$
כלכלה ומדיניות

מיי לאיחוד האירופי: נכבד את ההתחייבויות הפיננסיות שלנו

ראשת ממשלת בריטניה נאמה בפירנצה והציעה לקיים תקופת מעבר בת שנתיים לאחר הברקזיט במרץ 2019 - זאת בניסיון להגיע לפריצת דרך במו"מ בין הצדדים; במהלך התקופה יוכלו תושבי האיחוד לחיות בבריטניה, אך זאת תחת מערכת רישום חדשה

שירות כלכליסט 17:4422.09.17

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה בנאום שנשאה היום (ו') בפירנצה שבאיטליה כי היא מצפה לפתרון "יצירתי ומעשי" ליציאת ארצה מהאיחוד האירופי (הברקזיט). לדבריה, עתיד השותפות בין בריטניה והאיחוד האירופי אינו יכול להתבצע במתכונתו הנוכחית של השוק האירופי המשותף, בו מתקיים מעבר חופשי של סחורות, שירותים ואנשים, אך מאידך גם אינו יכול להתבסס באופן בלעדי על הסכם סחר, כמו שיש לאיחוד עם קנדה. "אנחנו יכולים להצליח הרבה יותר מכך" בכל הנוגע לתחום המסחר מבלי שיהיה צורך להשית היטלים שממילא אינם קיימים היום, אמרה מיי, בניסיון להתניע מחדש את המו"מ בין הצדדים המתוכנן להתחיל מחדש ביום שני.

 

 

 

מיי נשאה נאום שלא חשף פרטים רבים והציעה כי בין הצדדים תתקיים תקופת מעבר בת שנתיים לאחר העזיבה הרשמית המתוכננת של בריטניה במרץ 2019, תוך כיבוד התחייבויתיה הפיננסיות. ככל הנראה מדובר בתשלום בסך 20 מיליון יורו לתקציב האיחוד האירופי, ומיי ציינה כי מדובר ב"תשלום הוגן", שיאפשר לבריטניה גישה לשווקים האירופיים במהלך אותה תקופה. דבר זה יאפשר לדבריה להפוך את בריטניה ל"שותפה ולחברה החזקה ביותר" של האיחוד, גם לאחר הברקזיט. היא קראה להגיע להסכמות בעניין זה בהקדם האפשרי.

 

 

 

ראשת הממשלה הציעה גם "הסכם אסטרטגי חדש ואמיץ" בנוגע לשיתוף פעולה ביטחוני. הסכם זה עשוי להיות "חסר תקדים בעומקו". כן הציעה שבריטניה תמשיך ותתרום לפרויקטים משמעותיים עבורה במסגרת האיחוד האירופי, למשל בתחום המדע.  

 

 

רה"מ תרזה מיי
רה"מ תרזה מיי צילום: רויטרס

המו"מ בין הצדדים צפוי כאמור להתחדש בשבוע הבא, אך עדיין אין הסכמות במספר נושאים כמו זכויותיהם של תושבי הממלכה המאוחדת והאיחוד האירופי, מעבר הגבול עם אירלנד ונושאים פיננסיים.
 
מיי ציינה כי "ייקח זמן ליישם מערכת הגירה חדשה הדרושה לשליטה מחודשת בגבולות הממלכה המאוחדת. כך שבמהלך תקופת המעבר אנשים עדיין יוכלו לבוא ולעבוד בבריטניה, אך תהיה מערכת רישום לקראת משטר ההגירה החדש". לשם כך דרושה תקופת ההסתגלות בת השנתיים אמרה מיי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x