שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

אלה המדינות העשירות ביותר בעולם. היכן ממוקמת ישראל?

למרות החרם שהוטל על קטאר היא עדיין המדינה העשירה ביותר בעולם, על פי נתונים של קרן המטבע. אחריה המדינה הקטנה לוכסמבורג, ושוויץ רק במקום תשיעי. ישראל מדורגת במקום ה-37 עם הכנסה לנפש של 36,250 דולר בשנה

שירות כלכליסט 22:4320.11.17

קטאר עוברת תקופה לא פשוטה לאחרונה מאז הכריזו ביוני שכנותיה בראשות סעודיה על חרם נגדה. בחודש שעבר אף נודע כי רשות ההשקעות הקטארית נאלצה לצמצם את האחזקות שלה בחברות גדולות כמו קרדיט סוויס ורוסנפט. אף על פי כן, קטאר הוכתרה כמדינה העשירה בעולם.

 

 

 

התואר הזה מבוסס על נתונים שפרסמה קרן המטבע הבינלאומית באוקטובר לגבי התמ"ג לנפש בכל מדינה בהתבסס על שווי כוח הקנייה של מטבע, שמשווה את המטבעות של מדינות ביחס לעלות הסחורות. על פי הנתונים, התמ"ג לנפש בקטאר עומד על 124,930 דולר, הגבוה ביותר מקרב קרוב ל-200 המדינות בעולם.

 

ישראל שייכת לקבוצת המדינות העשירות ביותר (המדינות בעלות הכנסה לנפש העולה על 25 אלף דולר בשנה). היא מדורגת ב-2017 במקום 37 עם הכנסה לנפש (כוח קניה) של 36,250 דולר בשנה. ישראל עדיין מפגרת אחר ההכנסה לנפש במדינות המערב אך משיגה את מדינות מזרח אירופה ואת יוון טורקיה ופורטוגל.

 

קטאר וכן ברוניי, שדורגה במקום הרביעי אמנם מסתמכות על עתודות הנפט והגז שלהן, אף שהמחירים ירדו בשלוש השנים האחרונות, אך הדירוג מראה כי גם השקעות ומערכת בנקאות חזקה מספיקות כדי לעודד צמיחה כלכלית במדינות כמו איסלנד ואירלנד.

 

10 המדינות העשירות בעולם:

 

10. הונג קונג – 61,020 דולר לנפש

שיעור הצמיחה בהונג קונג הואט ב-2016, כך לפי נתוני קרן המטבע, אך הטריטוריה הסינית עדיין נחשבת לאחת העשירות בעולם וההערכה היא כי שיעור הצמיחה יתאושש השנה. הונג קונג מונה מעל 7 מיליון תושבים.  

 הונג קונג הונג קונג צילום: גטי אימג'ס

 

9. שוויץ – 61,360 דולר לנפש

המדינה המונה 8 מיליון תושבים מתאוששת לאחר שב-2015 הבנק המרכזי הפסיד 52 מיליארד דולר. לפי קרן המטבע, שיעור הצמיחה של שוויץ עמד ב-2016 על 1.5%, אך הממשלה יישמה מדיניות שנועדה לתמוך בהתאוששות הכלכלית.

 

ציריך ציריך צילום: גטי אימג'ס

 

8. איחוד האמירויות הערביות – 68,250 דולר לנפש

המעמד של האמירויות כאחת המדינות העשירות בעולם נובע מהתלות שלה בשוק הנפט. אולם ירידת המחירים וצמצום התפוקה הובילה לכך שבשנה שעברה הכלכלה לא התרחבה, מצב שצפוי להשתנות השנה כשהאמירויות, המונות מעט יותר מ-10 מיליון תושבים יחזרו לצמיחה.

 

דובאי, איחוד האמירויות דובאי, איחוד האמירויות צילום: יונתן קסלר

 

7. כוויית – 69,670 דולר לנפש

כוויית, מדינת המפרץ הפרסי המונה כ-4 מיליון תושבים, הצליחה להימנע מגורלן של שכנותיה העשירות גם כן בנפט ולא חוותה האטה בצמיחה לנוכח ירידת המחירים. הסיבה לכך היא שבכווית חוו צמיחה בנכסים שאינם קשורים לנפט, והצמיחה הזו צפויה להמשיך גם השנה.

 

כוויית סיטי כוויית סיטי צילום: שאטרסטוק

 

6. נורבגיה – 70,590 דולר לנפש

גם המדינה הסקנדינבית הזו המונה מעט יותר מ-5 מיליון תושבים הושפעה לשלילה מירידת מחירי הנפט בשנים האחרונות. בעקבות זאת, חוותה נורבגיה את שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז המשבר הפיננסי של 2008. עם זאת, היא הצליחה להוריד את שיעור האבטלה שטיפס לשיא בקיץ שעבר. השנה ההערכה היא כי תצמח ב-1.4%. 

 

אוסלו, נורבגיה אוסלו, נורבגיה צילום: גטי אימג'ס

 

5. אירלנד – 72,630 דולר לנפש

לאירלנד אחד משיעורי הצמיחה הגבוהים ביותר באירופה. הוצאות, השקעות ובנייה עזרו לדחוף את התמ"ג כלפי מעלה בשנה שעברה, כך לפי הדו"ח של קרן המטבע.

 

 

    צילום: דוד הכהן

 

4. ברוניי – 76,740 דולר לנפש

התמ"ג של ברוניי אמנם ירד ב-2016, אך בשיעור נמוך מכפי שציפו. המדינה העשירה שמונה 400 אלף תושבים בלבד, הצליחה להתאים את הכלכלה להאטה בשוק הנפט, שנחשב למקור הייצוא העיקרי שלה.

 

הארמון בברוניי הארמון בברוניי צילום: שאטרסטוק

 

3. סינגפור - 90,530 דולר לנפש

ברבעון הראשון של השנה צמח התמ"ג של סינגפור בשיעור שנתי של 2.7%. עיר המדינה שאוכלוסייתה מונה 5.6 מיליון אנשים שומרת על צמיחה עקבית, במיוחד על רקע ההתאוששות במסחר העולמי באלקטרוניקה.  

 

סינגפור סינגפור צילום: Aspire

 

2. לוכסמבורג – 109,190 דולר לנפש

לוכסמבורג ו-600 אלף התושבים שלה היא המדינה השנייה העשירה בעולם. הצמיחה שלה ב-2016 הייתה גבוהה משל האיחוד האירופי כולו, אך בקרן המטבע מזהירים כי שינויים בשל הברקזיט המתקרב והמדיניות האמריקאית עלולים ליצור אי יציבות.

 

 לוכסמבורג לוכסמבורג צילום: בלומברג

 

1. קטאר – 124,930 דולר לנפש

המדינה הקטנה הזו במזה"ת בעלת 2.27 מיליון תושבים היא המדינה העשירה ביותר בעולם, כך לפי נתוני קרן המטבע הבינלאומית. ההערכה היא כי גם השנה תחווה המדינה צמיחה בתמ"ג, שיתרחב ב-2.5%.  

 

 דוחא, קטאר דוחא, קטאר צילום: רויטרס

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x