כלכלה ומדיניות

"ניו יורק טיימס": מנורה השקיעה 30 מיליון דולר בחברת הנדל"ן של משפחת קושנר

לפי הדיווח, ההשקעה נעשתה זמן קצר לפני הביקור בישראל של נשיא ארה"ב טראמפ וחתנו ויועצו ג'ארד קושנר, במאי; מנהל תחום הנדל"ן במנורה: "העסקה לא נעשתה בגלל קושנר או הקשרים שלו עם טראמפ"

שירות כלכליסט 20:1407.01.18

חברת מנורה מבטחים השקיעה בשנה שחלפה 30 מיליון דולר בחברת הנדל"ן המשפחתית של ג'ארד קושנר - חתנו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, המשמש גם יועץ בכיר שלו ושליחו למזרח התיכון. כך מדווח היום ה"ניו יורק טיימס".

 

לפי הדיווח, במסגרת העסקה, שלא פורסמה באופן פומבי, הוזרמו כספים ל-10 מתחמי דירות במרילנד המצויים בבעלות חברת קושנר.

 

ב"ניו יורק טיימס" מציינים כי בחודש מאי האחרון - זמן קצר לאחר העסקה - ביקר קושנר בישראל יחד עם טראמפ. עוד מציינים שם כי ככל הנראה, העסקה עם מנורה אינה מהווה הפרה של חוקי האתיקה הפדרליים, וכי אין ראיה למעורבות של קושנר עצמו בעסקה. 

 

רן מרקמן, מנהל תחום הנדל"ן במנורה, אמר ל"ניו יורק טיימס" כי מעולם לא פגש את קושנר, וכי ניהל את המו"מ עם נשיא החברה, לורנט מוראלי. לדברי מרקמן, "העסקה לא נעשתה בגלל קושנר או הקשרים שלו עם טראמפ. הקשרים האלה לא השפיעו". 

 

קושנר התפטר מתפקיד מנכ"ל קבוצת קושנר לאחר שהצטרף לבית הלבן בינואר האחרון, ומכר את אחזקותיו בנכסים המשפחתיים לבני משפחה אחרים. ואולם לפי ה"ניו יורק טיימס", הוא נשאר הבעלים של כמה נאמנויות המחזיקות בנתחים מנכסים והשקעות אחרות של הקבוצה.  

  

קושנר ורעייתו איוונקה טראמפ בביקור בישראל, במאי קושנר ורעייתו איוונקה טראמפ בביקור בישראל, במאי צילום: איי אף פי

 

זו אינה הפעם הראשונה שקושנר עושה עסקים עם ישראלים. באפריל נחשף כי רז שטיינמץ, אחיינו של המיליארדר בני שטיינמץ, נמצא בקשרים עסקיים עם החברה המשפחתית של קושנר מאז 2012 לפחות, והם חולקים בעלות על כ-15 בניינים בדאון טאון מנהטן בשווי של מעל 150 מיליון דולר. משפחות קושנר ושטיינמץ הם גם משקיעים שותפים במגדל טראמפ ביי סטריט בג'רזי סיטי, שמשתמשת במותג טראמפ. עם זאת, לא ברור איזה אחוזים בכל הפרויקטים נמצאים בבעלות כל אחת מהחברות.  

 

לפי "ניו יורק טיימס", החברה של משפחת קושנר גם לקחה לפחות ארבע הלוואות מבנק הפועלים, שנגדו מתנהלת חקירה בארה"ב בחשד כי סייע ללקוחות להעלים מס.

 

עורך דינו של קושנר מסר ל"ניו יורק טיימס" כי "קושנר לא היה מעורב באף פעילות או פרויקט של קבוצת קושנר מאז השבעתו של טראמפ לנשיא בינואר". לדבריו, לא קיים כל קשר בין ההשקעה של מנורה לבין הביקור של קושנר בישראל.

 

מהבית הלבן נמסר כי "אני בטוחים בעבודתו של קושנר בכל הנוגע לתהליך השלום. הוא מתייחס ברצינות למגבלות האתיות שהוטלו עליו" .

 

מקבוצת קושנר נמסר כי "לחברה יש שותפים ברחבי העולם. היא לא מבצעת עסקאות עם ממשלות זרות, והיא לא מנועה מלבצע עסקאות עם חברות זרות רק מפני שג'ארד מועסק בבית הלבן".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x