תעשייה ופיננסים

עסקת המיליארדים של בואינג עם איראן בטוחה, בינתיים

לפני נאומו הדרמטי של הנשיא טראמפ שבו אמר שלא יאשרר את הסכם הגרעין, אמר מנכ"ל איראן אייר שההסכם לרכישת 80 מטוסים תמורת 8 מיליארד דולר יישאר בתוקף גם אם ארה"ב תיסוג מההסכם

שירות כלכליסט 10:3414.10.17

התוכנית של בואינג למכור מטוסים מסחריים לאיראן ככל הנראה תמשיך כסדרה, זאת על אף נאומו הדרמטי של דונלד טראמפ אמש שבו הכריז כי בכוונתו "לתקן" את הסכם הגרעין שנחתם עם המדינה.

 

 

 

כחלק מההסכם מ-2015 הוסרו הסנקציות הכלכליות שהוטלו על איראן, וכתוצאה מכך נסללה הדרך להסכם בין בואינג ואיראן אייר שנחתם בדצמבר לרכישת 80 מטוסים בשווי של 16.6 מיליארד דולר, בהסתמך על רשימת מחירים. בממשל האיראני מסרו ששווי העסקה קרוב ל-8 מיליארד דולר.

 

ביום חמישי טען מנכ"ל איראן אייר, פרזנאח שאראפבאפי, כי העסקה תישאר בתוקף גם אם ארה"ב תיסוג מהסכם הגרעין. "זה לא ישפיע על החוזה של בואינג איתנו", אמר בראיון לפייננשל טריביון, שיוצא בטהראן. עם זאת, נעשו כמה ניסיונות השנה בקונגרס לחסום את העסקה.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נואם אתמול נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נואם אתמול צילום: איי פי

 

 

בואינג פרסמה אתמול הודעה בנושא: "אנחנו ממשיכים לעקוב אחר הנחיות הממשל האמריקאי בהתנהלות שלנו עם חברות התעופה המאושרות, ונישאר בקשר קרוב עם הרגולטורים האמריקאיים לכל הנחייה נוספת". העסקה כוללת 50 מטוסי 737 ועוד 30 מטוסי 777. לאיראן אייר חוזה לרכישת גם 100 מטוסים מיריבתה של בואינג, איירבוס, מתוכם נמסרו לה 3 מטוסים.

 

אם העסקה עם בואינג תתבטל בסופו של דבר, החברה תיאלץ ככל הנראה לפטר עובדים בקווי הייצור בארה"ב. בעת ההודעה על העסקה טענה בואינג כי החוזה "יעזור ליצור עשרות אלפי משרות בארה"ב". לבואינג חוזה גם עם חברת התעופה האיראנית אסמן איירליינס לאספקת 30 מטוסי 737.

 

סנטור תקף את טראמפ על יחסו למזכיר המדינה

 

בתוך כך, הסנטור הרפובליקני בוב קורקר האשים שהאופן שבו מתייחס טראמפ למזכיר המדינה שלו רקס טילרסון מזכיר סירוס ציבורי. קורקר, שנמצא במחלוקת מתוקשרת עם הנשיא, אמר לוושינגטון פוסט שטראמפ חתר תחת מאמציו של טילרסון לרתום את סין למאמצים לבלום את יכולות הגרעין של צפון קוריאה. "אי אפשר לסרס פומבית את מזכיר המדינה שלך", אמר קרוקר, יו"ר ועדת הסנאט ליחסי חוץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x