$
כלכלה ומדיניות

מקורבי טראמפ על הכוונת: קושנר יזומן לשימוע

"רוסיה-גייט": לפי דיווחים בארה"ב, חתנו של נשיא ארה"ב הוא האיש שהפעיל את מייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי של טראמפ שהערב הודה ששיקר ל-FBI על מגעיו עם השגריר הרוסי. ועדת המודיעין בסנאט צפויה לזמן את קושנר לשימוע נוסף בעקבות הפרטים שהתגלו. בצל ההתפתחויות: טראמפ התחמק משאלות כתבים

ynet 22:4301.12.17
ההודאה באשמה של מייקל פלין, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי של דונלד טראמפ, מקרבת הלילה (יום ו') עוד יותר את החקירה בפרשת "רוסיה-גייט" אל המעגל הקרוב של נשיא ארה"ב. הדמוקרט הבכיר בוועדת המודיעין של הסנאט, מארק וורנר, הודיע הערב כי הוא ועמיתיו יבקשו לזמן שוב לשימוע את חתנו ויועצו הבכיר של טראמפ ג'ארד קושנר - והוא מסתמן כדמות מפתח בפרשה.

 

קושנר הוזכר כמי שיחד עם פלין פעל בדצמבר אשתקד כדי להשפיע על רוסיה ועל מדינות אחרות לבטל את ההצבעה באו"ם על גינוי לישראל - בניגוד למדיניות ממשל אובמה, שאז עוד לא סיים את תפקידו. בסוכנות "בלומברג" דווח הערב כי קושנר הנחה אז את פלין ליצור קשר עם כל שר חוץ או שגריר של מדינה שיש לה מושב במועצת הביטחון כדי לשכנע אותם לדחות את ההצבעה על ההחלטה. גם רשת NBC News דיווחה הלילה כי קושנר הוא הגורם הבכיר בצוות של טראמפ שהורה לפלין ליצור קשר עם גורמי ממשל רוסים בסביבות 22 בדצמבר אשתקד.

 

מייקל פלין, נזכיר, התייצב הערב בבית משפט פדרלי בארה"ב ובמסגרת הסדר טיעון הודה ששיקר ל-FBI כשטען כי בפגישתו בדצמבר 2016 עם שגריר רוסיה בארה"ב לא דן איתו בסנקציות שהטיל ממשל אובמה על מוסקבה. פלין היה מתומכיו הגדולים הראשונים של טראמפ בקמפיין הבחירות שלו, ולאחר השבעת טראמפ לנשיא הוא עתיד היה להתמנות ליועצו לביטחון לאומי, אבל בעת קיום הפגישה עם שגריר רוסיה הוא לא נשא בתפקיד רשמי ולא היה אמור לשאת ולתת עם הרוסים על ענייני מדיניות.

 

 

טראמפ וחתנו קושנר טראמפ וחתנו קושנר צילום: רויטרס

 

 

במהלך הדיון בבית המשפט אמר התובע הפדרלי כי פלין דן עם צוות המעבר של טראמפ, שהיה אמון על ההכנות לכניסתו לבית הלבן אחרי שניצח בבחירות, בשיחות שקיים עם שגריר רוסיה בנוגע לסנקציות האמריקניות. עוד אמרה התביעה כי בשיחה עם "גורם רשמי בכיר" בצוות המעבר של טראמפ שנערכה באחוזת טראמפ במאר א-לאגו בדצמבר 2016, דן איתו פלין בשאלה אילו מסרים להעביר לשגריר הרוסי. בבית המשפט לא צוין מיהו אותו גורם בכיר.

 

הנחיות מ"גורם בכיר מאוד"

 

בבית המשפט ציינה התביעה גם כי פלין הונחה על ידי "גורם בכיר מאוד" בצוות המעבר של טראמפ לבדוק את עמדתן של מדינות שונות לקראת ההצבעה במועצת הביטחון בדצמבר 2016 על גינוי לישראל בגלל הבנייה בהתנחלויות. לפי התביעה, פלין קיבל מאותו בכיר הוראה ליצור קשר עם מדינות אחרות כדי להשפיע עליהן וכך להביא לדחיית ההצבעה או לגייס רוב נגד המהלך - כשטראמפ כלל לא הושבע עדיין לנשיא. הגורם הבכיר הזה, אם להסתמך על דיווחי "בלומברג" ו-NBC News, הוא כאמור ג'ארד קושנר. 

