שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

נשיא קטלוניה המודח: "נתנגד לספרד בדרך דמוקרטית"

יום אחרי הכרזת העצמאות - וההחלטה של הממשלה במדריד להדיח את ההנהגה הקטלאנית - אמר קרלס פוג'דמון כי רק "התנגדות דמוקרטית" תשמור על ההישגים של תומכי ההיפרדות: "נמשיך לפעול לבניית מדינה חופשית". היום פוטר מפקד המשטרה הקטלאנית מתפקידו וסגנית ראש ממשלת ספרד מונתה למנהיגה קטלוניה באופן זמני. הפגנות בעד ונגד היפרדות החבל צפויות היום ברחבי ספרד

שירות כלכליסט ו-ynet 16:1928.10.17

נשיא קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון קרא היום (שבת) ל"התנגדות דמוקרטית" לצעדים של ממשלת ספרד נגד קטלוניה. "נמשיך לפעול כדי לבנות מדינה חופשית", אמר פוג'דמון.

 

בהצהרה קצרה אמר פוג'דמון: "זה ברור מאוד שהדרך הטובה ביותר להגן על ההישגים שלנו עד כה היא התנגדות דמוקרטית לסעיף 155". אותו סעיף, נזכיר, מאפשר לספרד לשלול מקטלוניה את האוטונומיה שלה.

 

פוג'דמון אמר את הדברים, על רקע התגובה החריפה של הממשלה במדריד להכרזת העצמאות החד-צדדית של הפרלמנט הקטלאני אתמול (שישי). הבוקר פיטרה הממשלה הספרדית באופן רשמי את מפקד משטרת קטלוניה, ג'וזף לואיס טראפרו, לאחר שלמעשה העבירה כבר את כל סמכויות הממשל המקומי של החבל לידיהם של משרדי הממשלה המרכזית במדריד ופירקה את הפרלמנט.

 

בתוך כך, היום מונתה סגנית ראש ממשלת ספרד, סוראיה סאנז, למנהיגת קטלוניה באופן זמני בשל הכרזת העצמאות ופיזור הפרלמנט המקומי.

 

 

המשטרה המקומית שחררה הודעה שבה קראה לאנשיה "להתנהג באופן נייטרלי" ולא לקחת צד בסכסוך הפוליטי, כך לפי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס. זאת בעקבות הצהרתם כבר אתמול של כמה מבין 200 אלף עובדי הציבור בחבל שיסרבו להישמע להנחיות ממדריד.

 

בהמשך היום צפויות הפגנות גדולות במדריד ובערים נוספות במדינה, כנראה גם ברצלונה, למען אחדות ספרד, ומנגד צפויות להימשך גם החגיגות של התושבים הקטלאנים שנאבקים על היפרדות החבל.

 

מפקד המשטרה המודח בקטלוניה ג'וזף לואיס טראפרו מפקד המשטרה המודח בקטלוניה ג'וזף לואיס טראפרו צילום: ויקיפדיה

 

 

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי צילום: איי פי

 

 

מפקד המשטרה המפוטר טראפרו הפך בשבועות האחרונות לדמות מרכזית במשבר הקטאלני. לפני כחודשיים הפך לגיבור לאומי הודות לעבודתו בפיגועי הטרור הקשים בחבל שבהם נרצחו 16 בני אדם, אך בחודש האחרון הוא נחקר בגין המרדה על רקע טענות מצד הממשל במדריד כי הוא לא עשה את שהוטל עליו ולא נאבק בגלי האלימות מצד מפגינים לפני ואחרי משאל העם על עצמאות החבל. אם אכן יואשם ויורשע, הוא יכול לקבל עונש מאסר של 15 שנה.

 

בשבוע שעבר אף נאסר על טראפרו לצאת מגבולות ספרד ודרכונו נקלח ממנו, אך לא הוצא נגדו צו מעצר.

 

המשמעות כרגע של הדחת השלטון בקטלוניה הוא שהנשיא פג'דמון ו-12 חברי הממשלה המקומית לא מחזיקים יותר בתפקיד פוליטי רשמי ולא יקבלו שכר, והם עשויים לעמוד לדין אם לא יעמדו בתנאי הממשלה במדריד. אתמול כאמור הכריז ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, על הדחת ממשלת קטלוניה, על פיזור הפרלמנט הקטלאני ועל העברת כל סמכויות הממשל המקומי של החבל לידיהם של הממשלה במדריד.

 

 

נשיא קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון נשיא קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון צילום: איי אף פי

 

 

ראחוי הודיע אתמול כי בחירות חדשות לפרלמנט המקומי ייערכו ב-21 בדצמבר - 54 יום לאחר פיזור הפרלמנט, כפי שנקבע בחוק הספרדי. קודם לכן הודיע התובע הכללי של ספרד כי בשבוע הבא יקדם העמדה לדין של נשיא קטלוניה פוג'דמון בגין המרדה. העונש על עבירה כזו הוא עד 30 שנות מאסר.

 

בהצבעה ההיסטורית אמש בפרלמנט הקטלאני השתתפו רק 82 מ-135 החברים בבית המחוקקים, משום שחברים באופוזיציה הקטלאנית החרימו אותה. 70 מהמשתתפים בהצבעה הצביעו בעד, עשרה הצביעו נגד ושניים נמנעו. ההצבעה הייתה חשאית, ומיד עם הכרזת התוצאות הריעו המחוקקים - ואלפי תומכי העצמאות שנאספו במרכז ברצלונה פתחו בחגיגות וצהלו. בתוך הפרלמנט שרו המחוקקים את ההמנון הקטלאני.

 

שעה קלה אחרי ההצבעה על עצמאות קטלוניה אישר הסנאט במדריד להחיל שלטון ספרדי ישיר בחבל. ראשי הבדלנים בקטלוניה מיהרו לאחר מכן לקרוא לפקידי הממשל ולעובדי הציבור שלא לקבל הוראות ממדריד. עם זאת, הם גם הדגישו כי יש להתנגד למהלכים של מדריד בדרכי שלום בלבד - ולהימנע משימוש בכוח.

 

קטלוניה, נזכיר, היא אזור עשיר שיש לו שפה משלו, תרבות משלו ותנועה פוליטית תוססת הקוראת להיפרדות מספרד. בשנים האחרונות התחזקה התנועה הזו מאוד. לפני מאות שנים הייתה קטלוניה מדינה עצמאית, ואז סופחה לתחום אחריותו של השלטון המרכזי בספרד.

 

בתחילת החודש ערכה קטלוניה משאל עם בקרב תושביה ובו שאלה אותם אם ברצונם לממש את השאיפה ארוכת השנים של חלקם לפרוש מספרד ולהכריז על עצמאות. 90% מהמשתתפים במשאל הצביעו בעד היפרדות מספרד, אבל התוצאה הזו אינה משקפת את הלך הרוח הכללי בחבל: רוב המתנגדים לעצמאות נמנעו מהגעה לקלפיות, ולפי סקרים שיעור התומכים בעצמאות בחבל עומד על כ-50%.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x