$
כלכלה ומדיניות

"סחרור קטלני": אינפלציה של 4,000% בוונצואלה

המטבע המקומי, הבוליבר, כבר איבד השנה 96% ונדרשים 84 אלף בוליברים כדי לרכוש דולר אחד

שירות כלכליסט 19:1822.11.17

ונצואלה נמצאת בסחרור שמוביל אותה לאסון הומניטרי, המוחרף ע"י המדיניות הכלכלית של הממשלה שגרמה למטבע המקומי - הבוליבר - לצלול בערכו, ולמחירים לנסוק בהתאם. דווח על מחסור במזון ותרופות בכל רחבי המדינה.

 

 

הבוליבר איבד השנה 96% מערכו. נכון ליום שלישי, דולר אמריקאי שווה 84,000 בוליבר, לאחר שבתחילת החודש המספר עמד על 41,000 בוליבר, ובתחילת השנה דולר היה שווה 3,100 בוליבר בלבד, כך לפי אתר DolarToday, המנטר את ערך החליפין הבלתי רשמי של המטבע. אזרחי ונצואלה משתמשים באתר זה ובאתר נוסף - Paralelo Venezuela - כדי לדעת כמה יעלו להם המצרכים באותו יום, אם בכלל יש מזון כלשהו על המדפים. שער החליפין המפורסם ע"י הממשלה נחשב לקקיוני.

 

 

מפגינים בוונצואלה. ארכיון מפגינים בוונצואלה. ארכיון צילום: אי פי איי

 

 

סטיב האנקה, פרופסור לכלכלה מעשית באוניברסיטת ג'ון הופקינס, ומומחה להיפר-אינפלציה, טוען שהאינפלציה בונצואלה הגיעה ל-4,115% בהשוואה לשנה שעברה, ושהמשבר העמיק כיוון שהממשלה הגיעה לחדלות פירעון של כמה מחובותיה. "הכלכלה נמצאת בסחרור קטלני כולל", אמר האנקה. "המצב החריף מאוד ביחס ללפני שבועיים".

 

אומדנים אחרים פחות דרמטיים מזה של האנקה, אך עדיין חמורים בכל קנה מידה. חברת המחקר הוונצואלנית Ecoanalitica מעריכה שהמחירים עלו ב-1,430% באוקטובר בהשוואה לאותה תקופה אשתקד. המחירים בבתי מלון ומסעדות עלו באוקטובר ב-70% לעומת ספטמבר.

 

המחירים העולים גורמים לתושבים לעמוד שעות ארוכות בתורים לפני הכספומט ובסופרמרקט, רק כדי לשרוד, אך המצב עוד עלול להחמיר. הן הממשלה והן חברת הנפט המנוהלת על ידה PDVSA, הגיעו לאחרונה לחדלות פירעון של כמה מחובותיהן. אם זה ימשיך לקרות המשקיעים יכולים להתארגן ולהפקיע מהמדינה את הנכס החשוב ביותר שלה - הנפט. צעד כזה יחסום את מקור ההכנסה העיקרי של הממשלה, לו היא זקוקה כדי להמשיך לייבא מזון ותרופות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x