכה את הפעילות של הממשל עד ה-16 בפברואר, דוחה את מסי אובמה-קר ומאריכה את תוכנית ביטוח הבריאות לילדים לשש שנים נוספות. אך ללא הזרמה תקציבית חדשה, עשרות סוכנויות ממשלתיות ברחבי ארה"ב סגרו זמנית את דלתותיהן, החל מחצות, כשתוקפו של התקציב הנוכחי פקע.

 

 

הנשיא טראמפ. אחת מנקודות המחלוקת המרכזיות היא ילדי המהגרים, "החולמים" הנשיא טראמפ. אחת מנקודות המחלוקת המרכזיות היא ילדי המהגרים, "החולמים" צילום: איי אף פי

 

 

מאבקי התקציב הממשלתיים מתרחשים בצל הבחירות לקונגרס בנובמבר, אז ייבחרו שליש ממושבי הסנאט בן 100 החברים וכל 435 מושבי בית הנבחרים, כשהרפובליקנים מנהלים מאבק נחוש לשמור על שליטתם בשני הבתים.

 

וכאילו לא די בכך, הדמוקרטים דורשים להצמיד סעיף לחוק התקציב, שיגן על קבוצה גדולה של מהגרים צעירים בלתי חוקיים, שזכו לכינוי "החולמים". כל זאת נוכח הלחץ שממשיך טראמפ להפעיל כדי להשיג מימון לבניית החומה לאורך הגבול עם מקסיקו.

 

 

הקונגרס הקונגרס צילום: בלומברג

 

 

המנהיגים הרפובליקנים והדמוקרטים כבר החלו להאשים זה את זה באחריות להשבתת הממשל. "סנאטור שומר, אל תסגור את הממשלה הפדראלית. זה מסוכן וחסר אחריות. וזו טעות" - כך אמר יו"ר בית הנבחרים פול ראיין הרפובליקאי, בהצהרה שפנתה למנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'ק שומר.

 

הסנאטור הדמוקרטי הבכיר פטריק ליהי, האשים מצידו את הרפובליקנים. "טראמפ מבקש להשבית את הממשל בשל ה'חומה הגדולה והיפה' הצינית והבלתי חוקית שלו, שעליה ישלם האזרח האמריקאי, ולא מקסיקו", כתב ליהי.

 

מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, אמר כי הדמוקרטים מנסים "להחזיק את המדינה כבת ערובה" בדרישתם כי "סוגיה בלתי דחופה" הקשורה להגירה תיפתר מיד. הדמוקרטים מבקשים להגן על מהגרים בלתי חוקיים שהגיעו לארה"ב כילדים באמצעות הענקת אזרחות. טראמפ, מצידו, מבקש לסיים את ההגנה שהעניק להם הנשיא הקודם ברק אובמה.

 

בהצהרה שהוציאה ביום שישי אמרה מזכירת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס שממשל טראמפ לא יישא וייתן על "מעמדם של מהגרים בלתי חוקיים, בעוד הדמוקרטים מחזיקים באזרחינו שומרי החוק כבני ערובה כדי להשיג את דרישותיהם חסרות הזהירות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x