• תפריט
כלכלה ומדיניות

שנה שישית ברציפות: גרמניה היא המדינה הכי "שווה" לחיות בה; ואיפה ישראל בדירוג?

הפופולריות של גרמניה קשורה לכלכלה החזקה, לשקט הביטחוני היחסי ולחירות התנועה של התושבים שיכולים להיכנס למדינות רבות בעולם ללא ויזה. מי הן המדינות הבאות אחריה בצמרת הדירוג, היכן ישראל ומי המדינות שעל תושביהן נותר רק לרחם

שירות כלכליסט 22:3021.09.17
ברלין מעולם לא נראתה אטרקטיבית יותר. למעשה גרמניה כולה מושכת יותר מאי פעם, כך לפחות לפי דירוג חדש שפרסמה החברה הבריטית הנלי אנד פרטנרס המספקת ייעוץ בענייני אזרחות ותושבות. על פי מדד איכות הלאום (Quality of Nationality Index) השנתי שהיא מפרסמת, גרמניה הוכתרה למדינה השווה ביותר, זו השנה השישית ברציפות. הסיבות להצלחה שלה קשורות לכלכלה החזקה, לשקט הביטחוני היחסי ולחירות התנועה של התושבים - שיכולים להיכנס למדינות רבות בעולם ללא ויזה.

 

ישראל דורגה במקום ה-48 מבין 159 המדינות שנמדדו, בתיקו עם פרגוואי ומקום אחד מעל לאיחוד האמירויות הערביות. היא נמצאת בקרב הקבוצה השלישית בטיבה של מדינות, המוגדרת כ"איכות גבוהה". הדירוג הכללי נקבע על פי גורמים "פנימיים" ו"חיצוניים" הקשורים ללאום. הגורמים הפנימיים עוסקים בחוזק הכלכלי של כל מדינה, הפיתוח האנושי (לדוגמה אריכות חיים, חינוך ואיכות החיים) ורמת השלום והביטחון. הגורמים החיצוניים קשורים למידה שבה השייכות לכל לאום מאפשרת אינטגרציה עם שאר העולם, והקלות בה אפשר לנסוע בין מדינות.

 

כפי שניתן היה לצפות, מדינות אירופה שולטות בדירוג, בין השאר הודות לקלות שבה אפשר לנוע בין המדינות ביבשת. למעשה, כל המדינות בעשירייה הן אירופיות וכוללות מלבד גרמניה את צרפת ודנמרק (שתיהן חולקות את המקום השני), איסלנד, שבדיה, נורבגיה, פינלנד, אוסטריה ואיטליה (שתיהן במקום השביעי), הולנד, שוויץ וספרד.

ארה"ב היא הנציגה הראשונה מחוץ לאירופה, והיא מדורגת רק במקום ה-28.

 

המדינה הכי פחות "שווה" היא אפגניסטן, כשלפניה נמצאות הרפובליקה המרכז אפריקאית, אריתריאה, דרום סודאן וקונגו. תחתית הדירוג מאופיינת במדינות מוכות מלחמה נוספות, ביניהן סוריה במקום ה-154, עיראק במקום ה-150 והרשות הפלסטינית הממוקמת במקום ה-146.

 

ברלין, גרמניה. האזרחות המבוקשת ביותר ברלין, גרמניה. האזרחות המבוקשת ביותר צילום: גטי אימג'ס

 

 

פריז, צרפת. חולקת את המקום השני עם דנמרק פריז, צרפת. חולקת את המקום השני עם דנמרק צילום: גטי אימג'

 

 

 

קופנהגן, דנמרק. מקום שני ביחד עם צרפת קופנהגן, דנמרק. מקום שני ביחד עם צרפת צילום: שאטרסטוק

 

 

רקיאוויק, איסלנד. מקום שלישי רקיאוויק, איסלנד. מקום שלישי צילום: שאטרסטוק

 

 

 

שטוקהולם, שבדיה. מקום רביעי שטוקהולם, שבדיה. מקום רביעי צילום: DESEO

 

 

קאבול, אפגניסטן. מקום אחרון קאבול, אפגניסטן. מקום אחרון צילום: Khaama Press

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x