 

ההצבעה עמדה להיערך אחרי שטראמפ נבחר לנשיאות אבל כשהנשיא אובמה טרם סיים את תפקידו. ממשל אובמה נערך אז לאפשר את קיומה של ההצבעה בשל תסכולו מהקיפאון בתהליך השלום - ובכך התכוון לסטות ממנהגו להשתמש בזכות הווטו שלו כדי להגן על ישראל מצעדים נגדה באו"ם. החוקרים של התובע המיוחד מולר גילו באמצעות עדים ומסמכים כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ביקש מצוות המעבר של טראמפ לשדל מדינות אחרות לסייע לישראל בעניין ההצבעה, וכי פלין וקושנר מילאו תפקיד מרכזי במאמצים האלה. "ניו יורק טיימס" דיווח כי התובע מולר השיג מסמכים המעידים שפלין אמר כי יפעל למנוע את ההצבעה.

 

 

מייקל פלין מייקל פלין צילום: בלומברג

 

 

הניסיונות של ישראל להיעזר בטראמפ כדי למנוע את ההצבעה פורסמו כבר בשנה שעברה. בסופו של דבר ההצבעה נערכה ב-23 בדצמבר, ההחלטה נגד ישראל אושרה - וממשלת נתניהו יצאה למתקפה חסרת תקדים על הממשל האמריקני היוצא.

 

בהודעה שפרסם הערב פלין הוא אמר כי הוא מכיר בכך שהמעשים שבהם הודה בבית המשפט היו מעשים שגויים. הוא הוסיף כי הוא משתף פעולה עם משרדו של התובע המיוחד וכי זה תואם את האינטרס של משפחתו ושל ארה"ב. פלין אמר עוד כי היה לו קשה מאוד לשאת את ההאשמות שלפיהן בגד בארצו. הרשעתו של פלין תאפשר לגזור עליו עונש של עד חמש שנות מאסר.

 

רשת ABC News דיווחה כי פלין הבטיח לשתף פעולה באופן מלא עם התובע המיוחד החוקר את המעורבות הרוסית בבחירות, וכי הוא מוכן להעיד שטראמפ "הנחה אותו ליצור קשר עם הרוסים". לדיווח על נכונותו להעיד נגד טראמפ אין לפי שעה אישור ממקורות נוספים.

 

טראמפ התחמק משאלות

 

הבית הלבן מיהר להגיב הערב על דברי פלין, ומסר כי הצהרותיו השקריות ל-FBI "תואמות את ההצהרות השקריות שהוא נתן לבכירים בבית הלבן ושהובילו לפיטוריו". לפי הבית הלבן, "הודאתו של פלין באשמה והגשת כתב האישום נגדו אינם מסבכים שום אדם מלבד פלין". עוד נמסר מלשכתו של הנשיא טראמפ כי הודאתו של פלין באשמה "סוללת את הדרך לסיום מהיר והגיוני של חקירת התובע המיוחד".

 

הערב ניסו כתבים להפנות לטראמפ שאלות בנושא כשהוא קיבל בבית הלבן את פניו של ראש ממשלת לוב, אבל הוא התעלם מקריאותיהם אליו. בניגוד לתוכנית המקורית מנעו עוזריו של טראמפ מהכתבים להתקרב לטראמפ ולראש הממשלה הלובי כדי לצלמם ולהפנות אליהם שאלות.

 

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, שפוטר במאי על-ידי טראמפ ואמר כי טראמפ ביקש ממנו לסגור את החקירה בעניין פלין, צייץ הערב בטוויטר פסוק מספר עמוס בתנ"ך: "ויגל כמים משפט; וצדקה כנחל איתן". קומי וטראמפ החליפו עקיצות ועלבונות זה נגד זה במשך חודשים אחרי הדחתו של קומי.

 

חקירתו של פלין, נזכיר, היא חלק מחקירה נרחבת יותר שנפתחה בעקבות קביעתן של סוכנויות המודיעין האמריקניות שרוסיה ניסתה להטות את תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנה שעברה. לפי החשד היא קיימה מגעים סודיים עם אנשים במחנה טראמפ.

 

לפי הערכת המודיעין האמריקני, רוסיה ראתה בטראמפ אדם נוח יותר עבורה מאשר הילרי קלינטון, ולכן הפעילה בין השאר רשת של האקרים שהפיצו באינטרנט דיווחים שקריים שפגעו בדמוקרטים, והדליפו ממחשבי הדמוקרטים מסמכים מביכים שפגעו בסיכוייהם לנצח. מוסקבה מצדה מכחישה בתוקף את ההאשמות, ולאחרונה היא קיבלה חיזוק מטראמפ עצמו, שלמרות הערכות המודיעין האמריקני אמר ש"פוטין נעלב מאוד מההאשמות נגדו" ונשמע כמי שמסכים עמו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x