• תפריט
כלכלה ומדיניות

"ממשלת ספרד והאופוזיציה סיכמו על עריכת בחירות בקטלוניה בינואר"

כך אומרים במפלגה הסוציאליסטית - המפלגה הגדולה באופוזיציה; במקביל, דוברת בית הנבחרים העליון של ספרד אמרה כי ניתן יהיה להצביע כבר בסוף השבוע הבא על צעדים לביטול האוטונומיה של החבל

שירות כלכליסט 12:5720.10.17

ממשלת ספרד הגיעה לסיכום עם המפלגה הסוציאליסטית (PSOE) - המפלגה הגדולה באופוזיציה - על עריכת בחירות בקטלוניה בינואר הקרוב; זאת כחלק מחבילת צעדים שנועדה להביא לשליטה ישירה שלה בחבל. כך אמרה כרמן קלבו מהמפלגה הסוציאליסטית.

 

במקביל, דוברת בית הנבחרים העליון של ספרד אמרה כי ניתן יהיה להצביע כבר בסוף השבוע הבא על צעדים להטלת שלטון ישיר בקטלוניה וביטול האוטונומיה של החבל. לדבריה, בשבוע הקרוב תוקם ועדה מיוחדת שתדון בצעדים הנדרשים וככל הנראה תתכנס ביום שני; בעוד שבוע יוכל בית הנבחרים העליון יוכל להצביע על הצעדים.

 

ממשלת ספרד, בראשות מריאנו ראחוי, צפויה לקיים מחר ישיבה מיוחדת בנושא; זאת, לאחר שאתמול פג האולטימטום שנתנה ספרד לנשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, שלפיו עליו להבהיר האם הכריז על עצמאות החבל בנאומו לפני עשרה ימים.

 

הפגנות בקטלוניה הפגנות בקטלוניה צילום: אי פי איי

 

במכתב ששיגר אתמול פוג'דמון לראחוי, לפני פקיעת האולטימטום, הוא כתב כי "לא הכרזנו על עצמאות, אבל נעשה זאת אם המדינה תבטל את האוטונומיה שלנו". לדבריו, "אם ממשלת ספרד תמשיך לעכב דיאלוג ותמשיך את הדיכוי שלה", אז הפרלמנט הקטלאני יקדם הצבעה על הכרזת עצמאות רשמית.

 

אם ראחוי יפעיל את סעיף 155 בחוקה הספרדית המאפשר למדינה להשתלט באופן מלא על מחוז שמכריז על התנתקותו, יעבור שבוע עד שלצעד יהיה תוקף חוקי משום שהוא צריך לקבל גם אישור בפרלמנט הספרדי.

   

צעד שבו ספרד עוברת לשלטון ישיר על קטלוניה עלול לגרום לכאוס חברתי באזור ובכלל בכלכלה הרביעית בגודלה בגוש האירו. האיחוד האירופי כבר הבהיר כמה פעמים שקטלוניה לא תהיה חלק מגוש המדינות האירופי אם תכריז על התנתקות מספרד וקרא לצדדים הנצים לשבת למשא ומתן ולפתור את המצב באמצעות דיאלוג

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x