$
כלכלה ומדיניות

הסנאט האמריקאי אישר את רפורמת המס הגדולה ביותר מאז ימי הנשיא רייגן

הרפורמה, שבמסגרתה יופחת מס החברות מ-35% ל-20%, אושרה חרף העובדה כי על פי ממצאי ועדה של הסנאט, תוסיף 1 טריליון דולר לגירעון התקציבי. עתה יצטרך הסנאט למזג את הצעתו עם זו שבית הנבחרים אישר בחודש שעבר. הצעת החוק המשולבת והמתוקנת תונח על שולחנו של הנשיא טראמפ לחתימה, ככל הנראה לפני חג המולד

שירות כלכליסט 09:3102.12.17

הסנאט האמריקאי אישר הלילה את רפורמת המס הגדולה ביותר מאז כהונת הנשיא רונלד רייגן  - והראשונה בארה"ב מזה 31 שנה. ההצבעה המכריעה התאפשרה אחרי סדרה של תיקונים של הרגע האחרון, שהוכנסו כתוספות משורבטות בכתב יד - מהלך שעורר את כעסם של סנאטורים דמוקרטים.

 

 

 

 

רפורמת המס, שבמסגרתה יופחת מס החברות מ-35% ל-20%, אושרה חרף העובדה כי על פי ממצאי ועדה של הסנאט, תוסיף 1 טריליון דולר לגירעון התקציבי. עתה יצטרך הסנאט למזג את הצעת החוק שלו עם זו שבית הנבחרים אישר בחודש שעבר. הצעת החוק המשולבת והמתוקנת תונח על שולחנו של הנשיא טראפ לחתימה, ככל הנראה לפני חג המולד.

 

דובר בית הנבחרים פול ראיין אמר: "בפעם הראשונה מאז 1986, גם בית הנבחרים וגם הסנאט העבירו שיפוץ יסודי לחוק המס של מדינתנו. כעת נעבור במהירות לוועידה כדי שנוכל להגיש הצעת חוק סופית על שולחנו של הנשיא טראמפ".

 

החוק אושר ברוב של 51 מול 49, כשרפובליקני אחד בלבד - הסנטור בוב קורקר - מצביע נגדו. אישור החוק בסנאט מעניק לרפובליקנים ניצחון שלו היו זקוקים מאד לאחר שלא הצליחו לזכות באישור על אף צעד חקיקה משמעותי אחר השנה.

 

הרפובליקנים בסנאט הצליחו לאסוף די קולות אתמול (ו') לאחר עיכובים רבים שנוצרו בשל הצורך לעמוד בדרישותיהם של קומץ חברי סנאט שהביעו חששות לגבי החוק. כך הוצגו לנוסח החוק שינויים של הרגע האחרון, ובכלל זה הקלת מס רכוש בסך 10 אלף דולר כדי להקל את חששותיה של הסנטורית סוזן קולינס ממדינת מיין.

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

 

לפי ההצעה שאושרה בסנאט, מספר מדרגות המס ליחידים יישאר על שבע - אך המדרגה הגבוהה תרד מ-39.6% ל-38.5%. המדרגה התחתונה תישאר על 10%. יצוין כי לפי ההצעה שאושר בבית הנבחרים לפני כמה שבועות, מספר מדרגות המס יירד לארבע - 12%, 25%, 35% ו-39.6%.

 

  

 

 

עוד החליט הסנאט כי מס הירושה יחול על ירושות של מעל 10 מיליון דולר, לעומת 5.49 מיליון דולר כיום, ויבוטל בעוד שש שנים. על אף שבפועל המס הוטל על מספר קטן של אמריקאים, הוא נמצא "על הכוונת" של הרפובליקאים שנים רבות.

 

כמו כן נקבע כי חברות אמריקאיות שמחזיקות נכסים מחוץ למדינה ישלמו מס חד-פעמי. ככל הנראה, נכסים לא נזילים ימוסו בשיעור נמוך יותר מאשר נכסים נזילים. בתוכנית לא צוין שיעור המס שישלמו החברות, אך ההערכות הן כי מדובר על כ-10%.

 

על פי הדמוקרטים, הרפורמה תיטיב עם העשירים ועם עסקים גדולים, וגם תוסיף כאמור לגירעון התקציבי. בה בעת, לא עלה בידם לגבש מספיק קולות על מנת לעצור אותה. זאת משום שהרפובליקנים בסנאט נהנים מרוב של 52 לעומת 48.

 

סנטור קורקר, שהתנגד לרפורמה אמר: "רציתי להצביע בעד אולם בסופו של יום, איני מסוגל להשליך הצידה את החששות הפיסקאליים שלי ולהצביע בעד רפורמה שאני מאמין - על סמך המידע שבידי כרגע - עלולה להעמיק את נטל החוב על הדורת הבאים", אמר בהצהרה.

 

הבית הלבן דחף בחוזקה להעברתו של החוק לפני חג המולד כדי להעניק לנשיא ניצחון, שלו הוא זקוק, בשנת כהונתו הראשונה לאחר מספר כשלונות בניסיונו להביא לביטול חוק הבריאות של אובמה - ה"אובמה-קר".  

 

13 מיליון איש יישארו ללא ביטוח רפואי

 

בנוסף הצביע הסנאט לבטל את הכיסוי האישי באובמה-קר, מה שישאיר כ-13 מיליון אנשים ללא כיסוי של ביטוח רפואי. כך על פי הערכות משרד התקציב של הסנאט. מהלך זה חסך למעלה מ-300 מיליון דולר כדי לאפשר קיצוצי מס מעמיקים יותר ללא חריגה מחוקי התקציב.

 

מוקדם יותר בנובמבר, 61% מהמצביעים אמרו שהתוכנית תסייע בעיקר לעשירים. כך על פי "קוויניפייק". 59% השיבו כי הרפורמה לטובת העשירים על חשבון מעמד הביניים. תוקפן של רוב הקלות המס ברפורמה לאזרחים פרטיים יפוג בתוך עשור, אולם הקיצוץ במס החברות מ-35% ל-20% הוא קבוע.

 

רק 44% ממשלמי המסים יהנו מהקלות מס של למעלה מ-500 דולר עד 2019. כך על פי ניתוח של ועדת המסים המשותפת של הקונגרס. אולם עד 2027, כשרוב ההקלות למשלמי המסים יפוגו, רק 16% מהאמריקאים יהנו מקיצוץ מס של למעלה מ-100 דולר. כך על פי ניתוחי הוועדה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x