$
כלכלה ומדיניות

ממשל טראמפ מחמיר את הסינון בתהליך הוצאת ויזות לעובדים

בהתאם להבטחת הבחירות שלו, טראמפ פועל להפחתת ההגירה לארה"ב, זאת בטענה שהזרים מקשים על האמריקאים למצוא עבודות

שירות כלכליסט 11:3020.11.17
ממשל טראמפ מגביר את הפיקוח ומחמיר את הסינון בתהליך הוצאת ויזות לעובדים, ובכך מקשה על חברות להעסיק עובדים זרים. בהתאם להבטחת הבחירות שלו, דונלד טראמפ פועל להפחתת ההגירה לארה"ב, זאת בטענה שהזרים מקשים על האמריקאים למצוא עבודות. בעקבות זאת, הוחמר תהליך הסינון של הבקשות לויזות לעובדים מיומנים - H-1B. בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי ב-8 החודשים הראשונים של השנה נדחתה בקשה אחת מכל ארבע שהוגשו בדרישה "למידע נוסף". לשם השוואה, שנה קודם לכן, פחות מאחת מכל חמש בקשות נדחתה.

 

 

 

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

 

ויזות H-1B הן בשימוש נרחב בחברות הטכנולוגיה ומיקור החוץ. בעוד שבחברות טוענים כי הם זקוקים לוויזות כדי לאייש משרות מהותיות, המתנגדים גורסים שהן באות על חשבון העובדים המקומיים. כך למשל במשרד לשירותי אזרחות והגירה (USCIS), שאחראי לניהול תכנית הוויזות, מציינים כי בממשל החלו להטיל ספק בכך שתכנות מחשבים היא משרה הדורשת כישורים מיוחדים ואמורה להצדיק הנפקת ויזה. לפי בכיר במשרד, מרבית הבקשות למשרות מסוג זה נדחות.

 

"נראה שהמטרה של הממשל היא לשחוק את התהליך עד כדי כך שישיגו צמצום בהגירה החוקית באמצעות יישום מחמיר יותר ולא דרך חקיקה", אמר לעיתון בן ג'ונסון, שעומד בראש איגוד עורכי הדין לענייני הגירה בארה"ב.

 

בכל מקרה, ההערכה היא כי צפויות הגבלות נוספות בקרוב, זאת בעקבות מינויו בחודש שעבר של פרנסיס סיסנה למנהל ה-USCIS. סיסנה ידוע בדעותיו השליליות לגבי תכנית הוויזות. "המלחמה האמיתית בתוך הממשל היא לא האם לבטל את התכנית, אלא באיזו מהירות להרוג אותה", מסביר עורך הדין לינדן מלמד. בממשל מתכננים לבטל בקרוב שתי יוזמות שקידם ממשל אובמה שסייעו לעובדים הזרים להישאר בארה"ב. הראשונה היא ביטול הסעיף שאפשר לבני הזוג של בעלי הוויזה לעבוד בארה"ב. הביטול המתוכנן השני הוא של תוכנית ההכשרה שאפשרה לסטודנטים זרים שסיימו תואר במדעים ובטכנולוגיה להישאר במדינה שנתיים נוספות כדי למצוא עבודה.

 

הלן וונג (23) מסין הגישה בקשה לקבלת ויזה H-1B לאחר שסיימה את לימודיה באוניברסיטה במטרה לעבוד כאנליסטית מחקרי שוק. המעסיק שלה הגיש את הבקשה בשמה אך לאחר מספר חודשים קיבלו הודעת דחייה. "הטענה הייתה שהמשרה לא זקוקה לעובדים זרים", היא מספרת. היא נאלצה להתפטר וכעת מתכננת לחזור ללימודי תואר שני בארה"ב, בתקווה שתזכה לוויזה לאחר סיום התואר. "אני צריכה למצוא פתרון נוסף כדי לשמור על המעמד החוקי שלי בארה"ב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x