$
תעשייה ופיננסים

מחיר החירות של אלווליד בן טלאל: 6 מיליארד דולר

לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, הנסיך הסעודי המעוכב לחקירה מאז נובמבר בגין האשמות לשחיתות, עומד בפני דרישה גבוהה לערבות מצד המדינה

שירות כלכליסט 10:3323.12.17

הנסיך הסעודי אלווליד בן טלאל, המעוכב לחקירה מאז תחילת נובמבר בגין האשמות לשחיתות, עומד בפני דרישה מצד רשויות המדינה להעברת 6 מיליארד דולר כדי לזכות בחירותו. המחיר שדורשות הרשויות הסעודיות מבן טלאל הוא מהגבוהים ביותר שנדרשו לערבות, אומרים גורמים המקורבים לעניין.

 

אלווליד בן ה-62 הוא האדם ה-57 בעושרו בעולם, ושוויו מוערך בכ-18 מיליארד דולר. כך על פי דירוג המיליארדרים של בלומברג. הוא מוכר ברחבי העולם הודות להשקעות משמעותיות בחברות מובילות כדוגמת סיטיגרופ, אפל וטוויטר.

 

על פי דיווחי הוול סטריט ג'ורנל, בן טלאל מנהל שיחות עם הממשלה לגבי תשלום לשחרור נתח משמעותי מהתאגיד שלו, "קינגדומס הולדינגס", הרשום בבורסת ערב הסעודית ולו שווי שוק של כ-9 מיליארד דולר.

 

השבוע דווח כי ניסיונות השלטונות בערב הסעודית לסגור בשקט את פרשת מעצר הבכירים, נקלעו למבוי סתום. העצור המשמעותי ביותר, הנסיך הטייקון אלווליד בן טלאל, מסרב לפי דיווחים בלתי רשמיים לכל ניסיון פשרה שמוצע לו. לטענתו, הוא צבר את הונו - שהוערך כאמור ב־18 מיליארד דולר לפני מעצרו - בהשקעות לגיטימיות.

 

בן טלאל, אחיינו של המלך סלמאן, והאיש העשיר בעולם הערבי, הוא הדמות המסקרנת ביותר שמוחזקת במתקן המעצר המאולתר במלון ריץ קרלטון בריאד. בתחילת החודש דווח כי המאמצים לשים קץ לפרשה הגיעו עד ארמון האליזה בפריז, וכי למלון ריץ קרלטון בריאד הגיע שליח מיוחד מטעם נשיא צרפת עמנואל מקרון. זאת אחרי שמקרון הביא לסיומו המוצלח של משבר ראש הממשלה הלבנוני, סעד אלחרירי, וחילץ אותו מערב הסעודית בחודש שעבר.

 

בתחילת נובמבר החלה הפרשה שמסעירה את סעודיה, עם פרסום צווים מלכותיים חדשים על ידי המלך סלמאן. המלך הכריז על פיטוריו של הנסיך מתעב בן עבדאללה (בנו של המלך הקודם) שעמד בראש "המשמר הלאומי" - גוף צבאי חזק המורכב מבני השבטים שנאמנותם נתונה בראש ובראשונה לעומד בראשם. בן עבדאללה נחשב לנסיך פופולרי ואהוד ובחודשים האחרונים הסתמן כאופוזיציונר בולט למסע המהיר של הנסיך מוחמד בן סלמאן (32) לעמדת יורש העצר.

 

אבל כדי לרכך את הביקורת של הציבור לסילוקו של בן עבדאללה, הכריז המלך גם על הקמת גוף חדש למלחמה בשחיתות ומאסר מיידי של בכירים, כולל נסיכים, שרים בהווה ובעבר ואנשי עסקים בולטים בעוון שחיתות. אם לשפוט לפי התגובות ברשתות החברתיות צעד זה התקבל על ידי הציבור הסעודי בהתלהבות.

 

 

 

בן טלאל בן טלאל צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x