$
כלכלה ומדיניות

מתחת למים: רק 19% מבעלי הבתים בפלורידה מבוטחים

סופת ההוריקן הקטלנית אירמה עלולה לגרור הפסדים ביטוחיים בגובה כ־50 מיליארד דולר. המוקש בפוליסות הבסיסיות: הן אינן מכסות מקרים של הצפות. אנליסט בדלויט: "אנשים לא קוראים את האותיות הקטנות"

שירות כלכליסט 22:3410.09.17

בעוד הוריקן אירמה מכה במלוא עוצמה במדינת פלורידה, חברות הביטוח כבר מתחילות להיערך ליום שאחרי. על פי הערכות של חברת מחקר הסיכונים AIR, אירמה תגרור הפסדים ביטוחיים בעלות כוללת של עד 65 מיליארד דולר בארה"ב ובקאריביים, 50 מיליארד מסכום זה בארה"ב בלבד. לפי נתונים שמסר הממשל הפדרלי, כ־4 מיליארד דולר מעלויות כיסוי הנזקים ייצאו מכיסי חברות הביטוח הפרטיות.

 

רוב פוליסות הביטוח לבתים בארה"ב מכסות נזקים לגגות כתוצאה מרוחות חזקות, נפילת עצים על הבתים או שבירת חלונות, כאשר חלקן מכסות תרחישים כמו שריפה, פגעי ברק וגניבה. עם זאת, רוב הביטוחים אינם מגינים מפני הצפות, שהן סיכון משמעותי בעת הוריקנים. בעוד החוק בארה"ב דורש מבעלי בתים לרכוש ביטוח הצפות בסיסי רק באזורים המועדים לפורענות, כפי שהתברר לאחר ששכך הוריקן הארווי, הצפות כתוצאה מסופות עלולות לגרום לנזקים גם לנדל"ן שלא נמצא באזורים בסיכון גבוה. כתוצאה, נגרמת פגיעה לבעלי בתים שלא רכשו ביטוח.

 

"אפילו מי שמבינים בנושאים פיננסיים לא מודעים לכך שהפוליסה הבסיסית לבעלי בתים לא מכסה הצפות", הסביר ל"ניו יורק טיימס" הווארד מילס, בכיר בחטיבת הביטוח הגלובלית של חברת דלויט. "חוזי ביטוח הם מסמכים מסובכים, ואנשים בדרך כלל לא קוראים את האותיות הקטנות".

 

המבטח הגדול ביותר שמכסה כיום הצפות בארה"ב הוא למעשה הממשל הפדרלי עצמו, זאת לאחר שב־1968 הקים את תוכנית הביטוח הלאומית להצפות כדי לסגור את החלל שהשאירו חברות הביטוח הפרטיות. אלה נמנעו מהכיסויים הללו בשל הסיכונים הפיננסיים הכרוכים בכך. כיום מספק הממשל הפדרלי כיסוי של עד 250 אלף דולר לתיקון בתים ו־100 אלף דולר בביטוח על מטלטלין, כאשר בעלי בתים יכולים לרכוש את הפוליסות הפדרליות גם מחברות הביטוח הפרטיות, שמוכרות אותן עבור הממשלה. עם זאת, מכיוון שקיימת תקופת המתנה של 30 יום לפני כניסת הפוליסות לתוקף, תושבי פלורידה שאיחרו את המועד כבר לא יוכלו לרוכשן.

 

למרות קיומה של התוכנית הפדרלית, שיעור בעלי הפוליסות בפלורידה עומד על 19% בלבד מכלל בעלי הבתים, לעומת 23% ב־2012. נכון לסוף יוני, 1.6 מיליון פוליסות ממשלתיות לבעלי בתים היו בתוקף בפלורידה. בה בעת, מדובר בשיעור הגבוה בארה"ב, גם לעומת קליפורניה וטקסס המועדות לאסונות טבע, אך מיושבות ביתר צפיפות.

 

טסלה הוסיפה מרחק

 

ובעוד המנוסה ההמונית גרמה למחסור חמור בדלק, בעלי טסלה יכלו לנצל את טווח הנסיעה המיוחד שהעמידה לרשותן החברה באמצעות עדכוני תוכנה מקוונים. ההטבה האמורה זמינה במודל S ומודל X מדגם הבסיס. במקרה של המכוניות השייכות לתושבי פלורידה, הסוללה מיועדת לאחסון של 75 קילוואט, אך מוגבלת ל־60 קילוואט כאמצעי בטיחות. לנוכח הסכנה, הסירה טסלה באופן אלחוטי את המגבלה והוסיפה בכך כ־60 ק"מ לטווח הנסיעה. גם חברות להחכרת מטוסים פרטיים נערכו לפגיעת אירמה, ובשבוע שעבר זינקו מחירי הטיסות עקב ביקושים ערים. כך, למשל, מחיר טיסה לניו יורק חצה את ה־20 אלף דולר, לעומת כ־14 אלף דולר בימים רגילים.

 

 

ההוריקן בפלורידה ההוריקן בפלורידה צילום: youtube

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x