$
כלכלה ומדיניות

רגע לפני אישור סופי: הסנאט הצביע בעד רפורמת המס של טראמפ

החוק נתמך על ידי 51 מחברי הסנאט מול 48 מתנגדים. הוא יובא עתה לאישור סופי של בית הנבחרים בהצבעה חוזרת - לאחר שהאישור שניתן הלילה נפסל בשל פגמים פרוצדוראליים

שירות כלכליסט 08:1520.12.17

רגע לפני אישור סופי: הסנאט האמריקאי הצביע בעד אישור רפורמת המסים של הנשיא טראמפ - ברוב של 51 מול 48. עתה נדרש אישור דומה גם בבית הנבחרים ובכך יושלם המהלך הנדרש של אישור הקונגרס כולו. לאחר האישור יובא החוק לחתימת הנשיא ועל פי דיווחים טראמפ מעוניין לחתום עוד היום, לפני היציאה לחופשת חג המולד.

 

בית הנבחרים הנשלט על ידי המפלגה הרפובליקאית כבר אישר הלילה את הגרסה הסופית של הרפורמה  227 מחוקקים, כולם רפובליקאים, הצביעו בעד הרפורמה; 203 חברים, בהם 12 רפובליקאים התנגדו לה). עם זאת בית הנבחרים ייאלץ לקיים הצבעה חוזרת על ההצעה, בשל פגמים פרוצדוראליים (היא כלל סעיפים שאינם אמורים להיות כלולים בהצעה העוסקת בחקיקה תקציבית.  

בין השאר, הרפורמה - הגדולה מסוגה ב-30 השנים האחרונות - כוללת קיצוץ של מס החברות מ-35% ל-21%. מעמד הביניים יזכה להפחתות מס בהיקף של 900 דולר בממוצע בשנה הבאה ואילו באלפיון העליון ייהנו מהפחתות מסים של 193 אלף דולר בממוצע - כך לפי נתונים של מרכז המחקר Tax Policy. בנוסף מבטל החוק שאושר חלק מרפורמת הבריאות של הנשיא לשעבר ברק אובמה, ומאפשר קידוחי נפט בשמורת טבע באלסקה.

 

הרפובליקאים סבורים כי הרפורמה תעניק רוח גבית לכלכלה האמריקאית ותגדיל את הצמיחה. הדמוקרטים, מנגד, טוענים כי היא תרחיב את הפערים בין עשירים לעניים, ותוסיף 1.5 טריליון דולר בעשר השנים הקרובות לחוב הציבורי. 

 

פול ראיין, יו"ר בית הנבחרים, אמר כי "היום, החזרנו לאמריקאים את כספם. זה הכסף שלהם, אחרי הכל". מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, כינתה את ההצעה "מפלצת פרנקנשטיין" מלאה בחורים. "המפלצת תחזור ותרדוף אותם", היא אמרה.

 

לפי סקר של רויטרס, 52% מהאמריקאים הבוגרים מתנגדים לרפורמה, ורק 27% תומכים בה.

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x