• תפריט
כלכלה ומדיניות

דו"ח חדש: הברקזיט עשוי לחתוך בחצי את רווחיות החוות החקלאיות בבריטניה

האיחוד האירופי מעניק לתעשיית החקלאות בבריטניה סובסידיות של 3.1 מיליארד ליש"ט בשנה - ביטולן עשוי לפגוע בתעשייה

שירות כלכליסט 08:5012.10.17
המו"מ על תנאי העזיבה של בריטניה את האיחוד האירופי רק בשלביו הראשונים, אך דו"ח חדש כבר מזהיר כי הברקזיט עשוי לצמצם את הרווחיות של החוות החקלאיות בממלכה בחצי.

 

הדו"ח, שפורסם על ידי המועצה לחקלאות ופיתוח גננות (AHDB), מזהיר כי בתרחיש הגרוע ביותר יופחת הרווח הממוצע של חווה מ-38 אלף ליש"ט בשנה ל-15 אלף ליש"ט.

 

בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד האירופי במרץ 2019, שנתיים לאחר הפעלת סעיף 50 באמנת ליסבון. המו"מ הרשמי עם האיחוד האירופי יצא לדרך כבר ביוני, אך בינתיים לא חלה התקדמות בנושאי המסחר. אם וכאשר יוסכם על תנאי המסחר, תהיה לכך חשיבות גדולה על תעשיית החקלאות הבריטית, זאת בשל הסובסידיות שמעניק האיחוד בתחום. בשלב זה הסובסידיות עומדות על 3.1 מיליארד ליש"ט בשנה.

 

הדו"ח ניסה לנתח את ההשפעות של יבוא מזון זול יותר, צמצום הסובסידיות וכוח עבודה יקר יותר. הוא בחן שלושה תרחישים: עסקים כרגיל - ההסכמים יישארו כמעט ללא שינוי, ואז ההכנסה הממוצעת תעלה ל-41 אלף ליש"ט; הפחתת סובסידיות אך יבוא פטור ממכס, אז ההכנסה השנתית תיפול ל-15 אלף ליש"ט; וקיצוץ חד בסובסידיות, אז ההכנסה תעמוד על 20 אלף ליש"ט. דובר מטעם הממשלה אמר בתגובה כי הדו"ח מבוסס על תרחישים בעלי סבירות אפסית.

 

עם זאת, בדו"ח צוין כי הרפתות וחוות החזירים דווקא ירוויחו מעליית המחירים, זאת בעוד שיבואני דגנים וחוות כבשים ייפגעו במידה הקשה ביותר, בשל הגידול בעלות ייצוא המוצרים לאיחור האירופי. כמו כן, עסקים שמסתמכים על מהגרי עבודה יידרשו לשלם יותר לעובדים, בשל ההגבלות על הגירה מתוך מדינות האיחוד. לפי AHDB, בין 50-80 אלף אנשים מהאיחוד עובדים בחקלאות בבריטניה.

חווה לגידול חזירים חווה לגידול חזירים צילום: shutterstock

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x