$
כלכלה ומדיניות

מיליארדר קנדי יהודי ואשתו נמצאו מתים ב"נסיבות חשודות"

גופותיהם של בארי שרמן, מייסד ענקית התרופות אפוטקס, ואשתו האני התגלו במרתף ביתם בטורונטו; במקום לא נמצאו סימני פריצה; השניים נחשבו לדמויות בולטות בקהילה, ור"מ קנדה ספד להם; חברת טבע הגישה בחודש יולי תביעה בארה"ב בטענה שאפוטקס עשתה שימוש בסודות מסחריים רגישים שלה שלא כדין

שירות כלכליסט 08:3716.12.17

גופותיהם של המיליארדר היהודי הקנדי בארי שרמן ואשתו האני נמצאו אתמול (ו') במרתף ביתם שבפרבר נורת' יורק סמוך לטורונטו בנסיבות שהוגדרו על ידי המשטרה המקומית כ"חשודות". עם זאת, לא התגלו סימני פריצה לבית, והמשטרה ציינה כי אינה מחפשת חשודים בביצוע המעשה. לפי דיווחים בתקשורת הקנדית, השניים התגלו על ידי סוכן נדל"ן שהיה אמור למכור את הבית, ונכנס למקום לקראת הגעתם של קונים פוטנציאליים. "יהיה לנו יותר מידע לאחר בדיקת הגופות", סיכם בלש ממחלק הרצח, בארי פרייס.

 

בארי והאני שרמן בארי והאני שרמן צילום: ריוטרס

 

שרמן (75), שנמצא במקום ה-15 ברשימת האנשים העשירים ביותר בקנדה, הקים בשנת 1974 את ענקית התרופות הגנריות אפוטקס. הונו האישי מוערך ב-4.6 מיליארד דולר קנדי (3.2 מיליארד דולר אמריקאי). בארי והאני נחשבו לדמויות מוכרות בקהילה היהודית בטורונטו, ולתורמים בולטים למוסדות יהודיים ולגופים שונים בעיר. בין הגופים המרכזיים להם תרם שרמן ניתן להזכיר את United Jewish Appeal. האני כיהנה בדירקטוריונים שונים, בהם של עמותת אוניברסיטת יורק, מחלקת הנשים בבית החולים מאונט סיני ומרכז שמעון ויזנטל. אפוטקס עצמה תרמה תרופות בשווי מיליוני דולרים לאזורים מוכי אסון. בני הזוג הותירו ארבעה ילדים. 

 

 

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, הביע בחשבון הטוויטר שלו תנחומים בשמו ובשם אשתו על מות השניים, וכתב כי "סופי ואני עצובים בשל מותם הפתאומי של בארי והאני שרמן. תנחומינו למשפחה ולחברים, ולכל מי שחזונם ורוחם נגעו בו".

 

בארי שרמן בארי שרמן צילום: בלומברג

 

 

"כולנו באפוטקס המומים מאוד ועצובים בעקבות החדשות, ומחשבותינו ותפילותינו נתונות לבני המשפחה", כך נמסר מטעם החברה. גם שר הבריאות במחוז אונטריו, אריק הוסקינס, פרסם הודעה, ובה כתב כי "בארי והאני היו אנשים טובים ונדיבים, וחסרונם יורגש. התרומות שלהם לטורונטו הציבו אותם במעמד משל עצמם".

 

 

קצין המשטרה דיוויד הופקינסון אמר כי אם יתברר שמדובר ברצח, יפורסם כל המידע הרלוונטי, אולם בשלב זה ביקש לכבד את פרטיות המשפחה. "נסיבות המוות פה נראות חשודות ולכן עלינו לחקור", הוסיף.

 

פינוי גופותיהם של בארי והאני שרמן פינוי גופותיהם של בארי והאני שרמן צילום: ריוטרס

 

שרמן החל את לימודיו בגיל 16, כשהפך לסטודנט הצעיר ביותר שהתקבל לתכנית להנדסה באוניברסיטת טורונטו. ב-1967 הוא נכנס לעולם העסקים כשרכש את אמפייר לבורטוריס, חברה שהקים דודו, לואי וינטר. בעקבות רכישה זו הוא נקלע למחלוקת משפטית מול בני דודיו שטענו כי מנע מהם לעבוד בחברה המשפחתית. שרמן מכר את החברה וב-1974 הקים את אפוטקס. החברה מייצרת ומייצאת תרופות גנריות ליותר מ-115 מדינות. לפי אתר החברה, היא יצרנית התרופות השביעית בגודלה בעולם.

 

הבית בו נמצאו הגופות נרכש על ידי בני הזוג ב-1985 עבור מעט פחות מ-400 אלף דולר. עם זאת, החודש הם הוציאו את הבית למכירה, וביקשו עבורו 6.9 מיליון דולר, ותכננו לעבור לבית שרכשו בשנה שעברה בשכונה אחרת.

 

 המאבק של טבע נגד המנהלת לשעבר

 

שמה של אפוטקס עלה לאחרונה לאחר שחברת התרופות הישראלית טבע הגישה בחודש יולי האחרון תביעה בארה"ב בה טענה כי החברה הקנדית עשתה שימוש בסודות מסחריים רגישים שלה, שהועברו אליה על ידי בת זוגו של מנכ"ל החברה, מנהלת בכירה לשעבר בטבע. בתביעה נטען כי ברינדר סנדהו, מי ששימשה בעבר כדירקטורית של טבע לענייני קשרים רגולטוריים בתחום הגנריקה בארה"ב, סיפקה מידע חסוי למנכ"ל אפוטקס ג'רמי דסאי, שאיתו היתה לה מערכת יחסים רומנטית.

 

טבע טוענת כי סנדהו שלחה מסמכים חסויים לתיבת הדואר של דסאי באפוטקס וכן לתיבות דואר אלקטרוני פרטיות שלו, סיפרה לו סודות בעל פה, העלתה מסמכים רגישים לענן מהלפ-טופ שניתן לה על ידי טבע, והעתיקה חלק מהמסכים לדיסק-און-קי - הכל כדי למסור את המידע הרגיש לבן זוגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x