$
כלכלה ומדיניות

גל מעצרים חריג בסעודיה: עשרות בכירים חשודים בשחיתות

אנשי הוועדה למלחמה בשחיתות עצרו עשרות שרים מכהנים ושרים לשעבר, נסיכים ממשפחת המלוכה, בהם גם יזם שנוי במחלוקת שהתקוטט בעבר עם טראמפ בטוויטר. הוועדה, שבראשה עומד יורש העצר מוחמד בן סלמאן, הורתה על סגירת נמל התעופה הפרטי מחשש להימלטות של אנשי עסקים

ynet 07:4505.11.17
הרשויות בסעודיה עצרו הלילה (א') עשרות בכירים החשודים בפרשות שחיתות, בהם לפחות 10 נסיכים, 4 שרים, ועשרות שרים לשעבר. הרשת הממלכתית "אל-ערביה" דיווחה כי בין העצורים נמצא גם הנסיך אל-וליד בן טלאל, יזם ומיליארדר שעלה לא פעם לכותרות, בין השאר גם בקרב ציוצים נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

 

שעות ספורות לפני גל המעצרים הודיע המלך סלמאן על הקמתה של הוועדה למלחמה בשחיתות שתפעל תחת בנו, יורש העצר מוחמד בן סלמאן. על פי הדיווח ב"אל-ערביה", הוועדה קיבלה סמכויות לעצור, לחקור, למנוע יציאה לחו"ל ולהקפיא את הנכסים של כל מי שנחשד בעבירות שחיתות.

 

בריאיון שהעניק לרשת בחודש מאי רמז בן סלמאן על מדיניותו בעניין שחיתות והכריז: "לא ארחם על אף אדם שיהיה מעורב במעשה שחיתות. אף אחד לא נמצא מעל החוק - גם אם הוא שר או נסיך".

 

 

הנסיך הסעודי אל וליד בן טלאל. בין העצורים הנסיך הסעודי אל וליד בן טלאל. בין העצורים צילום: בלומברג

 

מלון היוקרה "ריץ קרלטון" שממוקם בבירה ריאד פינה את כל אורחיו, דבר שהזין את השמועות כי המהלך נועד לשיכון בני משפחת המלוכה שנעצרו. גם נמל התעופה הפרטי נסגר מחשש להימלטות של אנשי עסקים החוששים לשלומם.

 

דבר מעצרו של הנסיך בן טלאל, שעומד בראש קרן השקעות סעודית והוכרז בעבר כערבי העשיר בעולם, מכה גלים במוקדים הכלכליים במדינה וברחבי העולם. בן טלאל שותף בתאגידי ענק - בהם דיסני, HP, רשת פוקס, ובתי מלון יוקרתיים. לאחרונה התבטא הנסיך בעניין מכירת מניות של חברת הנפט הממלכתית ארמקו. טראמפ אמר הלילה כי הוא שוחח עם המלך סלמאן והשניים הסכימו לשקול את האפשרות כי מניותיה של החברה ייסחרו בבורסות האמריקניות.

 

 

מוחמד בן סלמאן, יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן, יורש העצר של סעודיה צילום: איי אף פי

 

אמש הדיח המלך סלמאן את שר המשמר הלאומי מתעב בן עבדאללה שעומד בראשם של 3 הכוחות הצבאיים שאינם תחת פיקודו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן בתור שר ההגנה. השמועות בממלכה מרמזות כי המלך ובנו צפויים לפעול בקרוב גם נגד השר המודח בן עבדאללה. הנסיך מתעב בן ה-64, בנו של המלך עבדאללה שהלך לעולמו לפני שנתיים וחצי, נחשב בעבר כמועמד אפשרי לירושת כס המלכות הסעודי.

 

סעודיה, נזכיר, היא מונרכיה אבסולוטית, כלומר בית המלוכה שולט באופן ישיר על האזרחים ללא חוקה, פרלמנט או בתי משפט עצמאיים. כך שהגבול בין כספי ציבור להונה של משפחת המלוכה הוא מטושטש עד כדי לא קיים, ולא פשוט להוכיח חשדות לעבירות שחיתות באופן אובייקטיבי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x