$
כלכלה ומדיניות

חקירה בארה"ב: האם משפחת קושנר ניצלה לרעה תוכנית ויזות

רשות ני"ע האמריקאית בודקת חשדות לפיהם חברת הנדל"ן השייכת למשפחתו של ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של טראמפ, ביצעה שימוש לא הולם בתוכנית הוויזות 5־EB. התוכנית מעניקה גרין קארד בתמורה להשקעה של 500 אלף דולר

שירות כלכליסט 08:1908.01.18

רשות ניירות ערך האמריקאית פתחה בחקירה נגד חברת הנדל"ן שמנוהלת על ידי משפחתו של ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. החשד: ניצול לא הולם של תוכנית ויזת המשקיעים 5־EB המעניקה ויזות בתמורה להשקעות — כך על פי גורמים המקורבים לנושא.

 

על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", במאי 2017 קיבלה חברת ההשקעות זימון לחקירה מרשות ני"ע האמריקאית, שביקשה לבדוק את אופן שימושה בתוכנית הוויזות. הוול סטריט ג'ורנל דיווח בשנה שעברה, כי באותו החודש קיבלה החברה זימון נפרד מהתובע הפדרלי של ניו יורק, בבקשה למידע על מיזמי בנייה שמומנו בחלקם באמצעות התוכנית הזאת.

 

החקירה של רשות ני"ע, שלא דווחה עד כה, מתנהלת ממטה הנציבות בטקסס בשיתוף עם תובעים פדראליים ממשרד התובע הכללי בברוקלין — כך על פי גורם נוסף המקורב לנושא. דוברים מטעם רשות ני"ע ומשרד התובע הכללי בברוקלין סירבו להגיב לפרסומים.

 

דוברת מטעם חברת קושנר, מאידך, התייחסה לתגובה שמסרה החברה בנוגע לחקירה המוקדמת יותר בברוקלין. לפי לשון התגובה, "חברת קושנר השתמשה בתוכנית בהתאם לתקנות ולחוקים ולא עשתה דבר שאינו בלתי מקובל. אנחנו משתפים פעולה עם החקירה", נמסר.

 

תוכנית הוויזה מציעה גרין קארד למהגרים פוטנציאליים המשקיעים 500 אלף דולר לפחות בעסקים מסוימים בארה"ב, שנקבעו ככאלה שייצרו עשר משרות לפחות לכל משקיע. גרין קארד מאפשר לתושב זר לחיות ולעבוד בארה"ב. חלק הארי של הוויזות הללו נמסר לסינים עשירים, כך לפי נתוני המשרד לביטחון פנים האמריקאי, כאשר אחריהם, בהפרש ניכר, נמצאים משקיעים מווייטנאם.

 

בשנה שעברה, התובעים הפדרליים ביקשו גישה לתכתובת מיילים שהתנהלה בחברה ואשר במרכזה זוג מגדלי מגורים ומשרדים בני 66 קומות בשם וואן ג'ורנל סקוור, בג'רזי סיטי, ניו גרזי. כך על פי הוול סטריט ג'ורנל.

 

החקירות נפתחו זמן קצר אחרי שהחברה של הקושנרים השיקה קמפיין בבייג'ינג ובשנגחאי, שקרא לסינים להשקיע בוואן ג'ורנל סקוור. הקמפיין טען כי 300 סינים שישקיעו 500 אלף דולר כל אחד יהיו זכאים לגרין קארד.

 

ג'ארד קושנר ג'ארד קושנר צילום: איי פי

 

למרות שחברת הנדל"ן של משפחת קושנר איננה ציבורית, השקעות שנעשות במסגרת תוכנית הוויזה נחשבות להנפקת ניירות ערך, ובעבר בחנה רשות ני"ע האמריקאית חברות אחרות הקשורות לתוכנית. כך למשל, באפריל שעבר הגיעה רשות ני"ע להסדר עם תושב איידהו, לאחר שהואשם בניצול לא הולם של חלק מ־140 מיליון הדולרים שגייס באמצעות התוכנית כדי לפתח נדל"ן יוקרה. במקום זאת, הוא השתמש בחלק מהכסף להוצאות אישיות ופעילויות נוספות שאינן קשורות לפרויקט שפירסם.

 

קושנר ניהל את עסקי המשפחה עד לבחירות לנשיאות ארה"ב. אחרי שמונה ליועץ הבכיר של הבית הלבן, הוא התפטר מהחברה ומכר לבני משפחה ולגורמים נוספים את אחזקתו האישית בכמה פרויקטים ונכסים. עם זאת, קושנר עדיין מחזיק בנתחים בחלק מהמיזמים, כך על פי מסמכים שהגיש לרגולטור ב־2017.

 

בספרו השערורייתי שראה אור בשבוע שעבר, "אש וזעם: בתוך הבית הלבן של טראמפ", העיתונאי מייקל וולף טען כי הנשיא טראמפ שקל בשלב מסויים למנות את קושנר לשר חוץ. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x