$
כלכלה ומדיניות

טראמפ בנאום דרמטי: לא מאשרר את הסכם הגרעין, מטיל סנקציות על משמרות המהפיכה

נשיא ארה"ב הציג פעולות נוקשות נגד טהרן בדמות סנקציות אוטומטיות על עידוד טרור או קידום תוכנית הטילים: "היא תומכת בחמאס ובחיזבאללה. לכן החלטתי להטיל סנקציות מיידיות על משמרות המהפכה. טראמפ הבהיר גם: "איראן לעולם לא תחזיק נשק גרעיני". לשכת נתניהו: ישראל עודכנה מבעוד מועד על פרטי הנאום

שירות כלכליסט ו-ynet 20:1713.10.17

עמדת טראמפ החדשה נגד איראן: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייצב הערב (ו') מול המצלמות ומציג את האסטרטגיה החדשה שהוא יזם כדי להתמודד עם איראן. טראמפ לא הצהיר על פרישה מהסכם הגרעין, אך הודיע: "אני מודיע כי לא נוכל לאשרר את ההסכם הזה. לא נמשיך במצב שבסופו נגיע לעוד אלימות ולפריצת דרך בתוכנית הגרעין האיראנית. הוריתי לממשל לפעול מול הקונגרס ובנות בריתנו כדי להתמודד עם הפגמים בהסכם כדי שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

 

"אני מודיע על האסטרטגיה החדשה כדי להתמודד הפעולות העוינות של המשטר האיראני ולהבטיח שלעולם היא לא תחזיק נשק גרעיני", אמר טראמפ בפתח דבריו. איראן מעודדת ותומכת בטרור. היא נשלטת על-ידי משטר קיצוני שתפס את השלטון בהפיכה בשנת 1979. איראן ובת חסותה חיזבאללה תקפו פעמיים את שגרירויות ארה"ב והרגו מאות אמריקנים".  

 

דונלד טראמפ בנאומו, הערב דונלד טראמפ בנאומו, הערב צילום: רויטרס

 

 

 

הוא המשיך ואמר כי "בנות חסותה של איראן אימנו את האחראים לפיגועים נוספים נגד מטרות אמריקניות וגרמו למותם של מאות ולפציעתם של אלפים. קבוצות איראניות בעיראק ובאפגניסטן אחראיות למותם של מאות אמריקנים. איראן היא המדינה מספר אחת בתמיכה בטרור ותומכת בחמאס, חיזבאללה וארגוני טרור נוספים".

 

"נעבוד עם בנות בריתנו נגד הפעולות שאיראן נוקטת כדי לערער את היציבות במזרח התיכון בדמות עידוד ארגוני טרור. הוריתי להפעיל סנקציות נגד משמרות המהפכה ואנשיה וכל מי שמזוהה עמה. אני מעודד את בנות בריתנו להצטרף אלינו כדי למנוע מאיראן להמשיך לערער את היציבות באזור. בכל הנוגע לתוכנית הגרעין של איראן, מאז החתימה על ההסכם, הרפובליקה האיסלאמית המשיכה בשלה. היא קיבלה הקלות והמשיכה בפיתוח תוכנית הטילים".

 

רגע לפני הנאום הודיע משרד האוצר האמריקני על הוספת משמרות המהפכה של איראן לרשימת הגופים שעליהם יוטלו סנקציות ואם וכאשר. מזכיר המדינה רקס טילרסון שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני נאומו של טראמפ ועדכן אותו מפורטות על ההתפתחויות. בלשכת ראש הממשלה מסרו כי ישראל עודכנה עוד לפני הנאום על הדברים שטראמפ עומד לומר.

 

לעובדה שאין לארה"ב כוונה לסגת מהסכם הגרעין התקבלה חיזוק בתדרוך שהעניקו לפני הנאום היועץ לביטחון לאומי ה.ר מקמאסטר ומזכיר המדינה רקס טילרסון. האסטרטגיה החדשה כוללת שינוי החוק האמריקני, המחייב את הנשיא להודיע מדי 90 יום לקונגרס אם איראן עומדת בתנאי ההסכם ואם ההסכם עמה הוא עדיין חיוני לבטחון הלאומי האמריקני.

 

טראמפ יבקש מהקונגרס שאם איראן תבצע הפרה כלשהי, לא רק בתכנית הגרעין אלא גם בנושאים אחרים כמו עידוד טרור, התנהגות הגורמת לאי יציבות באזור ועוד, כלומר אם היא תפר את "רוח ההסכם" יוטלו עליה סנקציות באופן אוטומטי.

 

טילרסון אמר בתדריך לכתבים כי ההסכם שהושג ב-2015 עוסק רק בפעילות גרעינית, אבל זה רק דבר אחד שמטריד את הממשל האמריקני ביחס לאיראן. נושאים אחרים שמדאיגים את הממשל הם תמיכתה בחיזבאללה, דבר שמטרתו להוות איום על ישראל, תמיכה בחות'ים בתימן וייצוא לוחמים ותמיכה בפעולות טרור.

 

בנאומו צפוי הנשיא להודיע שהוא מורה למשרד האוצר לנקוט צעדים נגד פעולות התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור וזה יכוון נגד יחידים. תחילה שקל הממשל להכריז על משמרות המהפכה כעל ארגון טרור, אולם לדברי המתדרכים יש בכך סיכונים וסיבוכים בהגדרת צבא שלם כארגון טרור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x