שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מס חדש יאפשר לקנדים לגדל בבית ארבעה צמחי קנאביס

ראש ממשלת קנדה עומד בהבטחת הבחירות ומקדם מס שיאפשר לגליזציה של הסם. המגבלות על גידול עצמי: גיל 18 וצמחים בגובה מטר לכל היותר

שירות כלכליסט 20:0112.11.17

ממשלת קנדה חשפה ביום שישי תוכנית לקידום הלגליזציה של מריחואנה, שאמורה להיכנס לתוקפה ביולי 2018. על פי התוכנית, יוטל מס של דולר קנדי אחד לגרם של מריחואנה או 10% מהמחיר ליצרן, הסכום הגבוה מביניהם, ולכך יתווספו גם מסי מכירה.

 

 

 

כך, למשל, על גרם אחד של קנאביס מיובש שעלות הייצור שלו 8 דולר קנדי, יוטל מס של דולר אחד, ואילו על עלות כוללת של 9 דולר קנדי יוטל מס מכירות של 1.17 דולר.

מניות חברות המריחואנה הקנדיות, ובהן אורורה קנביס, קאנופי גרות' ואפריה, זינקו לאחר פרסום התוכנית.

 

תוכנית המסים מצטרפת לשורה של חוקים שחשפה הממשלה באפריל, שנועדו להסדיר את הלגליזציה של מריחואנה לא רפואית עד יולי הבא. זאת בהתאם להבטחת הבחירות של ראש הממשלה ג'סטין טרודו, המעוניין לחסל את השוק השחור. בכך תהפוך קנדה למדינה המתועשת הגדולה הראשונה שמפעילה מערכת ברמה הארצית המאפשרת שימוש חוקי במריחואנה לצרכים רפואיים ולפנאי. בשלב זה, רק לאורוגוואי יש מערכת כזאת.

 

לפי המחוקק ביל בלייר, לשעבר ראש משטרת טורונטו ומראשי התומכים בלגליזציה, כלל ההכנסות ממסים יטפסו למיליארד דולר קנדי בשנה. עם זאת, לדבריו מדובר בהערכות בלבד, והכל תלוי בגודלו של השוק החוקי. "כדי שהמס יהיה יעיל, הממשלות האזוריות צריכות לעבוד ביחד והמסים צריכים להיות תואמים", אמר במסיבת עיתונאים שקיים ביום שישי באוטווה. "ההצעה הזו תסייע לנו לשמור את המריחואנה הרחק מהצעירים ולהוציא את הרווחים מידי הפושעים", הוסיף. הרשויות בקנדה נחושות למנוע שימוש בסם בגיל צעיר, זאת בעקבות מחקרים שלפיהם שימוש קבוע בקנאביס עלול לפגוע בזיכרון, בריכוז ובאינטליגנציה.

 

 

ר"מ קנדה ג'סטין טרודו. 30 גרם לשימוש אישי ר"מ קנדה ג'סטין טרודו. 30 גרם לשימוש אישי צילום: איי אף פי

 

 

החקיקה הקנדית, המתבססת בחלקה על הניסיון של מדינות וושינגטון וקולורדו, שהיו הראשונות להפוך מריחואנה לחוקית בארה"ב, תאפשר שינויים בחוק הפלילי, מתן רישיונות למגדלים והצבת תקני איכות. עם זאת, המחוזות עצמם יהיו אחראיים להפצה ולניהול המכירות הקמעונאיות. בהתאם, לפי הצעת הממשלה, ההכנסות מהמסים יחולקו באופן שווה בין המחוזות. הצעה זו נתקלה בהתנגדות, כשבאונטריו מבקשים נתח גדול יותר, בטענה שחלקים מרכזיים בתוכנית, כולל הקמת מערכי המכירות וההפצה, הם באחריותה.

 

על פי ההצעה, אנשים פרטיים יוכלו להחזיק עד 30 גרם של מריחואנה לשימוש אישי, ולגדל עד ארבעה צמחי קנאביס בבית, כל עוד גובהם נמוך ממטר אחד. גיל המינימום שקבעה הממשלה עומד על 18, אך המחוזות יוכלו להעלותו. כמו כן, בכוונת הממשלה להטיל עונש מאסר של עד 14 שנה למי שייתפסו מוכרים מריחואנה לקטינים.

 

קנדה מאפשרת שימוש בקנאביס רפואי מאז 2001 וקיימת בה תעשייה משגשגת של ספקי מריחואנה מורשים הממתינים בכיליון עיניים ללגליזציה כוללת. על פי הנחיות הממשלה, הפרסום של הסם יהיה בכפוף למגבלות החלות על פרסום טבק.

 

תיירים המגיעים לקנדה יורשו לעשן מריחואנה להנאתם בתחומה, אך החוקים האוסרים על יבוא ושיווק של הסם יישארו בתוקף. במילים אחרות, מי שחוצים את הגבול לבריטיש קולומביה ממדינת וושינגטון בארה"ב, שם מותר להשתמש במריחואנה לצורכי פנאי, ייעצרו אם יתגלה ברשותם הסם.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x