$
כלכלה ומדיניות

מנהל הקמפיין של טראמפ הזרים 75 מיליון דולר למקלטי מס

כתב אישום הוגש נגד פול מנאפורט ושותפו העסקי ריק גייטס, תוצר של חקירה מסועפת שמקיימת ארה"ב בחשד לקשרים של קמפיין טראמפ עם רוסיה. התביעה: "מנאפורט הסתיר כסף מרשויות המס כדי לממן בתים, שיפוצים, חליפות יוקרה ועתיקות"

שירות כלכליסט 23:5930.10.17

מנהל הקמפיין לשעבר של הנשיא דונלד טראמפ, פול מנאפורט, מואשם כי הזרים 75 מיליוני דולרים למקלטי מס, בין השאר בקפריסין. בהון שצבר השתמש כדי לממן "אורח חיים ראוותני", ובכלל זה רכישת נכסי יוקרה ושיפוצם. מנאפורט פיזר מיליוני דולרים על עתיקות וחליפות מעצבים, כאשר בין השאר רכש שטיחים במיליון דולר ובגדים ב־1.4 מיליון דולר.

 

ההאשמות נגד מנאפורט ושותפו לעסקים ריק גייטס הן תוצר של חקירה מסועפת שהטילה צל כבד על שנתו הראשונה של טראמפ בתפקיד. הפרשה נחשפה בקיץ, כאשר ה־FBI פשטו על ביתו של מנאפורט.

 

פול מנאפורט, מי ששימש כיו"ר הקמפיין של טראמפ פול מנאפורט, מי ששימש כיו"ר הקמפיין של טראמפ צילום: איי אף פי

 

במסגרת החקירה הוגש עתה כתב אישום גם נגד יועצו לשעבר של טראמפ למדיניות חוץ במהלך הקמפיין, ג'ורג' פפדופולוס, שנעצר, כך נודע כעת, עוד ב־27 ביולי. פפדופולוס הודה כי שיקר ל־FBI לגבי קשריו עם פרופסור רוסי המקושר לקרמלין.

 

קשר עם הקרמלין

 

לפי הודאתו, בניגוד למידע שמסר ל־FBI בינואר האחרון, הוא ידע שאותו פרופסור מנהל "קשרים משמעותיים עם גורמים רשמיים בממשלה הרוסית", כך על פי מסמכי בית המשפט. בתביעה נטען כי למרות שפפדופולוס אמר לרשויות שהשיחות התקיימו לפני שמונה ליועץ לקמפיין, הלכה למעשה, הוא נועד עם הגורם רוסי ימים ספורים אחרי שהצטרף לקמפיין.

 

החקירה נפתחה בעקבות חשד שירותי הביון האמריקאיים כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התערב בקמפיין הבחירות האמריקאי על מנת להזיק למועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון ולסייע לטראמפ לנצח. להגשת כתבי האישום אחראי התובע המיוחד רוברט ס. מולר, שמונה בחודש מאי האחרון כדי לחקור האם גורמים המקורבים לטראמפ חברו לקרמלין כדי להשפיע על תוצאות הבחירות בארה"ב.

 

לובינג באוקראינה

 

כתבי האישום נגד מנאפורט וגייטס אינם מציינים את טראמפ או התערבות רוסית בבחירות. עם זאת, הם מתארים בפרטי פרטים את פעילות הלובינג שביצע מנאפורט באוקראינה ואת מה שהתובעים הגדירו כמזימה להסתיר כסף מפני רשויות המס והציבור. על פי רשויות המס הלבין מנאפורט למעלה מ־18 מיליון דולרים. בין השאר דווח בעבר על קשריו העסקיים הענפים עם האוליגרך אולג דריפסקה, הנהנה מקשרים הדוקים לקרמלין.

 

החודש נודע כי הקשרים הפיננסיים עם דריפסקה הם מסועפים מכפי שדווח עד כה. חקירה של רשת אן.בי.סי העלתה כי 26 מיליון דולר החליפו ידיים כהלוואה, בין חברה הקשורה למנאפורט ולדריפסקה. ההלוואה הזו העלתה את היקף הקשרים העסקיים בין השניים לסכום של כ־60 מיליון דולר בעשור החולף — כך חשפו מסמכים פיננסיים שהוגשו בקפריסין ובאיי קיימן.

 

"מנאפורט השתמש בהון שהסתיר מעבר לים על מנת ליהנות מאורח חיים ראוותני בארה"ב, מבלי ששילם מסים על הכנסותיו", כך בכתב התביעה. גייטס מואשם כי העביר יותר מ־3 מיליון דולר מחשבונות במקלטי מס. כן הואשמו השניים במסירת הצהרות כוזבות. "במסגרת הקנוניה, מנאפורט וגייטס חזרו וסיפקו מידע כוזב, בין השאר לרשויות המס וליועצים משפטיים", צויין בכתב התביעה. מנאפורט וגייטס הסגירו את עצמם הבוקר. אם יורשעו בהלבנת כספים, הסעיף החמור ביותר בכתב האישום, הם צפויים לעונש מאסר של עד 20 שנה.

 

גייטס, בן חסותו של מנאפורט, מופיע במסמכים כמי שקשור לחברות שהקים מנאפורט בקפריסין, לשם קיבל כספים מפוליטיקאים ואנשי עסקים ממזרח אירופה — כך על פי מסמכים שהגיעו לידי "הניו יורק טיימס".

 

מנאפורט, אסטרטג ותיק מטעם הרפובליקנים, הצטרף לקמפיין של טראמפ במרץ 2016. כעבור זמן קצר קידם אותו טראמפ לתפקיד מנהל הקמפיין והיועץ הראשי, תפקיד שהעניק לו שליטה בפעילות היומיומית של הקמפיין.

 

עם זאת, טראמפ פיטר את מנאפורט באוגוסט, בעקבות דיווחים לפיהם קיבל יותר מ־12 מיליון דולר בערוץ חשאי מוויקטור ינוקוביץ', לשעבר נשיא אוקראינה ופוליטיקאי פרו־רוסי. מנאפורט עבד עבורו כיועץ פוליטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x